'PROSEDÜRLER YERİNE GETİRİLİYOR'

Tarih: 2010-05-28 00:00:00

* AKP Zonguldak Milletvekili Erdoğan, Posbıyık'ın İlçe Temsilciler Kurulu oluşturulması yönünde çalışmalarını, "Kent konseyi'nin devre dışı bırakılması" olarak değerlendirirken, "Resmi kuruluş Kent Konseyi'dir kanunla kurulmuştur gayri resmi bir oluşumun

* AKP Zonguldak Milletvekili Erdoğan, Posbıyık'ın İlçe Temsilciler Kurulu oluşturulması yönünde çalışmalarını, "Kent konseyi'nin devre dışı bırakılması" olarak değerlendirirken, "Resmi kuruluş Kent Konseyi'dir kanunla kurulmuştur gayri resmi bir oluşumun yapılmasını gerektirecek ne sorunlar var?" dedi.

* Hastane, Fen Lisesi ve Adliye Sarayı'nın yapımı ile ilgili prosedür çalışmalarının sür-düğünü bu yıl içerisinde temel atma törenlerinin yapılmasının hedeflendiğini belirten Erdoğan, Erdemir'de işçilere yapılan maaş artışları da değerlendirirken piyasalarda yaşanabilecek sıkıntıya dikkati çekti.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanının, "İlçe Temsilciler Kurulu kurulması için çalışma başlatıldı" açıklamalarını değerlendiren AKP Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, resmi olarak ilçede Kent Konseyi'nin bulunduğunu, gayri resmi bir İlçe Temsilciler Kurulunu oluşturulma nedeninin ne olduğunu bilmediğini, her şeyin olumlu gitti bir süreçte böyle bir şeye ihtiyaç olup olmadığının iyi irdelenmesi gerektiğini söyledi.

GEÇMİŞTE SİYASİ PLATFORMA DÖNÜŞTÜ
Erdoğan açıklamasında şu gö-rüşlere yer verdi: Belediye Başka-nının hangi amaçla bunu söylediğini bilmiyorum. Geçmişte Kdz. Ereğli'nin öncelikleri konusunda İlçe Temsilciler Kurulu bir siyasi platforma dönüştü, Başkanı Halil Posbıyık'tı. Takdir ederseniz resmi bir kuruluş değil tamamen gönülden desteklenen, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, Ereğli'nin kendine has durumu organize edilmişti. Bunun alt yapısını oluşturmak için bir takım olaylara ihtiyaç vardır. Bugün bilmiyorum neden ihtiyaç duyuluyor, hangi amaç maksatla bu bilmiyorum. Hangi konuda bir araya gelelim bir sorunu çözmede sorun var ki.

KENT KONSEYİ DEVRE DIŞI KALIR
İlçe Temsilciler Kurulu'nu gayri resmi oluşturduğumuz zaman ilçede bulunan Kent Konseyi devre dışı kalır. Kent Konseyi başlı başına resmi bir kuruluştur, kanun ile kurulmuştur, bunun da işlevi Belediye Başkanı başta olmak üzere ilçe yöneticilerinin, bu işte uzman olmuş kişilerin oluşturduğu kuruldur. Bu kentin bütün siyasi önceliklerini oluşturan kimliklerin dengeli içi doldurmakla mümkün olur. Ereğli'de yapılacak bir şeyler varda o yapılması istenince önü tıkanıyorsa o tıkanan şeyler nedir kimden kaynaklanıyor bunu da bilmiyorum. Kamuoyunda böyle bir talep varsa dikkate alır işin gereğini yaparız. Olaylara hiçbir zaman olumsuz gözlükle bakmıyoruz. Herşey olumlu giderken neden böyle bir şeye ihtiyaç var gayri resmi bir şeye ihtiyaç var doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Erdoğan, Kaynarca Toplu Konutlarının olduğu bölgeye yapılması planlanan hastane ile ilgili prosedür çalışmalarının sürdüğünü muhtemelen önümüzdeki 4 ay içerisinde hastanenin temelinin atılacağını yine Devlet Demir Yolu arazilerinin alınmasının ardından bu bölgeye yapılacak Fen Lisesi ve Adliye Sarayı'nın alt yapılarının oluşturulduğunu söyledi. Erdoğan yapılan çalışmalar ile ilgili şu bilgileri verdi: TOKİ'nin hastane yeri ile ilgili gelişmesi devam ediyor. Toplu Konut İdaresine bağlı olan bir yer yoktu. Belediyenin kendine aldığı yeri hastane yapabilmek amacıyla toplu konut idaresi protokolü yapmış, imzalamış, Kdz.Ereğli Belediyesi'ne göndermişti.

İMZALAR ATILACAK
Kdz.Ereğli Belediyesi'de 20 günden buyana bu tapu işlemlerini bitirmek için görevlendirdiği arkadaş ile yoğun bir çalışma başlatıldı. Tapuların 90'ı ayrı ayrı kesilmiştir, bunların birleştirilmesi gerekiyor. Bunun için önümüzdeki günlerde TOKİ'nin görevlendirdiği bir kişi Kdz.Ereğli'ye gelecek, karşılıklı imzalar atılacak. Mevcut 90 veya 95 tane ayrı ayrı olan, 119 bin 225 m2 olan tapu toplu konut idaresine teslim edildikten sonra idare bunu birleştirmek için yeniden harekete geçecek. Tapu Kadastro Müdürlüğü bunu birleştirecek tek tapuya dönüştürecek, imar durumu netleşince hastanenin konuşlanması, imarı yapıldıktan sonra Ereğli Belediyesi yeniden bunu meclisinde görüşecek, mesele netleşecek. Biz burayı ihale yapıp Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol gereği Temmuz, Ağustos, Eylül ayında temelini atmak. Biz bunların hiçbirisi olmasa bile Sağlık Bakanlığından görevli arkadaşlar geldi, hastanenin biran önce temelinin atılması için mevcut arazi şartlarını değerlendiriyorlar, bunu hızlandırmaya çalışıyorlar.

FEN LİSESİ VE ADLİYE SARAYININ SON DURUMU
Devlet Demiryolları arazisi üzerinde de Fener Lisesi ve Adliye Sarayının çalışmaları sürüyor. İşin tamamen prosedürü tamamlamaya çalışıyoruz. Kdz.Ereğli Belediyesi'nin olsun Tapu Kadastro Müdürlüğü olsun eleman sayısı belli. Hızlı bir şekilde çalışmaları sürdürüyorlar, emek verenlere teşekkür ediyorum. Her şey yoluna girdi, geri adım atacak şans kalmamıştır. İşler prosedürler ve bu konu ile ilgili yazışmalara imzalar sürüyor. Bu ay sonuna kadar bu işlemler sürer diyorum. Önümüzdeki günlerde Ereğli'de birlikte temelini atmanın heyecanını yaşayacağız" sözleri ile konuştu.

ERDEMİR'DE GELİNEN NOKTA
Milletvekili Erdoğan, Erdemir ile Türk Metal Sendikası arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından 4 aylık süre için bin TL maaşlarda iyileştirme yapılması yönündeki kararını da iyi niyetli atılmış bir adım olarak değerlendirirken piyasalarda yaşanabilecek tehlikeye de dikkat çekti. Erdoğan şu sözlerle konuştu: Takdir ederseniz Erdemir, Türkiye'nin dünyanın demir çelik sektöründeki durumundan dolayı yüzde 35 seviyesinde düşüş olmuştu. Erdemir'in geldiği nokta 2010'ın ilk çeyreğinde 180 milyar civarında bir kar açıkladı. Bunu göz önünde bulundurduğunuz zaman iyiye giden bir işaretten dolayı işçilerin geçmişteki haklarının bir yerde aşağıya düşürülmesini iyi gelişmelerle paralel olarak iyi adım olarak görüyorum, iyi niyetli gösterge olarak görüyorum.

ERDEMİR'İN OLUMLU ADIMI
Demir çelik fiyatlarında kademeli olarak arz talep dengesine bakılmaksızın 700-800 dolarlara çıkmıştı şu günlerde yine 600-650 dolarla inme durumu söz konusu, bu boyutu tehlike sinyalleri veriyor. 
Bu sektörde aşırı yükselmeler aşırı düşmeler sürekli oluyor.  Kar yapan müesseseler düşüşlerde elinde stoğu varsa zarar yapması da söz konusu buna çok dikkat etmesi gerekir. Erdemir'in bu adımı olumludur devamının gelmesi arzu etsek de şartların çok kolay olacağını zannetmiyorum"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.