'ŞİDDET CİNAYETE DÖNÜŞTÜ'

Tarih: 2012-04-21 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli Dr.Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesine sert tepki gösterdi. Başkan Kılıç, yazılı
Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Ali Rıza Kılıç, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli Dr.Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesine sert tepki gösterdi.
Başkan Kılıç, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
SAĞLIKTA ŞİDDET VE
CİNAYET SON BULSUN
Sağlıkta yaşanan şiddet Gaziantep'te cinayete dönüştü. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görevli Dr.Ersin Arslan, gencecik yaşta servisteki odasında bir hasta yakını tarafından katledildi. Merhum doktorumuz Ersin Arslan'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır diliyoruz. Tüm sağlık camiasının başı sağ olsun. Sözlü şiddet, darp derken Gaziantep'te artık şiddet yerini katliama bırakması vahametin boyutunu anlatmaya yeterlidir. Sağlıkta şiddetin, cinayetin önüne geçmek için ne zaman tedbir alınacak, merak ediyoruz. Türk Sağlık-Sen üyeleri, yaşanan bu vahşete dikkat çekmek ve sağlıkta şiddete tepki göstermek amacıyla cinayetin yaşandığı Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde iki gün iş bırakıyorlar. Artık bir an önce sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir yerde görev yapmak sağlık çalışanlarının hakkıdır. Yöneticilerimiz bu konuda duyarlı olmalı, çalışanlara yapılacak bu tür saldırıların önüne geçmek veya bu saldırıları engellemek için gerekli önlemleri almalıdırlar. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı'nın girişimlerde bulunması istedik. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı'na başvurumuzu da yaptık. Bakanlıkla tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik.
Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Gaziantep'te yaşanan bu vahim olay sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir. Özellikle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yoğunu bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Televizyonlarda kamu spotlarından, hastanelerde hasta ve hasta yakınlarına sağlıkta şiddetle ilgili broşürler verilmesi gibi sosyal çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Artık sağlıkta şiddetin ve cinayetin son bulmasını istiyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.