'TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜDÜ'

Tarih: 2011-12-23 00:00:00

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası 'TSO) Başkanı Salih Demir, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katıldı.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret B
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası 'TSO) Başkanı Salih Demir, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısına katıldı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Osman Yıldırım ile konsey üyelerinin katılımıyla Ankara'da TOBB Birlik Merkezi'nde gerçekleştirildi. Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkan Yardımcısı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir'in de katıldığı Konsey Toplantısının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son ekonomik gelişmeleri, iş dünyasının sorunlarını, önerilerini ve beklentilerini değerlendireceklerini, yeni hazırlanan çek mevzuatı başta olmak üzere ticaret hayatını etkileyen yargı süreçlerini ve hukuki düzenlemeleri tartışacaklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu son dönemde Türkiye ekonomisinin oldukça başarılı bir performans gösterdiğine işarete ederek, Türkiye, 3. çeyrekte yüzde 8,2 büyüdü. Böylece Türkiye yılın ilk 9 ayında yüzde 9,6 büyüyerek büyüme şampiyonu oldu. Dünyanın büyüme motorları olarak bilinen Çin yüzde 9.4, Hindistan ise yüzde 7.4 büyüyebildi ilk 9 ayda. Bunu da Türk özel sektörünün dinamizmi ile başardık. Büyümeye özel tüketim ve yatırımlar 11.5 puan katkı yaparken kamu harcamaları ve yatırımlarının katkısı sadece 1.2 puanda kaldı dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

deniz :

İşsizler, ücretlerinin artırılmasını isteyenlere karşı tehdit olarak kullanılıyor. Sahici bir büyümeden bahsedeceksek o da yoksul ile zengin arasındaki uçurumun derinliğinin yüzde 41,5'e varmasıdır. Türkiye'nin en yoksul yüzde 10'luk nüfusunun gelirden aldığı pay azaldıkça zenginin aldığı pay artıyor.Bu yanlış rakamlar bile göstermektedir ki; sermaye aşırı büyümesini karın tokluğuna çalışanlara borçludur. Artı değer sömürüsü çoğaldıkça, sermayenin ekonomisi büyüyor. Ekonomideki büyüme rakamları açıklANDığı zaman ortaya çıkan yanılgı şu: İfade edilen Türkiye yurttaşlarını ekonomisi mi, milli gelir mi arttı? Alım gücü mü yükseldi? Enflasyon mu düştü? TL değer mi kazANDı? Ekonomideki büyümeye buradan bakmalıyız. Çünkü sermaye büyüyen ekonomisinden halka pay vermez.

deniz :

Büyüme üretim demektir. Üretim artarsa istihdam da artar. O halde 9,6'lık bir büyümenin karşılığı yüzde 8,8'e düşmüş bir işsizlik olmamalı. Kaldı ki bu rakamlar da zaten gerçeği yansıtmıyor.Türkiye'de siyasi iktidarın taviz vermeden uyguladığı ekonomik program, sermayenin uluslararası programıdır. Yaklaşık yirmi yıldır neoliberal politikalarla yapılANDırılan küresel kapitalizm, kriz ve 'değişim' süreçlerini yönetiyor. Siyasi iktidardan nemalanan basın kuruluşları, bu rakamları müthiş bir başarı gibi sunuyor. İktidarla çıkar çelişkisi olan, büyük sermaye gruplarına ait basın kuruluşları ise eleştirel yaklaşımları olmakla birlikte, uygulanan programın özüne itiraz etmiyor.Onlar için sonuç mükemmel: Bir önceki döneme göre işsizlik azaldı, ekonomi büyüdü.Oysa sermayeyi büyüten en önemli neden ucuz işgücü piyasasının oluşturulmasıdır. Toplu sözleşme hakları her düzeyde gasp edilmiş sendikalar, pazarlık gücünü kaybetmiş durumda.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.