'MUMCU'YU UNUTMAYACAĞIZ'

Tarih: 2011-01-24 00:00:00

CHP Parti Meclis Üyesi ve Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamasında, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahr

CHP Parti Meclis Üyesi ve Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamasında, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok daha nice yurtsever aydınların alçakça cinayetler sonucu yaşamlarını yitirdiğini, bu cinayetlere her seferinde Türk ulusunun büyük tepki gösterdiğine dikkati çekti.

Köktürk konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Aydınlanma savaşı bu topraklarda bin yıldan bu yana sürmektedir. Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmak için verdiği aydınlanma mücadelesini bir türlü içlerine sindiremeyen karanlık güçler, son 40 yıldır toplumu sarsacak, korkutacak, yılgınlığa sürükleyecek alçakça cinayetler işliyorlar. DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok daha nice yurtsever aydınımız, bu alçakça cinayetler sonucu yaşamlarını yitirdi. Karanlık güçlerin tertiplediği bu cinayetler her seferinde ulusumuzdan büyük tepki gördü. Uğur Mumcu’nun uğurlanmasında olduğu gibi yüz binler terörü lanetledi. Laik Cumhuriyetin yanında olduğunu gösterdi. Ama ne yazık ki, bu büyük tepkiye yeterince kulak verilmedi ve gerekli önlemler alınmadı. Aydınlarımız korunamadı. Bu seri cinayetler günümüze kadar sürdü geldi. Uğur Mumcu’nun ısrarla söylediği “Ticaret, siyaset, tarikat üçgenindeki” dönen dolaplar bozulamadı, çeteler dağıtılamadı. TBMM’de Uğur Mumcu için kurulan 4 Haziran 1997 tarihli Araştırma Komisyonu Raporu’nda “Bütün olasılıkların değerlendirilmediği, delillerin toplanmasında, savsaklama, ihmal karatma olduğu” açıkça yazılmasına karşın ne yazık ki, somut adımlar atılamadı. Tetikçilerin arkasındaki karanlık örgütler ortaya çıkartılarak hesap sorulamadı. Bugün, Uğur Mumcu’nun yaşamını feda etme pahasına savunduğu “Ulus Devletimiz” içeriden, dışarıdan gerici ve bölücü ağır bir tehdit altındadır. 8 yıldır ülkemizi yöneten AKP telefon dinlemeleriyle, teknik takiple kendi derin devletini oluşturma sürecini tamamladı. Son anayasa değişikliğiyle yargıyı da ele geçirdi. Yeni HSYK ile artık istediği hâkimi istediği yere tayin edebiliyor. Hâkim ve savcıları baskı altına alabiliyor. Ancak, AKP’nin tüm baskılarına rağmen, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve devrimleri olmak üzere, Uğur Mumcuların, Bahriye Üçokların, Muammer Aksoyların mücadeleleri yolumuzu aydınlatacak ve Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacaktır.  Bu duygu ve düşüncelerle, başta rahmetli Uğur Mumcu olmak üzere demokrasi yolunda yaşamını yitiren tüm değerleri saygı ve özlemle anıyoruz. Uğur Mumcu’nun söylediği “Vurulduk ey halkım unutma bizi” sözü yüzyıllar geçse de bu topraklarda yankılanacak, Uğur Mumcular unutulmayacaktır.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.