'NEYİN KARŞILIĞI YAZILDI'

Tarih: 2012-05-14 00:00:00

Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, 5 Mart 1920 tarihinde milli mücadele döneminde kurulan Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin güzide bir kuruluş olduğunu 92 yıldır da köklü bir tarihe sahip olduğunu belirterek okul panolarına asılan bir afişe dik
Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, 5 Mart 1920 tarihinde milli mücadele döneminde kurulan Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin güzide bir kuruluş olduğunu 92 yıldır da köklü bir tarihe sahip olduğunu belirterek okul panolarına asılan bir afişe dikkat çekti. Afişte bir sendikanın reklamının yapıldığını belirten Ören yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: Yeşilay tarafından okullara dağıtılması için gönderilen bu afiş Bağımlı olma özgür ol sloganını taşıdığı halde, sağ alt köşesindeki, Eğitim Bir-Sen logosuyla özgür (!) bir kurum olduğunu gözler önüne sermektedir. 5 Mart 1920 yani milli mücadele döneminde kurulan bu güzide kuruluş, doksan iki yıl gibi uzun ve köklü bir tarihe sahiptir. Ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti adını taşıyan bu kurum bütün Türkiye'nindir. Elbette ki, Yeşilay zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek, gençlerimizi bu alışkanlıklardan korumak amacı ile bu tür afişleri okullara yollamalıdır. Biz de, eğitimciler olarak bu afişlere sahip çıkıp onları duvarlarımıza, çocuklarımızın, gençlerimizin göreceği yerlere asmalıyız. Burada anlaşılamayan şey sağ alt köşede ismi geçen bir sendikadır. Bu afiş ile sendikanın reklamımı yapılmaktadır, yoksa bağımlılıklarla mücadele mi ? Burada kim kime sponsor olmuştur? Eğitim camiasının beşte birini temsil eden bir sendikanın adı o afişe neyin karşılığında yazılmıştır? Bu sendika, afişin altına ismini yazdırarak neyi amaçlamaktadır? Yoksa öğretmenlerimize zararlı alışkanlıklardan vazgeçin derken, acaba kendini mi kastetmektedir ? Malum sendika, yapamadıkları ve verdiği zararla zaten kötü bir alışkanlık değil midir ? Sendikaların yetki mücadelesinin yoğunlaştığı şu dönemde, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin resmi yazı ile afişlerin okullara asılmasını istemesi öğretmenler tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ile yapılan bu davranış meslektaşlarımız arasında itibar görmeyecek ve Yeşilay'ın itibarsızlaştırılması olarak hafızalara kazınacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.