'TARİH ÖNÜNDE YARGILANACAKLAR'

Tarih: 2011-02-09 00:00:00

ENDİŞE: Özgürlükçü demokrasileri, sisteme özgü hukuki ve idari fren mekanizmaları ayakta tutar. İktidar gücünün olumsuz dışavurumlarını törpüleyecek yargısal ve idari mekanizmalar sağlıklı biçimde işleyemezse sistem yok olur ve ülke büyük bir felakete sür

ENDİŞE: Özgürlükçü demokrasileri, sisteme özgü hukuki ve idari fren mekanizmaları ayakta tutar. İktidar gücünün olumsuz dışavurumlarını törpüleyecek yargısal ve idari mekanizmalar sağlıklı biçimde işleyemezse sistem yok olur ve ülke büyük bir felakete sürüklenir. Bugün yaşadığımız işte budur.

Zonguldak Eğitim-İş Başkanı Metin Kahveci torba yasasına karşı olduklarını bir kez daha açıklarken, görüşlerini şöyle dile getirdi:
HESABI SORULACAKTIR
AKP’nin bütün tepkilere rağmen Meclis’ten geçirmeye çalıştığı torba yasa, emekçiye ve çalışma yaşamına ağır darbeler vuracak. Daha önce ayrıntılı olarak defalarca kamuoyu ile paylaştığımız üzere tasarı emekçilere baskı, sömürü ve olumsuz çalışma koşulları getirmektedir. Tasarının derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa emekçi bu saldırının hesabını mutlaka AKP’den soracaktır. AKP’nin emekçiye yönelik bu cüretinin altında 12 Eylül’de işbirliği yaptığı emek yapılarından aldığı cesaret yatmaktadır. Dün meydanlardan hükümete seslenmeye çalışan bazı yapılar, 12 Eylül referandumu öncesinde sorumluluklarının gereğini yerine getirselerdi eğer, mensuplarının gaz bombaları eşliğinde onurlarıyla oynanması sonrasında arkalarında çok daha büyük bir toplumsal destek bulabilirlerdi. Yasama, yürütme ve yargı erklerinin tamamını kendisine bağlayarak diktatörlüğe yürüyen AKP politikalarına, referandum sürecinde kabuklarına çekilerek üstü kapalı destek sağlayan bu yapılar, bugünleri mumla arayacakları dönemleri de görecekler. Ve elbette bu yapılar, halihazırda devam eden sorumsuzlukları ile tarih önünde yargılanacaklar. 
TOKAT GİBİ VURUR
Şimdilerde dünya gündeminin en üst sıralarında, diktatör gazabına dalga dalga yayılan üçüncü dünya ülkeleri halk hareketleri var. Dünyanın gözü Arap dünyasındayken, tam bir “gösteri” ve “boş laf” üstadı olan Başbakan fırsatı kaçırmıyor ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e meydanların sesini dinleme nasihatinde bulunuyor: Ey Başbakan; diktatörlerin meydanlardan ders çıkarma konusunda yetenekleri olsaydı, sen şimdiye kadar tarihin gördüğü en büyük filozoflardan olurdun! Yarın Hüsnü Mübarek çıkıp, AKP politikalarına karşı duydukları büyük öfkeyi haykırmak için meydanları dolduran ve nitelik olarak Mısır’da sokaklara dökülen insanlarla kıyaslanmayacak ölçüde kalabalık olan milyonlarca yurttaşı aşağılayıp, onlara hakaret ettiğin gerçeğini suratına tokat gibi vurursa sesini soluğunu yitirirsin. 
2006 yılında Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na söz geçiremediği için Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayılarının azaltılması için uğraş veren AKP, “12 Eylül 2010” referandumu sonrasında kurul egemenliğine geçince siyasi ikiyüzlülüğünü bir kez daha ortaya koydu. Defalarca altını çizdik: Özgürlükçü demokrasileri, sisteme özgü hukuki ve idari fren mekanizmaları ayakta tutar. İktidar gücünün olumsuz dışavurumlarını törpüleyecek yargısal ve idari mekanizmalar sağlıklı biçimde işleyemezse sistem yok olur ve ülke büyük bir felakete sürüklenir. Bugün yaşadığımız işte budur.
KUŞKU DUYMUYORUZ
AKP, çoğunluğun zorbalığı anlayışını “ileri demokrasi” diye yutturmak suretiyle açık açık sivil bir diktatörlük kuruyor. Demokrasi tarihi “sandık sarhoşluğunun” yarattığı görme ve işitme bozukluğunun neden olduğu sayısız yıkım ve acıya defalarca tanıklık etmiştir. Yüksek yargıya ve dolayısıyla hukuk devletine yönelik öldürücü darbe engellenemez ise bir kez daha tanıklık edecek. Çok daha büyük sıkıntılar çekeceğimiz kesin, ancak şundan da hiçbir kuşku duymuyoruz; gün gelecek, ülkemizin gördüğü en karanlık siyasi iktidarın maskesi elbet toplumun diğer tüm kesimleri nezdinde de düşecek ve emekçiler eninde sonunda AKP’yi sandığa gömecektir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.