'TOPRAĞA ADANMIŞ NİCE 20 YILLARA'

Tarih: 2012-09-13 00:00:00

TEMA Vakfı Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan, 20'nci yaşımızda, 'Toprak Yaşamdır' sloganıyla herkesi sürdürülebilir yaşama sahip çıkmaya çağırıyoruz dedi.TEMA Vakfı Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan yaptığı açıklamada, TEMA Vakfı'nın erozyon ve çölleşme i

TEMA Vakfı Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan, 20'nci yaşımızda, 'Toprak Yaşamdır' sloganıyla herkesi sürdürülebilir yaşama sahip çıkmaya çağırıyoruz dedi.
TEMA Vakfı Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan yaptığı açıklamada, TEMA Vakfı'nın erozyon ve çölleşme ile mücadelede bilinç oluşturulmasına önemli katkı sağladığına inanıyoruz. Bunun en önemli göstergesi 20. yaşımızda BM Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası tarafından Dünya'da ilk kez verilen Land for Life - Yaşam İçin Toprak ödülünü ülkemiz adına almamızdır. Hiçbir karşılık beklemeden 20 yıldır yaşam üreten toprağa ve doğal varlıklarımıza sahip çıkan gönüllülerimize, destekçilerimize, çalışanlarımıza ve medyaya teşekkür ederiz.

1992 : TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN
Aydan açıklamasında, İki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, bundan 20 yıl önce TEMA Vakfı'nı kurdular. Amaçları Anadolu'da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA'nın Türkiye Çöl Olmasın sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti. TEMA Vakfı'nın kuruluş döneminde, doğa koruma konusu ülke gündeminde bugünkü kadar öne çıkmamıştı. Kamuoyu doğadaki bozulmaların farkına yeni yeni varmaya başlamıştı. Sosyal sorumluluk kavramı henüz gelişmemişti, iş adamları hayırseverlik adı altında çalışmalar yürütüyordu. 1992 Haziran'ında Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde yapılan dünyanın ilk Yeryüzü Zirvesi, devletlerin insanın ekosistemler üzerinde yarattığı tahribatı kabul etmesi ve buna karşı verilen mücadeleleri küreselleştirerek ön plana çıkarması açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Zirve, aynı zamanda sivil toplumun güçlü bir aktör olarak sahneye çıkmasında önemli rol oynadı. Toprak Yaşamdır sloganıyla bugün 20. yaşını kutlayan TEMA Vakfı, Rio Zirvesi'nden sadece birkaç ay sonra, 11 Eylül 1992 tarihinde kuruldu.

2012: TOPRAK YAŞAMDIR
Aydan açıklamasını şu sözlerle tamamladı; Bugün TEMA Vakfı, 450.000'i aşkın gönüllüsüyle, doğal varlıklara sahip çıkan, tehditlere karşı doğayı savunan önemli bir sivil toplum kuruluşu olarak, herkesi sürdürülebilir yaşama sahip çıkmaya davet ediyor. Gücünü gönüllülerinden alan TEMA Vakfı, kuruluşundan bu yana Mera ve Toprak Kanunlarının yasalaşmasını sağlamış, doğa koruma adına açtığı, müdahil olduğu 79 davayı kazanmış, yaklaşık 10 milyon fidanı ve 700 milyon meşe tohumunu toprakla buluşturmuş, 152 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesini hayata geçirmiştir. TEMA, 20'nci yaşını Toprak Yaşamdır mesajıyla 2013 yılı süresince ülke genelinde yapacağı bir dizi etkinlikle kutlamaya devam edecek. Gönüllülerimiz, destekçilerimiz ve basınımızla birlikte nice yeni başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Sizleri de yaşama sahip çıkan TEMA Gönüllüleri arasına katılmaya çağırıyoruz.Toprak Yaşamdır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Nil Tema :

Ben de çok teşekkür ederim :) Tüm TEMA Gönüllüleri ile aynı yolda olmaktan dolayı gururluyum. Sevgili İl TEmsilcime de duyarlılığı için tebrikler İlçeden..

Deniz :

Başarılı çalışmalara imza atan Sn Nilgün Durak 'ı kutluyor , çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.