'SAĞLIĞIMIZ YARGIYA EMANET'

Tarih: 2009-11-05 00:00:00

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar" (GDO) gıdalarla ilgili yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava açıldığın belirtti. Uysal, tüm dünyada Frenk Kenştayn gıda olarak adlandırılan GDO'lu gıdaların

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurrahman Uysal, "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar" (GDO) gıdalarla ilgili yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava açıldığın belirtti. Uysal, tüm dünyada Frenk Kenştayn gıda olarak adlandırılan GDO'lu gıdaların, do matese soğuğa dayanıklı olması için balık geni yerleştirilmesi gibi tuhaflıkları içinde barındıran ürünler olduğunu belirterek başladığı yazılı açıklamasında, ürünün sağlamlığının ve büyüklüğünün insan sağlığını tercih edildiği bu gıdalar insanlarda antibiyotiklere karşı dayanıklılık oluşmasına neden olduğu, alerji gibi rahatsızlıklara yol açtığını vurguladı. Uysal, "Böyle bir durum varken Tarım Bakanlığı bu yönetmelikle vatandaşlarımızın sağlığını tehlikeye attığını Yönetmelikte GDO'lu gıdayı üreten ve dağıtı-mını yapan şirketlerin bu ürünlerde sağlığı etkileyecek bir durum olursa gerekli tedbirleri almak zorun da olduğu, tüketiciyi bilgilendireceği ve ürünü piyasadan çekeceği ifade edilmiştir.  Yönetmelikte GDO'lu ürünlerin bebeklere yasak ama bebeğin annesinin kullanılmasında bir sakınca görülmememiş ürün ambalajlarında da GDO'suz üründür diye yazılması yasaklanmıştır. İnsanların en doğal haklarından biri olan ne yediğini bilmek hakkı ellerinden alınmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak sağlığımız tehdit eden bu yönetmeliğin derhal iptal edilmesini Tarım Bakanlığı'ndan talep ediyoruz. Bu konudaki hukuki girişimimizi de  başlatarak Danıştay'a bu yönetmeliğin iptali için dava açtık. Milletin sağlığı ile oynanmasına asla izin vermeyeceğiz." Bir yandan GDO'lu ürünlerle insan sağlığı tehlikeye atılıyor. Öte yandan Domuz Gribi aşısı gibi çok önemli bir konuda hükümette Sağlık Bakanı farklı, Başbakan farklı söylüyor. İnsanlar karasızlığa sevk ediliyor. Türkiye'de sağlığın hali budur"

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.