'ÜLKEM İÇİN KAN VERİYORUM'

Tarih: 2010-07-17 00:00:00

Koç Holding'in 'Ülkem İçin' projesinde 2010 yılı uygulaması olarak 31 Mayıs'ta başlattığı 'Ülkem İçin Kan Veriyorum' kampanyasına Ülkem İçin Elçisi Ayşen Orhan önderliğinde Koç Topluluğu bayileri ve çalışanları da destek veriyor. Kurucusu Vehbi Koç'un 'Ül

Koç Holding'in 'Ülkem İçin' projesinde 2010 yılı uygulaması olarak 31 Mayıs'ta başlattığı 'Ülkem İçin Kan Veriyorum' kampanyasına Ülkem İçin Elçisi Ayşen Orhan önderliğinde Koç Topluluğu bayileri ve çalışanları da destek veriyor. Kurucusu Vehbi Koç'un 'Ülkem varsa ben de varım' sözünden yola çıkarak 2006 yılında 'Ülkem İçin' projesini başlatan Koç Holding, projede 2010 yılı uygulaması olarak Türk Kızılayı işbirliğinde 'Ülkem için Kan Veriyorum' kampanyasını hayata geçiriyor.

EREĞLİ'DE KAN BAĞIŞI
Kampanya, kan bağışının önemi ile ilgili farkındalık yaratarak gönüllü, bilinçli ve düzenli kan bağışçısı sayısının artmasını amaçlıyor. Sene boyunca tüm Koç Topluluğu şirketlerinin genel müdürlükleri ve tesislerindeki çalışanları ve bayileri öncülüğünde 81 ilde düzenlenecek olan kampanyaların Zonguldak ayağının yeni kampanyası Ereğli Belediyesi karşısındaki Abdi İpekçi Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Batı'da her 100 kişiden 5'i kan veriyor, Türkiye'de oran sadece yüzde 1.5. 31 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısında Koç Holding'in Ülkem İçin projesi kapsamında bu yıl toplum sağlığı için son derece hayati bir konuya odaklandıklarını söyleyen Mustafa V. Koç, "Kan, geçmişten günümüze tek kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan eşsiz bir tedavi aracı" dedi. Türkiye'de, yıllık 1 milyon 800 bin ünite kana ihtiyaç duyulduğunu ve bu ihtiyacın her geçen gün arttığını belirten Mustafa V. Koç, gelişmiş ülkelerde nüfusun %5'inin gönüllü kan bağışında bulunduğunu, Türkiye'de ise bu oranın sadece % 1.5 seviyesinde olduğunu vurguladı. Mustafa V. Koç, "Gelişmiş ülkelerde toplanan kanın %82'si gönüllü kan bağışçılarından sağlanarak tüm tarama testlerine tabi tutulabilirken, ülkemizde bu oran gezici ekiplerin katkısı ile ancak %33'e ulaşabiliyor. Dolayısıyla kan bağışının yaygınlaşması ve düzenli kan bağışçısı sayısının artırılması son derece önemli bir konu" dedi. 2010 yılında Türk Kızılayı ile birlikte "Ülkem İçin kan veriyorum" kampanyasını hayata geçireceklerini açıklayan Koç, şöyle devam etti: "Projemiz ile kan bağışının insan hayatı için önemi konusunda farkındalık yaratarak, gönüllü, bilinçli ve düzenli kan bağışçısı sayısının artmasını amaçlıyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.