'SORUMLU SİSTEMDİR'

Tarih: 2009-12-17 00:00:00

Kdz. Ereğli Eğitim-İş Temsilciliği Cengiz Başaran, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdiği son genelgede Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 2

Kdz. Ereğli Eğitim-İş Temsilciliği Cengiz Başaran, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdiği son genelgede Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 20 ve daha fazla fark olanların belirlenmesini ve sorumlu öğretmen ile yöneticiler hakkında işlem yapılmasını istediğini belirte-rek, "Bakan Çubukçu, Bakanlığın yarattığı sistemin sorumluluğunu öğretmenlere ve yöneticilere atmaya çalışmaktadır" dedi.
Başaran yaptığı açıklamasında, "Bu durumun sorumlusu öğretmen ve yöneticiler değil sistemdir. Milli Eğitim Bakanlığı, fırsat eşitliğinin olmadığı, 150 bin öğretmen açığının bulunduğu ve bu açığın, "öğretmen olmayan öğretmenlerle" doldurulduğu; kalabalık sınıflarda olumsuz koşullarda eğitim-öğretim yapan öğrencilerimizi SBS gibi "ucube" bir sistemle yarıştırmaktadır. Öğrencinin ve okulun başarısını ortaya koymak için getirildiği iddia edilen sistem, aksine dershanelerin daha da yaygınlaşmasına neden olmuş, dershaneye başlama dönemini  ilköğretim üçüncü sınıfa kadar düşürmüştür. Liyakate uygun olmayan atamalar yaparak yönetici belirleyen, gerici kadrolaşmaya imkan tanıyan ve mahkeme kararlarını hiçe sayarak 25 bin vekaletle Milli Eğitim'i yönetmeye çalışan Bakanlık, şimdi başarısızlıklarının faturasını öğretmenlere kesmeye çalışmaktadır. SBS'de bir türlü puan hesaplama sistemini yerine oturtamayan bakanlık, puan hesaplamasından kaynaklanan haksızlıklar nedeniyle hala mahkemelerde hesap vermektedir. YÖK Başkanı'nın açıklamaları karşısında sus pus olan, kendi görev ve yetkilerine sahip çıkamayan, Milli Eğitim Bakanı, SBS sınavını kullanarak öğretmen ve okul yöneticilerini tehdit etmektedir.  Eğitim-İş Sendikası olarak Bakan Çubukçu'nun artık alışkanlık haline getirdiği bu uygulamasını kınıyoruz. Bakan-lığın üzerine düşen öğretmen ve yöneticileri soruşturma ile tehdit etmek, sağlam temelleri olan bir sistem yaratmaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.