'TÜRKİYE'NİN TTK'YA İHTİYACI VAR'

Tarih: 2013-04-12 00:00:00

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Eyüp Alabaş başkanlığında Sendika Genel Merkezi'nde toplandı.   Toplantıya, GMİS Genel Merkez Yöneticileri, GMİS'e bağlı Şubelerin Başkan ve Yöneticileri katı

Kısa adı GMİS olan Genel Maden İşçileri Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Eyüp Alabaş başkanlığında Sendika Genel Merkezi'nde toplandı.

 

Toplantıya, GMİS Genel Merkez Yöneticileri, GMİS'e bağlı Şubelerin Başkan ve Yöneticileri katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, TTK, MTA ve HEMA'da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, Biz, taleplerimizi; tüm arkadaşlarımızın görüşlerini alarak, TTK ve MTA'nın durumunu göz önünde bulundurarak, ülkemize ve milletimize katkıda bulunacak şekilde belirledik.  Taleplerimiz gerçekçidir, abartılı değildir. Haklarımızı alabilmek için gerekirse her türlü eylemi ve etkinliği hayata geçireceğiz. Gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacak ve kavgadan çekinmeyeceğiz dedi.

Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bir yandan toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizi sürdürürken diğer yandan, her ortamda TTK'ya ve MTA'ya Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu anlatıyoruz.

TTK'daki ve MTA'daki işçi açıklarının giderilmesini, teknolojik yatırımların yapılmasını istiyoruz diyen Alabaş, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü Zonguldak'ta kutlayacaklarını belirtti.

GMİS Genel Başkanı Alabaş şunları söyledi;

Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzda, devam etmekte olan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve HEMA toplu iş sözleşmesi görüşmelerini değerlendirecek, 1 Mayıs Kutlaması için hazırlıkları ele alacağız. Ayrıca işyerlerimizdeki sorunlarımızı da değerlendireceğiz.

 

TOPLU SÖZLEŞMELERDE TALEPLERİMİZ GERÇEKÇİ

TTK'da çalışan arkadaşlarımızı ilgilendiren ve yılbaşından itibaren geçerli olacak olan 25'inci Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz 28 Mart 2013 tarihinde başladı. İlk tur görüşmelerimizde toplam 83 maddeden 40'ı üzerinde anlaşmaya varıldı.

MTA'da çalışan arkadaşlarımızı kapsayan ve yılbaşından itibaren geçerli olacak olan 15'inci Dönem Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerimiz 29 Mart 2013 tarihinde başladı ve toplam 78 maddeden 35'i üzerinde anlaşma sağlandı.

Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile yürüttüğümüz görüşmelerde 60 günlük yasal süre Mayıs ayının sonu itibariyle tamamlanacak.

Biz bu toplu sözleşmelerimizin masa başında anlaşmayla imzalanmasını istiyoruz.

Biz, taleplerimizi; tüm arkadaşlarımızın görüşlerini alarak, TTK ve MTA'nın durumunu göz önünde bulundurarak, ülkemize ve milletimize katkıda bulunacak şekilde belirledik.

Taleplerimiz gerçekçidir, abartılı değildir.

Bundan önceki dönemlerde olduğu gibi savaş, kriz ve benzeri gerekçelerle toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizi gölgelemeye çalışırlarsa, elbette ki buna karşı da hazırlıklıyız ve her şart altında mücadelemizi sürdüreceğiz.

Buradan maden işçileri adına açıkça ifade ediyorum; Haklarımızı alabilmek için gerekirse her türlü eylemi ve etkinliği hayata geçireceğiz. Gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacak ve kavgadan çekinmeyeceğiz.

 

TÜRKİYE'NİN TTK'YA VE MTA'YA İHTİYACI VAR

Maden işçileri ve Zonguldak halkı gelişmeleri büyük bir dikkatle izliyor.

Bartın ve Karabük halkı da her zaman olduğu gibi Zonguldak ile iç içe yaşıyor.

Biz, Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bir yandan toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizi sürdürürken diğer yandan, her ortamda TTK'ya ve MTA'ya Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu anlatıyoruz.

TTK'daki ve MTA'daki işçi açıklarının giderilmesini, teknolojik yatırımların yapılmasını istiyoruz.

HEMA A.Ş.'nin Armutçuk ve Amasra işyerlerinde çalışan yaklaşık 1.100 arkadaşımızı kapsayan ve yılbaşından itibaren geçerli olacak olan 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz de devam ediyor. 60 günlük yasal süre bitmek üzere, ancak anlaşma sağlanacak gibi görünmüyor.

Bizim, özel sektörde ilk kez toplu sözleşme görüşmesi yapıyor olmamız, işveren temsilcilerinin ilk kez bir sözleşme masasına oturmuş olması anlaşmamızı zorlaştırıyor. İnşallah masa başında anlaşmaya varırız.

 

1 MAYIS'I ZONGULDAK'TA KUTLAYACAĞIZ

Maden ve MTA işçilerimizle, bölge insanımızı yakından ilgilendiren bu süreçte 1 Mayıs'ı Zonguldak'ta kutlama kararı aldık.

İşçilerin, emekçilerin, Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nde Madenci Anıtı'nda olacak, Emeğin Başkenti'nden tüm dünyaya dayanışma mesajlarımızı göndereceğiz.

Dosta-düşmana bir kez daha madencilerin, işçilerin, emekçilerin ve bölge halkının tek yürek, tek ses olduğunu göstereceğiz.

İşimize, aşımıza; ülkemiz sanayisinin ve demir-çelik sektörünün güvencesi olan maden ocaklarımıza, TTK'nın ayrılmaz bir parçası olan Çatalağzı Termik Elektrik Santralimize, demir-çelik fabrikalarımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıktığımızı yüksek sesle anlatacağız.

Zonguldak Demokratik Kitle Örgütleri ile birlikte kutlayacağımız 1 Mayıs İşçi Bayramı'na tüm halkımızı şimdiden davet ediyoruz.

Başkanlar Kurulumuzda, 1 Mayıs için; adına, Emeğin Başkenti'ne yakışır şekilde kutlama programı belirleyeceğiz.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

madenci :

akil insanlar gelsin ttk düzelir....

Ahmet UZUN :

http://www.hakimiyethaber.com/makale/ahmet-uzun/ttk-yeniden-yapilandirilmalidir/127.html ttk nın düzelmesi noktasında genel maden iş sendikasının bugüne kadar tek bir katkısı olmamıştır. tam aksine anap döneminde yapılan yanlış muhalefetten dolayı ttk 39 bin işçiden 10 binlere düşmüştür. yukarıdaki makaleyi hem sendika hem de tkk ve enerji bakanlığı iyi okumalıdır.

bulent kacman :

yer ustu ozelleş sin yer ustunde yatan cok hepsı yatıyor

salıh keskın :

ereglinın mulakatlarda hak yıyenın mufettıslerıne ve yonetıcılerıne ıhtıyacı yok allah hepsının kımn hakkını yedılerse haram zııkkım zehır olsun bu dunyada bagzılarının haklarını yedınız ama allah sıze bın turlusunu colugunuza cocugunuza versın

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.