'SİVİL DARBE'

Tarih: 2010-07-13 00:00:00

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci "hayır"dan bahsetti. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan anayasa referandumuyla ilgili görüşlerini yazılı olarak açıklayan Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci  "Anayasa Mahkemesi 12 Eylülcüler

Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci "hayır"dan bahsetti.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan anayasa referandumuyla ilgili görüşlerini yazılı olarak açıklayan Eğitim-İş Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci  "Anayasa Mahkemesi 12 Eylülcülerin palazlandırdığı dinci iktidarın, sözde 12 Eylül hukukunun izlerini silmek amacıyla dayattığı anayasa paketi hakkında kararını verdi. 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu 1. Maddesinde, Mahkemenin kuruluş gerekçesi; "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile verilen görevleri yapmak ve yetkileri kullanmak üzere Ankara'da bir Anayasa Mahkemesi kurulmuştur." cümlesiyle ifade edilir" dedi.
Kahveci açıklamasında şu görüşlerini savundu:
"Üzülerek ifade ediyoruz ki, dinci ve liboş ittifakının Mahkeme'nin kararını etkilemeye dönük baskı ve saldırıları sonrasında verdiği karar Yüksek Mahkemenin var oluş gerekçelerine uygun düşmemiştir. Yüksek Mahkeme, Anayasanın kendisine verdiği Anayasayı koruma yükümlülüğünün gereğini yerine getirmemiştir. Buna rağmen, demokratik hukuk devleti ve yargı bağımsızlığına bağlılığımız gereği verilen karara saygı duyuyoruz. Bağımsız yargıyı, dolayısıyla laik demokratik bir hukuk devleti olma iddiasına ulaşmayı hedefleyen Türkiye Cumhuriyetini çok ağır bir tehdit altına sokan kararla ilgili değerlendirmeyi tarih yapacaktır.
   
Varlığını 12 Eylül darbesine borçlu dinci iktidarın, sözde 12 Eylül hukukunu demokratik bir zemine çekmek amacıyla dayattığı paketle ilgili görüşümüz net. Perdeleme amaçlı hükümlerle gerçek hedefi gizlenmeye çalışılan Anayasa değişiklik paketini reddediyoruz. Anayasa Mahkemesi'ni, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu siyasi iktidarın güdümüne sokarak ülkeyi yandaş bir yargının elinde cehenneme dönüştürme hedefiyle hazırlanan paketin, kabul edilmemesi için bütün olanaklarımızla mücadele edeceğiz. Hesap verme korkusuyla dokunulmazlık zırhının arkasına gizlenenlerin, yargı bağımsızlığına yönelik saldırılarını göğüslemek için en geniş demokratik direnişi örgütleyeceğiz.   
Son 8 yılda hayatı zehir olan, onuruyla oynanan milyonlarca emekçiyi ve halkımızı 12 Eylül'de sandık başında olmaya çağırıyoruz. Bu süreçte grev hakkı gasp edilen, kaderi iktidarın atadığı ve kararları yargı denetimine kapalı bir kurula devredilen emekçi, kendisiyle dalga geçen, onuruyla oynayan gerici anlayışla işbirliği yapanları dikkatle gözlemlemelidir. Gözlemlemeli ve yan yana yürüdüğü anlı-şanlı(!) yapıların neye hizmet ettiğini görerek tuttuğu safı yeniden değerlendirmelidir. Bizler, "sözde ilerici -bu süreçte net olarak tescil edileceği üzere- özde işbirlikçi, kıvırtmayı meziyet haline getiren emek yapılanmalarından farklı olarak; 12 Eylül günü, 12 Eylül faşizminin halkımızın başına bela ettiği totalitarizm özlemindeki gerici vurgun düzenine son vermek için sandık başında olacağız. AKP sivil darbesinin 12 Eylül Anayasasına "HAYIR" diyeceğiz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.