'ŞİİRDEN, KİTAPTAN BOMBA OLMAZ'

Tarih: 2011-04-15 00:00:00

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Şık ile Mavioğlu’nun duruşmasını izledi TGC’nin ve TGS’nin de içinde olduğu GÖP temsilcileri  Ahmet Şık ile Ertuğrul Mavioğlu hakkında, ''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçundan açılan davanın Kadıköy Adliyesi’n

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), Şık ile Mavioğlu’nun duruşmasını izledi

TGC’nin ve TGS’nin de içinde olduğu GÖP temsilcileri  Ahmet Şık ile Ertuğrul Mavioğlu hakkında, ''Soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçundan açılan davanın Kadıköy Adliyesi’ndeki duruşması öncesinde yürüyüş düzenledi. Gazeteciler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak “Şiirden, kitaptan bomba olmaz, Başbakan” diye slogan attılar. TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto ise “Sayın Başbakanın basının sorunlarına Fransız kaldığını düşünüyoruz” dedi.

Kadıköy Altıyol'da, ''Yansak da dokunacağız'' pankartı arkasında toplanan gazeteciler, “Şiirden, kitaptan bomba olmaz Başbakan'', ''Ahmet, Nedim onurumuzdur'' şeklinde sloganlar atarak, yağmur altında Bahariye'deki Kadıköy Adliye Binası’na kadar yürüdüler. Adliye önünde açıklama yapan GÖP Dönem Başkanı ve TGS Başkanı Ercan İpekçi, “GÖP olarak bütün gazeteci duruşmalarını izlediğimiz gibi bugün Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu’nun duruşmasını izledik. Biz Türkiye’de hiçbir gazetecinin mesleki faaliyetlerinden dolayı yargılanmasını kabul etmiyoruz ve bunu doğru bulmuyoruz.” dedi.

İpekçi şöyle devam etti:

“Gazetecilerin mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklanmaları, cezaevlerinde uzun süre tutuklu olarak kalmaları, yargısız infaza dönüştürülüyor. Bu hem demokrasinin temel ilkelerine aykırı, hem de basın ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama. Cezaevlerindeki gazetecilerin terör örgütü üyesi veya terör  örgütü propagandası yaptıkları iddialarını da reddediyoruz. Cezaevlerindeki bütün meslektaşlarımız mesleki faaliyetleri dolayısıyla yargılanıyorlar. Bu yargılamalara gerekçe oluşturan kanunlardaki suç tanımlarında yanlışlık var. Demokrasiye, demokratik kurallara, hukukun evrensel değerlerine aykırılık var. Bu nedenle Türk Ceza Kanunu’nun ve Terörle Mücadele Kanunu’nun ilgili maddelerinin mutlak surette değiştirilmesini talep ediyoruz. Yargıçların vicdanlarına seslenerek, cezaevindeki tutuklu meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.”

Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun yürüyüşüne  TGC’den Başkan Vekili Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Güver katıldı.

TGC BAŞKAN VEKİLİ OLCAYTO: SAYIN BAŞBAKANIN BASININ SORUNLARINA FRANSIZ KALDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto  “Türkiye’de halkın haber alma hakkı için hizmet eden gazeteciler ağır baskılar altında çalışmak zorunda kalıyorlar. Gazetecilerin 2 bini aşkın davayla yargılanması, 68 gazetecinin tutuklu olması Türkiye’de bir demokrasi ayıbıdır. Sayın Başbakan Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Avrupalı parlamenterleri Türkiye’ye Fransız kalmakla suçladı. Bizler de gazeteciler meslek örgütleri olarak, Sayın Başbakan’ın basının sorunlarına, halkın haber alma hakkıyla ilgili sorunlara Fransız kaldığını düşünüyoruz. Umarız taleplerimiz dikkate alınır.” dedi.

TGC GENEL SEKRETERİ GÜNEŞ: UMARIZ AVRUPALI PARLAMENTERLER TÜRKİYE’YE GELİNCE GAZETECİLERİN NİYE TUTUKLU OLDUĞUNU ÖĞRENMİŞ OLURUZ

TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de içinde olduğu, 93 meslek örgütünün oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformunun, bugüne kadar 35’e yakın gazetecinin duruşmasını izlediğini belirterek, “Bugün de Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yazdıkları kitapla ilgili yargılandıkları duruşmayı izledik. Türkiye’de 68 gazeteci, neden tutuklandıklarını bilmeden cezaevlerinde yatıyor. Sayın Başbakan, Avrupalı parlamenterleri basının sorunlarını yerinde görmeleri için Türkiye’ye davet etti. Umarız Avrupalı parlamenterler Türkiye’ye geldiklerinde hem kamuoyu hem de tutuklu gazeteciler ve gazetecilik meslek örgütleri, gazetecilerin hangi nedenlerle suçlandıklarını öğrenme şansına sahip olurlar. Başbakanın Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Ahmet Şık ve Ertuğrul Mavioğlunu’nun kitabını bombayla eşdeğer tutmasından, hem bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak hem de gazeteci olarak büyük üzüntü duyuyoruz” diye konuştu.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.