'SAMİMİ DUYGULAR İSTİSMAR EDİLMESİN'

Tarih: 2011-12-17 00:00:00

Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, AKP iktidarının eliyle molla sınıfı yarattığını iddia etti.Kahveci, Eğitim-İş olarak; halkımızın samimi dini duygularının istismar edilmemesini, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin temel ilkeleriyle çelişen
Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci, AKP iktidarının eliyle molla sınıfı yarattığını iddia etti.
Kahveci, Eğitim-İş olarak; halkımızın samimi dini duygularının istismar edilmemesini, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin temel ilkeleriyle çelişen bu tip uygulamalardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz dedi.
Bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarının, diğer kurumlara geçiş için atlama tahtası olarak kullanıldığını ifade eden Zonguldak Eğitim İş Başkanı Metin Kahveci açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
Türkiye Cumhuriyetinin temellerini demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleri oluşturmaktadır. Bunun için de Tevhit-i Tedrisat Kanunu çıkarılmış, Eğitim-Öğretim birliği sağlanarak laik bir eğitimin temelleri atılmıştır.
Demokrasi ile tarikat ve cemaatler uyuşamazlar. Demokrasiler, şeffaflık-açıklık rejimleridir. Bilime ve aklın özgürleşmesine dayanır. Oysa cemaat ve tarikatlar ise tamamen biat kültürüne dayanan kapalı sistemlerdir.
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleriyle kavgalı bir anlayış iş başındadır. Zaten baştan beri ulemaya danışma zihniyetine sahip olan AKP iktidarı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmakta olduğu molla uygulaması ile bu temelleri kökünden dinamitlemeyi hedeflemektedir. Uygulama ile devletin laik yapısıyla kavgalı olan ve gittiği her yerde şeriat propagandası yapacak kadrolar oluşturulmaktadır. Görünüşte masum nedenlere dayandırılmaya çalışılan ve melelerin kadrolu olarak atanmasını sağlayan uygulama hiç de masum değildir. Bu uygulamayla amaçlanan, bir molla sınıfı yaratmaktır.
Türkiye İran olmaz diyenlerin sığındıkları gerekçe hep Türkiye'de bir ruhban sınıfı olmayışı  olmuştur. Bu uygulama ile artık Türkiye'nin de bir ruhban sınıfı olacaktır. Üstelik bu sınıf resmi görevli bir sınıf olacaktır. İlgili bakanın açıklamalarına göre; devlet, bütçesinden maaş vererek, şıhlardan, şeyhlerden ilk aşamada1000 molla atamakla işe başlanacaktır. Cemaatime dokunanı yakarımın sonu meleme dokunanı yakarım a doğru gitmektedir. Bunun mantıklı başka bir açıklaması olamaz. Belki de bu çalışma AKP'nin kendisini iktidara taşıyan güçlere kaşı bir diyet borcudur.
Eğitim fakültelerinden mezun yüz binlerce gencimiz, atama beklerken mele uygulamasıyla kerameti kendinden menkul kişiler kadrolu işe alınıp devlet tarafından maaşa bağlanacaktır. Bu kadrolar bir taraftan laik devletin altını oyarken, diğer taraftan da kendilerini oralara getirenlerin iktidarda kalmaları için mücadele edeceklerdir. Bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı kadroları, diğer kurumlara geçiş için atlama tahtası olarak kullanılmıştır. Acaba bundan sonra da aynı yol izlenerek meleler devletin diğer kurumlarına mı getirilecektir?
Eğitim-İş olarak; halkımızın samimi dini duygularının istismar edilmemesini, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin temel ilkeleriyle çelişen bu tip uygulamalardan derhal vazgeçilmesini istiyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.