'ÖZEL SEKTÖRDE BİRAN ÖNCE ÖRGÜTLENİN'

Tarih: 2012-01-05 00:00:00

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Zonguldak İl Başkanı Ali Topaloğlu, 4 Ocak 1991 Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anma yıldönümünde Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) açık çağrıda bulundu. Başkan Topaloğlu, Sendikamız, artık hızla özel sektörde örgütlenm
Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Zonguldak İl Başkanı Ali Topaloğlu, 4 Ocak 1991 Büyük Madenci Yürüyüşü'nü anma yıldönümünde Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) açık çağrıda bulundu. Başkan Topaloğlu, Sendikamız, artık hızla özel sektörde örgütlenmeli, buralardaki işçi kardeşlerimiz, işverenin rızasını beklemeden sendikaya üye yapılmalı ve işverenlere toplu sözleşme çağrısı yapılmalıdır dedi.
Başkan Topaloğlu, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
Tarihsel olarak sınıf mücadelesinde önemli rol üstlenmiş olan sendikamız GMİS, 1990 madenci eylemi, 4 Ocak 1991 madenci yürüyüşü ile yüzyılın en büyük eylemini hayata geçirmiştir. Ancak gelinen süreçte, bu mücadele hattımızı koruyamadık. Gerek zorunlu emeklilik, gerekse özelleştirmeler noktasında gerekli tepkiyi ortaya koyamamıştır. Ülkede yapılan eylemliliklerde madenci olumlu tepkiler almıştır. Günümüzde havzaya baktığımızda, sadece kamu sendikacılığıyla süreci taşımak mümkün değildir. Havzada özel sektörde, neredeyse TTK'ya yakın işçi çalışmaktadır. Bu işçilerin çoğu her türlü güvenceden yoksun, asgari ücretle çalışıyor, çoğu zaman bu ücreti de alamıyor. Bunun en son örneği Hattat Holding'e bağlı Kandilli ocağında yaşanmıştır. Bu bağlamda çağrımız, sendikamızın artık hızla özel sektörde örgütlenmeli, buralardaki işçi kardeşlerimiz, işverenin rızasını beklemeden sendikaya üye yapılmalı ve işverenlere toplu sözleşme çağrısı yapılmalıdır. Böylesi bir girişim hem sendikamızı, hem de kentimizdeki demokratik kamuoyunu harekete geçirecektir. Böylesi bir girişim ancak şanlı madenci yürüyüşüne yakışır. Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak, her türlü desteği vereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.