'TAKİYEDE SINIR TANIMIYOR'

Tarih: 2012-02-04 00:00:00

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Dalgıç, yaptığı basın açıklamasında AKP'ye yüklendi.Dalgıç, iktidarın hazırladıkları yasa tasarısıyla sendikaları işlevsiz hale getirmek istediklerini ifade etti. D

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Dalgıç, yaptığı basın açıklamasında AKP'ye yüklendi.
Dalgıç, iktidarın hazırladıkları yasa tasarısıyla sendikaları işlevsiz hale getirmek istediklerini ifade etti. Dalgıç, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının yanı sıra 2821 ve 2822 sayılı yasaların birleştirilmesiyle oluşturulan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı da bu emekçilerin örgütlü güçlerine, sendikalarına yapılan saldırıların bir parçasıdır. 12 Eylül rejimi ile 'hesaplaşma' adı altında, askeri darbenin generallerinin yargı önüne çıkarılmaya hazırlanıldığı bir dönemden geçiyoruz. Ancak böyle bir dönmede kamu emekçilerinin, işçilerin çalışma hayatına ilişkin yapılmak istenen düzenlemeler AKP iktidarının 12 Eylül zihniyetinin emek düşmanı temel karakteriyle herhangi bir sorunu olmadığını, aksine bu konuda darbe dönemi yönetimleri bile gölgede bırakmaya hevesli olduğunu göstermektedir. Kayıt dışı, taşeron, esnek ve güvencesiz çalıştırma biçimlerini yaygınlaştırarak emek sömürüsünü her geçen gün daha da artıran AKP iktidarı, hazırladığı yasa tasarılarıyla; bir taraftan örgütlenmenin önündeki engelleri korurken diğer taraftan var olan örgütlenmeleri, sendikaları işlevsiz hale getirmek istemektedir dedi.
2 MİLYON EMEKÇİ
ALDATILDI
Dalgıç, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan TBMM Başkanlığı'na gönderilen 4688 Sayılı Yasa Tasarısı'nın aldatmadan ibaret odlunu dile getirdi. Dalgıç şöyle devam etti;
Anayasada kamu emekçilerine sözde toplu sözleşme hakkı tanıyan 12 Eylül referandumunun üzerinden 16 ay, Üçlü Danışma Kurulu toplantılarının üzerinden 6 ay, Yasa Taslağının Bakanlar Kurulu'na gönderilmesinin üzerinden tam 100 gün geçti. Üzülerek ifade ediyoruz ki bunca zamandır sendikal hak ve özgürlükleri genişleten bir yasa bekleyen 2 milyon kamu emekçisi bir kez daha aldatılmıştır. 23 Ocak 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak TBMM Başkanlığı'na gönderilen 4688 Sayılı yasa tasarısı bu aldatmanın açık belgesidir.  Bu yasa tasarısı, Üçlü Danışma Kurullarında konfederasyonların görüşlerinin taslağa yansıyacağına, kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkı yönünde düzenlemeler yapılacağına dair söz verenlerin bizi yanıltamayarak sözlerinin arkasında yine durmadığını göstermektedir. Kısacası bugüne kadarki pratiğinde defalarca şahit olduğumuz gibi AKP iktidarı, kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkı konusunda da takiyede sınır tanımadığını göstermiştir. Tasarı ile toplu görüşmeden bile daha geride bir düzenleme getirilmek istenmektedir. Hizmet kolu toplu sözleşmelerine yer verilmeyen tasarı ile sendikaların talepleri yok sayılmaktadır. Bu resmen sendikaların var oluş gerekçesinin ortadan kaldırılması demektir. Tasarıya göre hizmet kollarına ait mali ve sosyal haklar 11 yıldır sürdürülen toplu görüşmelerde olduğu gibi genel toplu sözleşme görüşmelerinin bir parçası olarak ele alınacaktır. Bu düzenleme ile yüzlerce belediyede yapılan toplu sözleşmelere AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak yasak getirilmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sendikalar yasasının ve toplu sözleşme düzeninin örneğini görmek mümkün değildir. Varsa da bunun 'sendika yasası' ve 'toplu sözleşme' olarak adlandırılması mümkün değildir.
MÜCADELEMİZİ
SÜRDÜRECEĞİZ
Yasa tasarısında grevli toplu sözleşme haklarının yasal teminat altına alınmadığına dikkat çeken Dalgıç, örgütlenme yolundaki engellerin varlığını koruduğunu söyledi. Dalgıç, Yasa tasarısında grevli toplu sözleşme hakkımız yasal teminat altına alınmadığı gibi, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engeller de varlığını korumaktadır. Kapsamından tarafların belirlenmesine, uyuşmazlık halinden Hakem Kurulu'nun yetki ve bileşimine kadar özgür bir toplu pazarlık düzeni ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan, hemen her alanda özgürlükleri tamamen kısıtlamayı hedefleyen bu yasa tasarısının özüne de ruhuna da tamamen yasakçı ve sınırlayıcı bir mantık hâkimdir.  Bizler, hak ve özgürlüklerimizi yok sayan bu yasa tasarısına karşı grev hakkımızın yasal teminat alındığı özgür bir toplu sözleşme düzeni için örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılması için her sendikanın üyeleri adına toplu sözleşme yapabilmesinin sağlanması için, Belediyelerle yıllardır yapılan toplu sözleşmelerin devam etmesi, bu konuda herhangi bir sınırlama getirilmemesi için Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşulları sağlanması ve çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Komisyonlarda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu'na sevk edilecek olan yasa sürecinin her aşamasına, tüm olanaklarımızı ve enerjimizi kullanarak müdahil olmaya devam edecek, eylem ve etkiliklerimizi artırarak sürdüreceğiz şeklinde konuştu.
MASKELERİ DÜŞÜRECEĞİZ
Sahte demokratların maskelerini düşürmeye devam edeceklerinin altını çizen Dalgıç, kamu emekçilerinin grevli toplusözleşmeli sendika mücadelesini yükseltmeye devam edeceklerini kaydetti. Dalgıç, Uluslararası sözleşmelere, evrensel sendikal hak ve özgürlük normlarına aykırı, kazanılmış haklarımızı gasp etmeyi hedefleyen tüm düzenlemelere karşı geçmişten beri mücadele eden Konfederasyonumuz bundan sonra da bütün kamu emekçilerinin haklarına yönelik saldırılara karşı tutum almaya, yalanları teşhir etmeye, sahte demokratların maskelerini düşürmeye kamu emekçilerinin grevli toplusözleşmeli sendika mücadelesini yükseltmeye devam edecektir.
Yıllardır verdiği fiili meşru müca-deleyle 'hak verilmez alınır' ilkesini rehber edinen KESK'in, kamu emekçilerini kapı kulu olarak gören mevcut zihniyetin ürünü olan bu yasa tasarısına karşı, mücadelesin-de yarattığı değerlere yakışır bir direnç ve kararlılık göstereceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.