'METEOROLOJİNİN ÖNEMİ BÜYÜK'

Tarih: 2010-04-15 00:00:00

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Zonguldak'ta katıldığı bir toplantıda, "Silahlı kuvvetlere önemli hizmet veriyoruz. Meteorolojinin savunma açısından büyük önemi var" dedi.  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİG) tarafından

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Zonguldak'ta katıldığı bir toplantıda, "Silahlı kuvvetlere önemli hizmet veriyoruz. Meteorolojinin savunma açısından büyük önemi var" dedi. 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİG) tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantılarından biri Zonguldak'ta yapıldı. Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Zonguldak Valisi Erdal Ata, DMİ Zonguldak Bölge Müdürü Ahmet Faruk Şanlı, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır ile diğer protokol üyeleri ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DMİ Zonguldak Bölge Müdürü Ahmet Faruk Şanlı, faaliyetler hakkında bilgi verdi. 2010 yılı projeleri hakkında da konuşan Şanlı, Türkiye'de dört şehirde bulunan radarlardan birinin Zonguldak'ta olmasının önemini anlattı. Hizmet içi eğitimlerin sürdüğünü ifade eden Faruk Şanlı, önümüzdeki Cuma gününden itibaren Zonguldak'ta yağış beklediklerini söyledi. 
SARIKAMIŞ OLAYI 
DMİ Genel Müdürü Mehmet Çağlar, kurumun Silahlı Kuvvetler için önemli hizmetleri olduğunu söyledi. Çağlar, konuşmasında tarihten bilgi aktararak meteorolojinin savunma açısından büyük önemi olduğunu belirtti. Konuşmasında Sarıkamış Olayı'nı anlatan Çağlar, sözlerine şöyle devam etti: "Silahlı kuvvetlere önemli hizmet veriyoruz. Silahlı kuvvetlerin her türlü operasyon ve harekatlarında meteorolojik bilgiyi biz sağlıyoruz. Tarihe bakacak olursak, dünya savaşları olmuştur. Bu savaşlarda meteorolojiyi iyi tahmin eden meteorolojik bilgiye iyi sahip ülkeler savaşı kazanmış bulunuyorlar. Bir nevi dünyanın kaderini çizmiş durumdalar.  
Örneğin Almanlar savaşta Rusya'ya girerken tankları donuyor. Japonya'nın yenilgi nedenlerinden biri de meteorolojiyi iyi tahmin edemediklerinden dolayı. Bu nedenle silahlı kuvvetlere meteorolojik bilgiler veriyoruz. Gerek deniz, hava kuvvetleri olsun gerek kara kuvvetleri olsun önem arz ediyor."
Sarıkamış harekatını hatırlatan Çağlar, şunları söyledi: "90 bin vatan evladımız şehit oldu. Donarak şehit oldular. O günkü şartlar da meteorolojik tahminleri var. Aslında biraz da siyaset politikaları işin içinde ama hal bu ki o meteorolojik şartlar dikkate alınsaydı o gencecik evlatlarımız o gün belki gönderilmeyecekti. Onun için meteorolojinin savunma açısından çok büyük önemi var."
600 GÖZLEM NOKTASI 
Mehmet Çağlar, kurumun Osmanlı Dönemi'nden bu yana çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Kurumun Cumhuriyet ile yaşıt olduğunu anlatan Mehmet Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü Osmanlı Dönemi ile devam eden ve günümüze kadar gelen bir kurumdur. Cumhuriyet ile eşdeğer olan bir kurumumuzdur. Yaptığı iş ve planlarıyla da geçmişten günümüze çalışmaları ile kurumumuz kendini göstermektedir. Ülke genelinde 450 noktada gözlem noktası var. Önümüzdeki dönem içerisinde 200 üzerinde otomatik gözlem noktası kurmak istiyoruz."
Tarım ve turizm potansiyeli yüksek yerlere de meteoroloji istasyonları  kurmaya devam edeceklerini anlatan Çağlar, şöyle konuştu: "İhtiyaç durumuna göre talep olursa o talepleri değerlendiriyoruz. Bu gözlem sistemleri sadece yer gözlemleri değil yukarı atmosfer gözlemleri yapıyoruz. Türkiye'de 4 radar gözlemi var. Zonguldak'ta olmasının sebebi de Batı Karadeniz'deki şartlar Türkiye'yi etkiliyor. Kuvvetli, aşırı yağıştan kaynaklanan taşkınlar oluyor. Bu bölgeyi önemsiyoruz. Radar da bu amaçla kurulmuştur."Tespitlerini radar aracılığıyla ölçüp kurumları bilgilendirdiklerini anlatan Çağlar, sözlerine şöyle devam etti: "Böylelikle önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyoruz. Bu sayede ülkede can ve mal kaybını önlemeye çalışıyoruz. Bu bölgede yakın zamanda taşkın olayları oldu. Allah göstermesin." İstanbul, Antalya gibi yerlerde de geçen dönemlerde böyle olaylar olduğunu anlatan Çağlar, şunları söyledi: "Bunları en aza indirgedik. Ziraatçılara yönelik uyarılarımız oluyor. Bu sayede çiftçilerimiz de ürünlerini sağlıklı şekilde üretiyor. Bu gözlemler önemli. Hava tahmini ve erken uyarılar ikinci aslı görevimiz. İklim değişikliğini izliyoruz. İklim değişikliği geçmişten günümüze ve geleceğe olan değişiklikleri tespit edip karar mercilerine iletiyoruz. Bu hizmetleri bizzat vatandaşlarımız bilgi edinerek önlemlerini alıyor. Bunun yanında ulaştırma sektörü de ana sektörlerimizden biri. Uçakların her türlü meteoroloji ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Bu bölge için de Çaycuma Havaalanımız var. Oranın modernizasyonu gündeme geldi. Onu da yapmak için plana aldık. Bir diğer hizmetimiz de denizcilik sektörü. İnternet sitemizi günde 2 milyona yakın kişi ziyaret ediyor. Hizmetlerimizden faydalanıyor. Teknoloji bizim için olmazsa olmazdır. Orman yangınlarının önlenmesinde DMİG, rüzgarın ve yağış durumuna göre önemli çalışma içerisindedir. DMİG yaptığı işlerle olayın içerisindedir."  Zonguldak Valisi Erdal Ata da konuşmasında, "Meteorolojiyi ilgilendiren konularda biz bu tahminleri genellikle Ankara'daki istasyonlardan alıyorduk. Bu ciddi bir yatırım gerektiren bir konudur. Ama genel müdürümüz söz verdi. Eğer ellerinde o cihazlar varsa hemen yapacaklar. Yoksa 2010 yılı yatırım programına alıp onu gerçekleştirecekler. Bu da baktığınız zaman önemli bir yatırımdır. Tahmin ediyorum 200 bin euro civarında bir cihaz olduğu belirtildi" dedi.
Meteoroloji'nin aslında verilen hizmetler bakımından günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu anlatan Ata, "Vatandaşlarımız mutlaka televizyonlar ve radyolarda hava tahminlerini takip ediyor. Her konuda meteorolojinin verilerini kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.