'ÖNLEMLER ALINMALI'

Tarih: 2009-10-17 00:00:00

KESK'e bağlı Eği-tim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Nisan 2009'da Meksi-ka'da başlayan domuz gribi salgınının Türkiye'nin de arasında bulunduğu 100'den fazla ülkeyi etkilediğini belirterek, "Virüsün yaygınlaşmasının önlenmesi ve öğrencilerimizin

KESK'e bağlı Eği-tim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Nisan 2009'da Meksi-ka'da başlayan domuz gribi salgınının Türkiye'nin de arasında bulunduğu 100'den fazla ülkeyi etkilediğini belirterek, "Virüsün yaygınlaşmasının önlenmesi ve öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin bu virüse karşı dayanıklılıklarının arttırılması için Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları, okullarda gribin etkilerini yaygınlaştıracak fiziksel ortamlarda gerekli temizlik ve hijyen önlemlerini derhal almalı" dedi. Şube Başkanı Yılmaz, yazılı açıklamasında şunları söyledi;

"VİRÜS, GENÇ YAŞTAKİLERİ DAHA ÇOK ETKİLİYOR"
"Nisan 2009'da Meksika'da başla-yan domuz gribi salgını, şu an için tüm dünyada 100'den fazla ülkeyi etkiledi. Özellikle seyahat olanaklarının genişlemesi sonucunda hızla yaygınlaşan virüs, ülkemizde de etkilerini gösterdi, virüsün sonbaharla birlikte Türkiye'de de etki alanını genişleteceğine dair hem Sağlık Bakanlığı'nın, hem de sağlık kuruluşlarının açıklamaları bulunuyor. Bu durum, özellikle genç nüfus içinde yaygınlaşma imkanı daha kolay bulduğu bilim adamlarınca tespit edilen domuz gribi virüsüne karşı, okullarımızda alınması gereken önlemleri daha da önemli hale getiriyor. Aksi takdirde sorun hızla yaygınlaşacak. Zira virüsün daha çok genç yaştakileri etkilediği de biliniyor. Bu noktada okullarda alınacak önlemler büyük önem kazanıyor. Virüsün yaygınlaşmasının önlenmesi ve öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin bu virüse karşı dayanıklılıklarının arttırılması için her iki Bakanlık, konuyu özel olarak ele almalı ve eğitici çalışmaların yanında okullarda gribin etkilerini yaygınlaştıracak fiziksel ortamlarda gerekli temizlik ve hijyen önlemlerini de derhal almalı."

"TEMİZLEK VE HİJYEN ÖNLEMLERİ ALINMALI"
"Eğitim-Sen olarak geçtiğimiz haftalarda yaptığımız bir açıklama ile alınabilecek önlemler konusundaki önerilerimizi sıralamış, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları eşgüdümlü bir çalışmayla bir acil durum planı hazırlamasını, alınması gereken pratik önlemler somut, anlaşılır bir duyuru metni aracılığıyla öğrenci, öğretmen, okul personeli ve velilere ulaştırılmasını, öğretmenlere yönelik bilgilendirme, seminer, konferans gibi bilinçlendirme çalışmaları düzenlenmesini ve konuyla ilgili kamuoyu oluşturulmasını, Bakanlık tarafından hazırlanacak tanıtım ve önlem filmleri herkesin izleyebileceği saatlerde televizyon kanallarından yayınlanmasını ve gazetelerde anlaşılır ve sade bir dille hastalığa karşı yeterli bilinç oluşturmak amacıyla yayınlar yapılmalı. El yıkama, cansız yüzeylerin (masa, kapı kolu gibi) temizliği önemli tedbirlerden biri olarak değerlendiriliyor. Okul tuvaletlerine düzenli olarak yeterli miktarda, temizliğe uygun kalitede sabun konmalı. Ayrıca her okula yeterli miktarda çamaşır suyu sağlanmalı. Özellikle okulöncesi eğitim kurumlarında ve ilköğretim okullarındaki öğrencilerin, ellerini sıkça yıkamaları konusunda öğretmenleri tarafından yönlendirilmeleri gerekiyor."

"FATURA VELİLERE KESİLMESİN"
"Eğitim-Sen olarak daima hizmetlerin kamusal niteliğine vurgu yapmış bir sendika olarak, bu hizmetlerin velilerin üzerine yıkılmasının faturasını şimdi öğrencilerimizin ödemek zorunda bırakıldıklarını belirtiyor ve hizmetin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanması noktasında ilgilileri derhal göreve çağırıyoruz. Zira sorunlar, yok sayarak aşılmıyor. Öte yandan aşılamada geç kalınması ve yüz binlerce eğitim emekçisinin birinci derecede aşı kapsamına alınması için çalışmalara hız verilmemesi ciddi bir sorundur.
Öğrencilerimiz ve eğitim emekçilerinin sağlığını tehdit eden söz konusu salgın karşısında, birkaç hafta önce okulların kapatılmasına gerek olmadığını söyleyenlerin şimdi tek çare olarak okulların kapatılabileceğinden söz etmeleri ise, üzerinde düşünülmeye değerdir. Domuz gribine karşı gerekli önlemler derhal alınmalı ve bu önlemler eğitim yaşamını olumsuz düzeyde etkilemeyecek şekilde gündeme gelmeli."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

eğitim emekçisi :

Başkasına şunu yapın bunu yapın demek kolay. Peki siz sendika olarak ne yapıyorsunuz. Öğretmen aidatlarını bol bol alıyorsunuz. Bahsettiğiniz eğitim emekçilerini de bi zahmet siz aşılatın. Herşeyi devletten beklemeyin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.