'TTK KİRACI DURUMA DÜŞECEK'

Tarih: 2010-01-26 00:00:00

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, Zonguldak Limanı'nı işleten TTK'nın ihaleye çıkması durumunda limana talip olacaklarını söyledi.Zonguldak Belediye Başkanı, TTK tarafından işletilen Zonguldak Limanı'nın ihaleye çıkması durumunda talip olacaklarını

Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, Zonguldak Limanı'nı işleten TTK'nın ihaleye çıkması durumunda limana talip olacaklarını söyledi.
Zonguldak Belediye Başkanı, TTK tarafından işletilen Zonguldak Limanı'nın ihaleye çıkması durumunda talip olacaklarını söyledi. TTK'nın kendi yerinde kiracı olmasının anlamsız olduğunu dile getiren Eşref, "Zonguldak Limanı'nda artık ticaret başlamıştır. TTK burayı bu güne kadar işletti. Zarar da etmedi hatta kar etti. Biliyoruz ki Kardemir, Erdemir ve kendi kömür nakliyesiyle, Ro-Ro seferleriyle burada ciddi bir kar var. Duyumumuz bir buçuk milyon doları civarında olduğu şeklinde ama duyum olarak kalsın. Bu eski parayla iki buçuk milyon lirayı buluyor. Çünkü doğrusu kurum tarafından ifade edilmelidir. Burası kiraya verilse bundan fazla kar getirir mi diye bakmak lazım. Eğer burası kiraya verildiğinde eski parayla iki buçuk milyon lira değil de bir, bir buçuk milyon lira kiraya verilecekse burada bir kamu zararı var demektir. Ama iki buçuk milyon kazanılan bir yerde iki buçuk milyondan daha yüksek verilecekse kurumun karı var diye bakabiliriz. Ama o zaman başka türlü şeye bakarız. Eğer özel sektör bunu iki buçuk milyon dolara işleteceğim derse o bedeli çıkarmaya uğraşırsa bu günkü tarifenin üzerinde çok üstüne fiyatlar çıkar. Net sonuç getirir. O zaman buradan Ro-Ro seferleri kaçar. Buradan Kardemir kaçar. Kendi limanını yapmaya bakar. Buradan Erdemir kaçar. Nakliyesini başka yöne çevirir. Yani verimlilik ve kar anlayışına baktığımız zaman işletebilirliliğe bakmak lazım. Çok yüksek kar etmenin yolu fiyatları yükseltmektir. Fiyat yükselince liman boş kalacak. Bu açıdan ben bu işin anlamlı olduğunu düşünmüyorum" dedi.
"TTK LİMANI İŞLETMEYE
DEVAM ETMELİ"
TTK'nın limanı işletmeye devam etmesi gerektiğini söyleyen Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, "Bana göre TTK bu limanı işletmeye devam etmeli. Çünkü hiçbir kurum, hiçbir özel sektör kendi yerinde kiracı duruma düşmemelidir. Burası başka bir şirketin limanı olsaydı kendi yerinde, kendi mekanında, ürettiği ürünü göndermek için kiracı durumuna düşecek. Yani kiracısına para verecek. Nakliye parası verecek. Dolayısıyla bunu çok anlamlı bulmuyorum. 7-8 sene önce yine böyle ihaleye girildi.
O zaman ki miktarlar bu kadar yüksek değildi. Ama o zaman Ro-Ro yoktu, Erdemir, Kardemir yoktu. Hatırladığım kadarıyla 500 bin civarında yıllık karı bizde 580 bin lira verdik. Bunlar hatırladığım rakamlardır. İhaleye çıkılacaksa belediye olarak biz talibiz.
TTK kar etsin ama bu özel sektör olmasın belediye olsun. Belediyemiz de kar etsin. Biz belediye olarak bu işi çok iyi yaparız.
Geçmiş yıllardaki teklifi gözden geçirir ve yeniden veririz. Eğer ihaleye çıkılırsa biz belediye olarak bu ihaleye gireceğiz. Resmi kurumlarla mücadele edip bu işi almaya çalışacağız" diye konuştu

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.