'TTK'YA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ'

Tarih: 2011-05-04 00:00:00

AKP Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, beraberindeki heyet ile birlikte TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ı ziyaret etti.TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın makamındaki ziyarette AK Parti Zonguldak Milletvekili ve Milletvekili Adayı Köksal Toptan, Üçüncü Sıra A
AKP Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, beraberindeki heyet ile birlikte TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ı ziyaret etti.
TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın makamındaki ziyarette AK Parti Zonguldak Milletvekili ve Milletvekili Adayı Köksal Toptan, Üçüncü Sıra Adayı Özcan Ulupınar ve Dördüncü Sıra Adayı Hüseyin Yılmaz’ın yanı sıra partili yöneticiler de hazır bulundu. TTK’nın geçmişten bu yana hayati önem taşıdığını ifade eden Toptan, “Göz bebeğimiz olan bir kurum, geçmişten bu yana hayati önem taşıyor. Zonguldak’ı sırtlayıp yukarılara götüren bir kurumdur. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na çok şey borçluyuz. Taşkömürü kurumunun sizin elinizde daha verimli hale geleceğine daha çok üretim yapacağına ve Türkiye taşkömürü ihtiyacının bundan sonraki sürede de önemli bir bölümünün artarak devam edeceğine yürekten inanıyoruz.  Bu ay birinci senesi oldu, 30 maden işçimiz maden ocağında çalışma yaparken facia yaşanmasının üzerinden bir yıl geçti. Çok şükür arada ufak tefek kazalar olsa da bizi o kaza gibi derinden yaralayan kazaya şahit olmadık. İnşallah bundan sonra da Allah bize böyle kazalar göstermez. seçim çalışmalarını arkadaşlarımızla birlikte sürdürüyoruz. Öncelikle faal siyasete girmeden ilimizdeki yüksek düzeydeki kamu kurumlarını ziyaret edelim ve yeni arkadaşlarımızı tanıştıralım istedik” dedi.
Ziyaretten memnuniyetini dile getiren TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “TTK hem bölge hem de ülke için gittikçe artan bir önem arz ediyor. Son dönemde Avustralya’da bir sel kazası oldu. Bu mevsim itibariyle beklenmeyen bir kazaydı. Avustralya dünyada en çok taşkömürü satan bir ülkedir. Özellikle metanojik kömür konusunda dünyada bir numaradır. Onların öyle bir felakete maruz kalması sonucu zaten artan bir talep söz konusu. Taş kömürü fiyatları oldukça yüksek seviyelerde seyrediyor. Şu anda biz de 200 doları gördük. Arz güvenliği açısından dünyada hakikaten sıkıntılar oluşmaya başladı. Gerek Erdemir gerekirse Kardemir “Yeter ki üretin, ne üretirseniz alalım” noktasında bizimle görüşüyorlar. Bütün bunları bir araya topladığımızda kurumun bu bölge için çok daha önemli hale geldiğini düşünüyorum. Tabi bu iş son derece ağır bir iştir. Dünyanın en zor jeolojik havzalarından biriyiz. Neredeyse dünyada bu tip yapısal zorlukları arz eden madenler çalışmıyor. Bizim ihtiyacımız var, sadece bu bölgede var. Sadece kaliteli kömür olması sebebiyle biz kömürü üretiyoruz, üretmek durumundayız. Kazaların olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Bilgimiz görgümüz ve teknolojinin bize verdiği imkanlar çerçevesinde. Her şeyi yapıyoruz ve yapmanın gayreti içerisindeyiz. Gazın yer altında direnajı konusunda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyorlar. Eğer gazı yer altından alabilirsek işletmecilik esnasında onun büyük bir faydasını göreceğiz. Yine Hema’nın yürüttüğü yer üstü sondajlarıyla gazın direne edilmesi çalışması var. Onda da firma gerekli teknolojik yatırımları yaptı. Kuyularda özel teknikler uygulanması gerekiyor, özellikle teknik uygulamalar yapıldı. En son geldiğimiz noktada bir kuyuda 24 saat gaz akışı sağlandı. Biraz zaman alıyor ama önümüzdeki süreçte bölgemiz için havza için önemli olacak gelişmeler bunlar. Kömür çıkartmaya kazma kürek, babadan kalma yöntemlerle devam ediliyor. En son ÇEK Cumhuriyeti’nde mekanize kazı sistemi bulduk. Ben ve arkadaşlarım yüzde 70-80 oranında tatmin olduk. Bu işin özellikle bizim Amasra müessesemizde uygulanabileceği konusunda hem fikiriz. Dolayısıyla bizim emek yoğun çalışma biçiminden makine yoğun çalışma biçimine geçilecek. Riske maruz işçi sayımız azalacak. Dolayısıyla kazalarımızda dolayısıyla o ölçüde azalacak.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.