'ÖN SEÇİM YAPILSIN'

Tarih: 2011-01-15 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Belediye Meclis Üyesi Turhan Demirtaş, CHP’nin milletvekili belirlemesi konusunda hangi kriterlere uyması gerektiği konusunda kamuoyuyla fikirlerini paylaştı.CHP’nin yıllardır ön seçimden kaçmasının partiyi küçülttüğü ve

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Belediye Meclis Üyesi Turhan Demirtaş, CHP’nin milletvekili belirlemesi konusunda hangi kriterlere uyması gerektiği konusunda kamuoyuyla fikirlerini paylaştı.
CHP’nin yıllardır ön seçimden kaçmasının partiyi küçülttüğü ve partili tabanı küstürdüğünü belirten Demirtaş, “Er meydanından kaçmak olmaz. CHP, Zonguldak’ta ve tüm ülkede ön seçim yapılmalı ve yapılacağı bir an önce de ilan edilmeli” şeklinde konuştu ve şöyle devam etti:

“ESKİDEN YÜZ YÜZE GÖRÜŞÜLÜRDܔ
“CHP’de mutlaka önseçim yapılmalı. CHP, şansını artırmak, başarılı olmak istiyorsa, ülkenin her yerinde mutlaka ön seçim yapmalı. Her ilçede, parti binası dışında, (GMİS salonunda veya sinema salonunda olabilir), hakim nezaretinde, tüm üyelere açık bir önseçim yapılacağı kararı ve kararın şimdiden ilanı CHP’ye çok yönlü ivmeler kazandırır. Yıllardır ön seçimden, er meydanından kaçmanın, partiyi küçülttüğü, partili tabanı küstürdüğü artık görülmeli. Zonguldak’ta da ön seçim yapılmalı ve yapılacağı bir an önce de ilan edilmeli. Partilisine güvenmeyen, partilisinin kararından korkan parti olur mu? Önseçim yapıldığı yıllarda, adaylar ilçelere, köylere, mahallelere gider, yüz yüze çalışma yaparlardı. Bu çalışmalar partiye büyük canlılık, dinamizm kazandırırdı. Önseçimde sıralamada en alt sıralara düşenler veya sıralamaya giremeyenler de seçim başarısı için tüm güçleriyle çalışırlardı. Ama atama ile liste yapılması küskünler yaratılmasına neden oldu. Bunları bizzat yaşamış bir CHP’li olarak diyorum ki; Seçimde, ülke genelinde ve Zonguldak’ta da iddialı ve başarılı olunmak isteniyorsa, bunun ilk şartı; tüm üyelere açık önseçimdir. Ön seçimsiz yapılan listeler olumsuz çeşitli örneklerle doludur. Eğer gerçekten demokrasiyi savunuyorsanız, parti üyelerinin kararına da saygı duymak, ön seçim istemek zorundasınız. Ben, CHP’li tüm yönetici ve üyeleri, aday sıralaması için ön seçim istemeye çağırıyorum.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.