'MUHATABIMIZ İNSandIR'

Tarih: 2010-05-13 00:00:00

Kdz. Ereğli'de tüm dünya da 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler haftası Atatürk Anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen Törene Ereğli'de görev yapan hemşireler ve sağlık çalı

Kdz. Ereğli'de tüm dünya da 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler haftası Atatürk Anıtına çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen Törene Ereğli'de görev yapan hemşireler ve sağlık çalışanları katıldı. Törende bir açıklama yapan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Başhemşiresi Dilek Arslan Hemşirelik; tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu ifade ederek açıklamasını şu şekilde sürdürdü: "Hemşirelik; tarihi çok eskilere dayanan, temelinde insan sevgisi, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslektir. Geçmişten günümüze tıp biliminde ilerlemesi ile çok önemli aşamalar kaydetmiş sağlık sistemlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Dünyada modern hemşireliğin kurucusu Florence Nıghtıngale'in doğum günü olan 12 Mayıs günü " HEMŞİRELER GÜNÜ " 12-18 Mayıs tarihleri arası ise " Hemşirelik Haftası " olarak kutlanıyor. Birleşmiş milletler 2010 yılını Florence Nıghtıngale'in ölümünün (1820-2010) 100. yıl olması sebebiyle Hemşirelik yılı olarak ilan etmiştir. Hemşirelerimiz, gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli hizmetler üstlenmektedir. Ülkemizin her köşesinde, köylerde ve kentlerde, kimi zaman zor çalışma şartları altında, görevlerini özveriyle gerçekleştirerek halkımızın sağlığına hizmet etmektedir. Ayrıca toplumun her kesimine verdikleri eğitimlerle de sağlığımızın korunmasında önemli bir rol almaktadır. Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Hemşirelerimiz güç çalışma şartlarına rağmen ortaya koydukları disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü, şefkatli tutumları ile sağlıklı insan ve toplum oluşumunda bu ekibin temel taşlarından olmuştur. Sağlığımız; insan hayatında vazgeçilmeyen ödünç alınıp verilmeyen ancak kaybetmeden de önemi anlaşılmayan en değerli varlığımızdır. Onu bozulmadan korumak bozulmuş ise en güzel biçimde geri kazandırmak mesleğimizin temelidir. Bizim muhatabımız insan ve insan sağlığıdır. Teknolojiye paralel olarak sağlık sistemi ve hizmet sunumu da sürekli gelişmekte ve değişmektedir. Biz de bunun farkında olarak sorumluluk bilinciyle kendimizi daha iyiye ulaştırmaya, geliştirmeye çalışıyoruz, Hemşirelerimiz sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan insanlarımıza umut ve yaşam sevinci kazandırarak ihtiyaç duydukları sevgi, şefkat ve ilgiyi esirgememektir. Hemşirelik bir bilimdir. Çünkü sanatların en güzeli olan " İnsanı Sevmeyi" gerektirir. Bu bağlamda özveriyle hizmet veren bütün meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunar, 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutlayarak, meslek hayatlarında başarılar dilerim. "

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.