'OCAKLARIMIZ KAPATILIYOR'

Tarih: 2013-02-13 00:00:00

Zonguldak'ta, ruhsatsız maden ocağı sahipleri ve çalışanları kendi arazilerinde bulunan ocaklarının kapatılmasından dolayı mağdur olduklarını ve konunun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyerek, Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir'den destek istedi. K

Zonguldak'ta, ruhsatsız maden ocağı sahipleri ve çalışanları kendi arazilerinde bulunan ocaklarının kapatılmasından dolayı mağdur olduklarını ve konunun çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyerek, Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir'den destek istedi.

Kilimli'de, arazilerinde bulunan ruhsatsız maden ocağı sahipleri ve çalışanları bir araya gelerek Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir'i ziyaret ederek, destek istediklerini belirtti. TSO toplantı salonunda ruhsatsız maden ocak sahipleri ile görüşen Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Sizin sıkıntılarınızı sizin kadar bende biliyorum. Bizde 22 yıldır ruhsatlı ocaklarda çalışıyoruz, sorunlarını çok yakinen biliyoruz. Rödevanslı saha sahipleri olarak bizler her zaman taşın altına elimizi koymaya hazırız. Şu anda zaten elimizi taşın altına koyuyoruz, buluyorsunuz taşeronlaşma sisteminde de sıkıntı yaratmaya başladılar.

OPERASYONLARIN BİN KATI

Sizlere yapılan operasyonların bin katı rödevanslı sahalara da yapılmakta. Bunun sebeplerini biz bilemiyoruz, bu güne kadar ruhsatsız ocaklar çalışıyordu da bu gün ne odluda, ne değişti de bu kadar baskı yapılıyor onu da hepimiz biliyoruz. Bin bunları buradan deklare edemem, benimde yönettiğimiz TSO var. Hepimiz şunu biliyoruz ki Zonguldak'ta ruhsatsız ocakları kapatırsak daha sonra rödevanslı sahaları da kapatırız, yer altı madenini bitiririz mantığı burada var. Bu mantığı, ellerine geçen her fırsatta değerlendiriyorlar. Sizin arabalarınızı bağlıyorlar, bu güne kadar bağlanması gerekmiyor mu, niye bağlamıyorlardı? Zonguldak'ta 1 kişinin böyle kaos yaratması size de sıkıntı bize de sıkıntı. Her sabah kalktığımızda hangi rödevanslı sahaya baskın yapıldı diye bir birimizi arıyoruz. Sizlerin ocaklarına nasıl baksın yapıldığı, malzemelerin toplandığını hepsini yakinen takip ediyoruz.

RAPORLAR ANKARA'YA GÖNDERİLDİ

Biz çözüm noktasında rödevanslı saha sahipleri olarak taşın altına elimizi sokarız. 2 partili arkadaş rapor hazırlayıp Ankara'ya gönderdi, o raporda ne olduğunu ben biliyorum. Ancak bizim söyleyeceğimiz şu biz kayıt dışı çalışan bütün arkadaşlarımızın ocaklarının çalıştırılmasını istiyoruz. Çözüm noktası çok basit, ruhsatlı saha sahiplerinin üzerinde ki yükü alsınlar sizde kömür ocağınızı rahat rahat çalıştırın, kömürlerini sevk edin. TTK bunlara belge verin derse onu da veririz arkadaşlar. Yollarda araçlarınız yakalanmasın diye bir belge verilmesi gerekiyorsa biz o belgeyi de veririz. Rödevanslı sahalar içinde elimizden geleni yaparız. Tekrar söylemek istiyorum, bunun çözüm noktası devlet. Devlet diyecek ki 'rödevanslı sahaların üzerinden yükü kaldırıyoruz' biz yükümüzü de alırız. TTK'nın çıkartamadığı, çıkartamayacağı ve belki bizimde çıkartamadığımız ve çıkartamayacağımız yer altın zenginini sizler yer yüzüne çıkartıyorsunuz.

SIKINTIYI SİZ ÇEKİYORSUNUZ

Sonuçta bunun sıkıntısı siz çekiyorsunuz, kaza olduğunda maddi olarak da manevi olarak da cezasını sizin çektiğinizi biliyorum. Devletin buna bir çözüm bulması lazım. Bunun için sayın Valimden rica edeceğim, genişletilmiş bir toplantı yapalım diyeceğim. Eğer sayın valimiz kabul ederse birleşiriz, geniş katılımlı bir toplantı yapılır. Çözüm noktası burası olsa inanın ben elimden geleni yaparım. Onun için sayın valimizin de katılacağı geniş toplantı da ben dertlerinizi, sıkıntılarınızı anlatmanızı isterim. Ama bizim de elimizi kolumuzu bağlayan bazı maddeler var. Ocakta bir tane sinyalizasyon sistemi yok diye ocaklarımızı kapatıyorlar ama başka illerde inşaatın 6-7 ay ruhsatı yok ama çok rahat çalışabiliyor. Erdemir Genel müdürü dün bir karar aldı, Zonguldak'tan geçici bir süre kömür almama kararı aldı. Bunun sebebi de kömürü parçalamamaları. Bir başka türlü ithal etmeye çalışıyorlar, bir başka şekilde ithal ettikleri taktirde Zonguldak'tan kömür almaya başlayacaklar. Şu ana kadar bize denilen bunlar. Eren enerji var, oda şu anda belli bir miktar kömür alıyor, daha fazla alması için bizde mücadele ediyoruz. Asıl bizim kömürümüzün tüketildiği yer ÇATES. ÇATES 2 aydır kömür almıyor, onunda sebebini anlamış değiliz. Burada ruhsatlı ve ruhsatsız ocakların üzerine bilerek gidiliyor. Bu kadar baskının neden olduğunu bizde anlamadık. TTK 100 yıldır varsa bu iş 100 yıldır zaten var. Daha önce ki emniyet nişe bunlara müdahale etmiyordu da şimdi ediyor. Rödevans saha sahibi olarak önümüzde ki hafta Pazartesi yada Salı günü büyük bir salonda bir toplantı düzenleyeceğim. Sizleri davet edeceğim. Devlet büyüklerimizle de TTK Genel müdürü ile de bu iş ile ilgilenecek olan Savcımızı da sayın valimizi de davet edeceğim, gelip sizi dinlesinler. Ben emniyet Müdürümüzü de davet edeceğim dedi.

DURUMLARI ÇOK KÖTÜ

Ziyarette konuşan işçi Burhan Sezgin, Burhan Sezgin Uzun zamandan buyana özellikle ruhsatsız ocaklarla ilgili yapılan operasyonlar, baskınlar artık oradaki milleti fıttırdı diyebilirim. Oradaki insanlar çok zor durumda kaldılar. İşlerini, güçlerini kaybettiler. Durumları çok kötü. Bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz diye konuştu.

IRAK'A MI GÖNDERECEKLER

Ardından konuşan işçi Levent Bahadır, Sabah başlıyorlar operasyonlara gece yarısına kadar 24 saat, gece çalışıyoruz sabaha kadar operasyon yapıyorlar. Bizim amacımız çocuğumuza sabah okula giderken 2 milyon harçlık verebilmek. Onu da veremez hale geldik başkanım. Durumumuz çok kötü. Biz savaşa hazırız. Asker bulamıyorlarsa bizi Kuzey Irak'a mı gönderecekler, Suriye'ye mi gönderecekler, nereye gönderirlerse göndersinler ya da bize iş versinler. Valilikten birileri geliyor, TTK'nın adamları geliyor malzemelerimizi topluyor alıyorlar, dünya cezaları yazıyorlar bize. Bizim amacımız zaten çoluk çocuğumuzu geçindirmek. Kelimeler yetmiyor. 3 aydan buyana bize baskın yapıyorlar. Biz bu ocaktan uyuşturucu çıkarmıyoruz başkanım. O kadar kolaysa gelsinler kendileri çıkarsınlar şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan Gülveren Yılmaz ise Biz toplum olarak çalışkan insanlarız. Sadece iş verilmiyor. Bizim kadınımız bile o yerin altında çalışabiliyor. Bu konuya çözüm bulunmasını istiyoruz. dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

dursun altıntaş :

''Ocakta bir tane sinyalizasyon sistemi yok diye ocaklarımızı kapatıyorlar ama başka illerde inşaatın 6-7 ay ruhsatı yok ama çok rahat çalışabiliyor...''.bu cümleyi söyleyen adam tso başkanı ise vay o şehrin haline.bir şehrin mülki amirleri ve sivil toplum örgütleri ne iş yapar.bu adam ne çüretle böyle konuşabiliyor.kaçak ocaklarda yaşanan ölümlerin sorumlusu kim.'' TTK 100 yıldır varsa bu iş 100 yıldır zaten var. Daha önce ki emniyet nişe bunlara müdahale etmiyordu da şimdi ediyor. ''söze bak.neresinden tutarsan tut elinde kalır.bu adamın sözlerine ses çıkarmayan yetkili ve etkililer sakın kaçak ocaklarda ölen madencilerin peşinden açıklama yapmaya kalkmasın.konuşacağı zaman korkarak susanlar yüzünden bu yaşananlar ne yazıkki...

servet tunç :

ön sıraya bakın kadınların hepsi sıkmabaş.! mesaj veriliyor yani:biz sizdeniz.! oldu canım bulan buldugu yeri kazma kürek kazsın.! hangi plana göre ocak açıp kömür çıkartıyorsunuz?kaç tane teknik elemanınız var?iş güvenliği varmı ocaklarınızda.? ne gam.! ölen ölür kalan sağlar bizimdir.! anlayışınız bu ya,kader der geceriz,cinayetlerinize.!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.