'OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ'

Tarih: 2009-12-21 00:00:00

Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri ülke gündemindeki olayları eleştirerek herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Zonguldak Demokrasi Platformu adına konuşma yapan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Türkiye gündem

Zonguldak Demokrasi Platformu üyeleri ülke gündemindeki olayları eleştirerek herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına konuşma yapan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, Türkiye gündeminde yer alan olayların bir an önce önlenmesini istedi. Olayları değerlendiren Kaymakçı, sorumluluğu olan herkesin gerekli her şeyi yapmasını istedi. Kaymakçı açıklamasında şu sözlere yer verdi: ?Siyasi iktidarın demokratik açılım adıyla başlattığı süreç yerini bir kez daha çözümsüzlüğün egemen olduğu, halkların birbirine karşı kışkırtıldığı bir gündeme bırakıyor. Sorumsuz ve şoven politikacıların gündeme getirdiği ve esasen toplumsal sorunlarımızın çözümünün önünü tıkamayı amaçlayan politikaların halk katmanlarında yankısı sokağın ısınması, toplumsal gerilimlerin artması ve linç kültürünün sokağa egemen olması olarak yaşanıyor. Demokratik açılım süreciyle ortaya çıkan toplumsal beklentiler yerini güvensizliğe bırakıyor. Sokak gösterilerinde gözaltına alınan çocukların kendi yaşlarının katlarınca hapis cezası ile yargılayan adalet sistemimiz kalabalık üzerine silahlarla saldıran kimi karanlık kişileri serbest bırakabilmektedir. Bu tavrın linççileri heveslendireceği açıktır.

DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİ

Emekçilerin, hak arayanların karşısında polis gücünü ölçüsüzce kullanan Haydarpaşa Garı?nda demiryolu emekçilerine, İstanbul itfaiye emekçilerine ve son olarak da Ankara?da Tekel işçilerine karşı şiddet kullanmaktan çekinmeyen hükümet linç çeteleri söz konusu olduğunda sorumluluktan kaçmaktadır. Eğer siyasi iktidar toplumsal sorunların çözümüne dair barışçı yöntemlere dayanan, demokratik bir çizgi izlemek istiyorsa öncelikle sürüklendiğimiz kargaşa ortamına derhal müdahale etmeli, hakların bir arada yaşamasını zedelemeyecek toplumsal nefret dilinin hayatımızın merkezine yerleşmesini engelleyecek adımlar atmalıdır. Başta parlamento ve hükümet olmak üzere siyasal partileri, toplumsal kurumları, tüm emek ve meslek örgütlerini, sorunlarımızın çözümü yönünde barışı esas alan tüm güçleri, aydınları, sanatçıları ve demokratik bir Türkiye özlemi taşıyan herkesi savaşa karşı barışı egemen kılmak için çaba göstermeye, katkı sağlamaya çağırıyoruz. Tarihin bir kez daha tekrarlanmasına, şiddetin ve silahların bir kez daha hayatımıza egemen olmasına izin vermemek herkesin sorumluluğudur.?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.