'TOPLUM BİLİNÇLENDİRİLMELİ'

Tarih: 2010-04-06 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdür vekili Dr. Mehmet Kızılcık, 5 Nisan Ulusal Çocuk Kanserleri Günü nedeniyle basın açıklaması yaparak, uyarılarda bulundu. Çocukluk çağı kanserlerinin genellikle 15 yaş altı, 0-14 yaş arasında görülen kanserleri içerdiğini belirten

Zonguldak İl Sağlık Müdür vekili Dr. Mehmet Kızılcık, 5 Nisan Ulusal Çocuk Kanserleri Günü nedeniyle basın açıklaması yaparak, uyarılarda bulundu. Çocukluk çağı kanserlerinin genellikle 15 yaş altı, 0-14 yaş arasında görülen kanserleri içerdiğini belirten Kızılcık, "Toplumun kanser konusunda bilgi ve bilinçli düzeyinin yükseltilmesi özellikle önemlidir. Bu kapsamda her yıl 5 Nisan günü 'Ulusal Çocuk Kanserleri Günü' olarak değerlendirilmesi benimsenecektir. Çocukluk çağı kanserleri genellikle 15 yaş altı, 0-14 yaş arasında görülen kanserleri içerir. Bazı merkezlerde de 15-19 yaş arasında, ergen kanserleri olarak çocuklarınki ile birlikte değerlendirilmekte ve bu iki grup arasında çeşitli karşılaştırmalar yapılmaktadır. Çocukluk çağı kanserleri çeşitli özellikleriyle yetişkinlerinden belirgin olarak ayrılır. Öncelikle çocuklarda kanser, yetişkinlere göre daha az görülür. Bütün yaş gruplarındaki toplam kanserler dikkate alınırsa, çocukluk çağı kanserleri genelde yüzde 1 oranında görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde 5 yaş altında yıllık kanser oranı sadece yüzde 0,5'tir.
Büyük istatistiklere sahip ABD'de 14 yaş altı yıllık kanser oranı 1/7000 civarındadır. Diğer bir değimle 20 yaş altındaki çocuklar ve ergenlerin toplamında ortalama yıllık kanser oranı yüz binde 14,9 olarak görülmektedir. Ayrıca çocukluk çağı kanserleri, tipleri ya da genel olarak biyolojileri, prognozları ve tedaviye yanıtları itibariyle de yetişkinlerden ayrılırlar. Yetişkinlerde 'Epitelya kanserler' sık iken çocuklarda 'Akut lösemiler' ve 'Embriyonel tümörler' daha sıktır. Çocuklarda birinci sırada 'Akut lösemiler' (kan kanseri), ikinci sırada, özellikle gelişmiş ülkelerde 'Santral sinir sistemi' tümörleri ve sonrada 'Maling lenforlar' yer alır. Ancak, Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerde ikinci sıraya çocuklarda 'Maling lenfomalar' alabilmektedir. Kanserle savaşın temel ilkesi kanserden korunma olup, erkensteşhis ile de çoğu kanserler önlenmekte ayrıca, tedavide başarı sağlanabilmektedir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.