'TASAMIZ İLİMİZİ İYİ HALE GETİRMEKTİR'

Tarih: 2012-10-09 00:00:00

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Zonguldak'ın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurguladı. Vali Ayyıldız, yaptığı açıklamasında Zonguldak'ta kentsel dönüşümün olması gerektiğini vurguladı. Başbakan'ın önderliğinde 40'a yakın ilde kentsel dönüşüm için ba

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Zonguldak'ın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Vali Ayyıldız, yaptığı açıklamasında Zonguldak'ta kentsel dönüşümün olması gerektiğini vurguladı. Başbakan'ın önderliğinde 40'a yakın ilde kentsel dönüşüm için başlatılan harabe binaların Zonguldak'ta da yıkıldığını aktaran Vali Ayyıldız şöyle dedi:
Zonguldak'ımız yorgun bir şehir. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan kentlerden bir tanesidir. Coğrafyasıyla güzelliği ile Türkiye'deki konumu ile kentsel dönüşümü hak eden geleceğe taşınması gereken bir şehirdir. Çok güzel misafir kentidir, insanların huzur duyacağı bir kent olması hepimizin dileğidir. Metruk olan bir kamu binasından başlayarak kentsel dönüşümün bir nevi başlangıcı noktasında çalışma başlattık. Türkiye genelinde Başbakanımızın önderliğinde diğer vilayetlerle birlikte bu çalışma başlasın Zonguldak'ı yarına nasıl taşıyabiliriz, çalışmalar hızla giderek Zonguldak'ı ileriye taşıma noktasında bir şeyler yapabilme çabası içerisine girdik. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün önderliğinde kentsel dönüşüm dediğimiz afet riski taşıyan binaların yıkılması ve bir şekilde şehrin ana yapısının kentsel dönüşüme ve güzelliğe hazır hale getirilmesi noktasında çalışma başlatılmış oldu. Bu anlamda şehrimiz bir maden şehridir. Ayrıca şehrimizin altında karstik boşluklar var. Mağaralar ve maden çalışmalarından dolayı dikkat edilmesi gereken unsurlarımız var. Bunun için malum Bahçelievler semtinde üniversitemiz ile protokol hazırladık. Bu bölgemizde zaman zaman göçmeler oluyor, bize rapor hazırlamalarını istedik. En son görüşmemizde bize raporları tamamlamak üzere olduklarını söylediler. Çok geniş bir çalışma yaptıklarını söylediler. Zonguldak'ın diğer semtleri için örnek bir çalışma olacak. Bu çalışmayı bekliyoruz zannediyorum 10 gün içerisinde bize ulaştıracaklar. Sadece o bölge için değil Zonguldak'ın genelinde bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Şehrin altından haberiniz yoksa üstünde bir şey yaptığınızda bir anlamı yok. Şehrin üst yapısının cidden yaşanabilir bir kent havasına bürünmesi için bütün unsurlar göz önüne alınarak Zonguldak'ta kentsel dönüşüme ihtiyaç var. İlk olmakla beraber güzel bir çalışmanın başlangıcı olacağına inanıyoruz. Zonguldak'ın genelini ilgilendiren bir unsurdur. Zonguldak vilayeti Cumhuriyetin ilk şehridir. Madenci kenti olduğu için zamanında ne estetik ne de sağlamlık boyutuna dikkat edilmemiş. Edilmiş olsa bile bu günün şartlarını karşılamayacak durumdadır. Bu çalışmaları yapmak bizim boynumuzun borcudur. Yorgun bir şehri daha dinamik, ayakları üzerinde duran bir şehir haline getirmek hepimizin boynunun borcudur. Zaman zaman projeler olarak hükümet konağı, Lavuar Alanı gibi alanlarla ilgili de olsun çalışmalar söz konusu oluyor. Bütün bunların temelinde Zonguldak'ı daha güzel günlere taşıyabilmektir. Tasamız düşüncemiz Zonguldak'ı iyi hale getirmektir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.