'TİTİZLİKLE UYULSUN'

Tarih: 2012-10-03 00:00:00

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, 18 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve 18 Ağustos 2012 tarihinde geçerlilik süresi başlayan, Afet Sigortalar Kanunu ile ilgili vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşların yapacağı işlemleri açıkladı. Kat Mülk

Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, 18 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan ve 18 Ağustos 2012 tarihinde geçerlilik süresi başlayan, Afet Sigortalar Kanunu ile ilgili vatandaşların, kamu kurum ve kuruluşların yapacağı işlemleri açıkladı.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tâbi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler ile doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına tâbi olduğunu belirten Kaymakam Çay, Belirtilen binalar ve bağımsız bölümler için malikler veya intifa hakkı sahipleri tarafından zorunlu deprem sigortası yaptırılır ve bu sigorta her yıl yenilenir dedi. Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binaların ve bağımsız bölümlerin, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında mezralarda yapılan binalar ile 634 sayılı Kanun kapsamında olsalar dahi tamamı ikamet dışı amaçlarla kullanılan binaların zorunlu deprem sigortasına tâbi olmadığını açıklayan Kaymakam Çay, İlgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binaları sigortalamama hakkına sahiptir. Kurum, taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binaları sigortalamaz sözleri ile konuştu. Kaymakamlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde: Tapu müdürlükleri, maliklerin veya intifa hakkı sahiplerinin taleplerine bağlı olarak tapu kütüğünde bu sigortaya tâbi bağımsız bölümler ve binalarla ilgili tescil işlemlerini veya tapuya kayıtlı taşınmazın kayda tâbi olmayan bir taşınmaza dönüşmesi hâli hariç olmak üzere terkin işlemlerini zorunlu deprem sigortasının yaptırıldığı ve işlem tarihi itibarıyla geçerli olduğu belgelenmedikçe yapamaz. Zorunlu deprem sigortasının kapsamına giren binalar ve bağımsız bölümlerle ilgili olarak yaptırılan su ve elektrik abonelik işlemlerinde, zorunlu deprem sigortasının varlığı ilgili kuruluşça kontrol edilir. Afet Sigortalan Kanununun ilgili maddelerine kamu kurum ve kuruluşlarınca ve vatandaşlarımızca titizlikle uyulmasını rica ederim.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.