'MESAJINIZ NEDİR?'

Tarih: 2009-10-22 00:00:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başkan Obama'nın isteğiyle ABD ziyaretinin 29 Ekim'e çekilmek istenmesini eleştirdi. Başbakan Erdoğan'a soru önergesi veren Köktürk, "Cumhuriyetimizin ilan edildiği gün olan v

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başkan Obama'nın isteğiyle ABD ziyaretinin 29 Ekim'e çekilmek istenmesini eleştirdi. Başbakan Erdoğan'a soru önergesi veren Köktürk, "Cumhuriyetimizin ilan edildiği gün olan ve tüm ulusumuzca 'Cumhuriyet Bayramı' olarak kutlanan; 29 Ekim tarihine çekilmesiyle ilgili verilmek istenen mesaj nedir?" dedi. Köktürk'ün soru önergesi şöyle;  "Kurtuluş Savaşı, olağanüstü güç koşullarda dünyanın en güçlü emperyalist devletlerine karşı verilen büyük bir mücadeledir. Bu mücadele sonunda imzalanan 'Lozan Antlaşması' bu başarının onurlu belgesidir. Osmanlı devletinin teslimiyetçi yöneticilerinin imzaladığı Sevr Antlaşması, Lozan'da yırtılıp tarihin çöplüğe atıldı, Türk ulusunun özgür bir ulus olarak dünya uluslarının arasındaki saygın yerini almasını sağladı. Hepimizin bildiği gibi 29 Ekim 1923'te de Misak-ı Milli sınırları içerisinde bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğu yedi düvele ilan edildi. Dolayısıyla 29 Ekim günü tüm ulusumuz için en önemli gündür. Böylesine önemli bir güne ve cumhuriyetimize; halkımızın, gençlerimizin ve yöneticilerimizin sahip çıkması, değer vermesi, iç ve dış odaklara karşı koruması, günümüzde ülkemize yönelen birçok tehdit düşünüldüğünde, yaşamsal bir önem taşıyor. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın ABD ziyaretini Obama'nın isteğiyle 29 Ekim tarihine çekileceği ulusal basınımıza yansıdı. Yine aynı şekilde 'Sevr'e uygun harita' Fransız Le Figaro gazetesinde yayımlandı ve haberin içeriğinde 'Türkiye üzerinden geçen enerji koridorlarını gösteren bu haritanın CİA ve ABD Enerji Bakanlığınca çizildiği' iddiası yer aldı. Bu bağlamda; ABD ziyaretinizin, Obama tarafından, basına yansıdığı biçimiyle, 'Türkiye'nin yol haritasının belirlenmesi amacıyla', cumhuriyetimizin ilan edildiği gün olan ve tüm ulusumuzca 'Cumhuriyet Bayramı' olarak kutlanan; 29 Ekim tarihine çekilmesiyle ilgili verilmek istenen mesaj nedir? Bu mesaja yönelik Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak sizin tavrınız nedir? Le Figaro gazetesinde yer alan haber ve yorumlarla, 29 Ekim günü ABD'ye davet edilmenize yönelik haberler ve ülkemizdeki son haftaların başlıca gelişmeleri birlikte değerlendirildiğinde: Ulusumuzun bilgisine sunulmayan 'gizli gündemler' mi söz konusudur?  Böyle bir süreçte; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, 'Lozan kazanımları, cumhuriyetimizin değerleri ve ulusumuzun çıkarları' doğrultusunda görevinizi layıkıyla yaptığınızı düşünüyor musunuz?"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.