'TÜRBAN İLE SINAVA GİRİŞ İPTAL EDİLSİN'

Tarih: 2010-10-25 00:00:00

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), YÖK'ün Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi kılavuzunda yer alan ve adayların sınava başörtüsü ile katılmasına imkan sağlaya
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), YÖK'ün Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi kılavuzunda yer alan ve adayların sınava başörtüsü ile katılmasına imkan sağlayan düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.
Eğitim-İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci, Sendika avukatlarının Danıştay'a verdiği dava dilekçesinde, dava konusu düzenlemelerin Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile ilgili kanunlar, yönetmelik hükümleri, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın konuyla ilgili içtihatlarına aykırı olduğunun öne sürüldüğünü belirtti.
Kahveci, dava dilekçesiyle ilgili şunları söyledi; "Dilekçede, 'YÖK'ün benzer konularda ortaya koyduğu yaklaşım dikkate alındığında yapılan değişikliklerin amacı açıktır" deniliyor. Kılavuzdaki eksikliğin 'herhangi bir ihmalin, dikkatsizliğin sonucu olmadığı, düzenlemenin cumhuriyetin çağdaş kazanımlarını törpüleme kastına dayandığı' savunuluyor. Dava dilekçe-sinde 'toplumsal uzlaşıya dayanmaksızın yapılan hukuk dışı dayatmanın yaşama geçmesi halinde isteyen herkesin sınavlara türban, kipa, poşu, kapala, peruk, şapka, bere, kabalak hatta kukuleta türü materyallerle kapatarak' girebilecekleri kaydediliyor. Dilekçede, ALES Sonbahar Dönemi Kılavuzu'nun kılık kıyafet düzenlemelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali isteniyor. Türban tartışması ile Türkiye'nin bilinçli bir şekilde kaosa sürükleniyor. YÖK'ün hukuk kurallarını ve yargı kararlarını yok saymaya dönük en güncel provokasyonunu etkisiz kılmak amacıyla dava açtık."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

engin :

şekille değil ilimle bilimle uğraş milletin cumhurun giyimiyle uğraşma.

mehmet :

Emriniz olur bay sendikacı hay hay.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.