'SEKTÖR KAN KAYBEDİYOR'

Tarih: 2012-10-31 00:00:00

Matbaa ustaları sektörün dünü, bugünü ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kdz. Ereğli'de matbaa sektöründe çalışan matbaa ustaları sektörde yaşanan sıkıntıları masaya yatırdılar. Matbaa ustası Yalçın Kasapoğlu, ilçedeki matbaa sektöründeki

Matbaa ustaları sektörün dünü, bugünü ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Kdz. Ereğli'de matbaa sektöründe çalışan matbaa ustaları sektörde yaşanan sıkıntıları masaya yatırdılar. Matbaa ustası Yalçın Kasapoğlu, ilçedeki matbaa sektöründeki en büyük sıkıntının yetişmiş elemanın bulunmaması olduğunu söyledi.

İlçede 4-5 matbaa ustasının olduğunu ve ilçedeki gazetelerin yükünü çektiğini belirten  Kasapoğlu, 'Ereğli'deki matbaa sektörü teknolojiyi geriden takip ediyor. Neden derseniz günümüz teknolojisi ne uygun makineler oldukça pahalı bütçeler gerektiriyor. Bölgemizde de genelde tek renkte gazeteler basıldığı için bu büyük maliyetleri kimse yüklenip tesis kurma cesaretini gösteremiyor. Hal böyle olunca da 1969-70-72 model makinelerle bölgemizde yerel basının baskı işini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tabi ki her sektörde olduğu gibi bizim sektörde bir takım sıkıntılar var. Öncelikle eleman yetişmemesi ve bulunamaması bu sıkıntıların başında geliyor. Yetişmiş eleman bulamamaktaki sıkıntılar önümüzdeki dönemlerde kendisini iyi ve kötü yönde hissettirecek bunun nedeni de yaklaşık 33 tane günlük ve haftalık gazetenin bulunduğu Ereğli'de usta sıkıntısı baş gösterdiği zaman iş yükü diğer arkadaşlar arasında bölüneceği için sıkıntı çekileceği muhakkak, neticede makine bile bu yüke dayanamazken insanın buna dayanması oldukça güç, bunun önüne geçilmesi için bir takım çalışmaların yapılması lazım' dedi.

Sektörde yaşanan sıkıntılara mutlak suretle çözüm bulunması gerektiğini belirten Kasapoğlu, 'dışarıdan işgücü ve eleman getirmek çok zor, piyasa şartlarına göre ilçemizde ve bölgemizdeki meslektaşlarımızın aldığı ücretlerle dışarıdan gelecek meslektaşlarımızın istediği ücretler arasında uçurumlar var. Kdz. Ereğli buna cevap veremezken dışarıdan gelecek arkadaşlarımızın ihtiyaçlarının bu bölgede giderilmesi oldukça çok zor, bunun yanı sıra sektör keyifli, işinizi severek yaparsanız keyifli, malzeme sıkıntısı olmazsa keyifli, karşılığını da alırsanız daha da keyifli oluyor.   Çalışma şartları çok esnek bizim sektörde devlet memuru gibi sabah 8.30 akşam 5.00 yapma şansımız maalesef yok, günün haberleri oluşmaya ve şekil almaya başladıktan sonraki mizanpaj aşaması ve artı printerdan çıkış alınma aşaması akşam 18.00 ve 19.00 saatlerini bulmakta bu bir gazete için, düşünün 4-5 gazetenin günlük olarak aynı matbaada basılmasını, bu sektörümüzdeki teknik elemanın ne zaman eve gideceği belirsiz oluyor.  Umarım bu konuda çözüm üretilir, en azından arkadan gelecek olan nesilin bu sektörden ekmek yiyebilmesi adına bir takım öneriler bulunabilir,  sektörde ekmek yiyen arkadaşımız çok, muhabiri var, mizanpajcısı var, baskıcısı var, dağıtıcısı var bunlar bir zincir bunlardan birisi olmazsa diğerinin olmasını beklemek mümkün değil, temennimiz herkesin hak ettiği değeri görebilmesi ve hak ettiği ücreti alabilmesidir. Uzun vadede kalıcı olunması için işimizi en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Bizim tek ve en büyük amacımız budur' diye konuştu.


Kdz. Ereğli'de matbaa sektöründen emekli matbaa ustası Birol Aktürk de, 'Kdz. Ereğli'de matbaa ustası olarak 4-5 kişiyiz. En büyük sıkıntımız ise yetişmiş eleman bulamamız. Kdz. Ereğli'de sektörümüz gün geçtikçe kan kaybediyor. Taşra olarak teknolojiye ayak uyduramıyoruz. Yatırım yapamıyoruz. Şu anda ilçemizdeki gazetelerin tüm baskı yükünü biz çekiyoruz. Birimiz hastalandığında birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Buda yükümüzü arttırıyor' dedi.


Matbaa ustası Vasıf Tekin de sektörde en büyük sıkıntının yetişmiş eleman bulunmaması olduğunu belirterek, bu sıkıntının ilerleyen yıllarda etkisini önemli ölçüde hissettireceğini söyledi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.