'ÜLKEMİZ GENÇLERLE BÜYÜYECEK'

Tarih: 2010-03-08 00:00:00

?Bizim Gençler? konuşuyor. Ereğli?de doğup büyüyüp yüksek öğrenimini yapanlar ile yaşamın içinden tırnakları ile başarıyı söke söke kazananları sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. 12 Yıldır ticaretin içerisinde bulunan 27 yaşındaki sac tüccarı Faruk Özart

?Bizim Gençler? konuşuyor. Ereğli?de doğup büyüyüp yüksek öğrenimini yapanlar ile yaşamın içinden tırnakları ile başarıyı söke söke kazananları sizlere tanıtmaya devam ediyoruz.

12 Yıldır ticaretin içerisinde bulunan 27 yaşındaki sac tüccarı Faruk Özartan?a yaşadığı kent ve hayalleriyle ilgili sorular yönelttik. Çarpıcı tespitlerle karşımıza çıkan Özertan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

* Yerel yöneticilerin artık kavgayı bırakıp bir araya gelip biz bu Ereğli için ne yapılabilirizi konuşmalı. İnanarak yapmalılar bu işi de. Olan bu halka oluyor.

Gazeteniz Önder, Karadeniz Ereğli gençliğinin yaşamın her alanında söz ve karar sahibi olması için, içimizdeki bu eğitimli ve vizyon sahibi gençleri tanıtmak ve başta yerel yönetimler, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinde görev alıp sorumluluk taşıması bilinci içinde başlattığı "Bizim Gençler!" yazı dizisinin üçüncü bölümünde 27 yaşındaki sac tüccarı Faruk Özertan'ı tanıtıyoruz. Özartan yaklaşık 12 yıldır sürdürdüğü ticari hayatında merdivenleri teker teker çıkarken yaşadığı Kdz.Ereğli ile ilgili ise çarpıcı tespitleri var. Sac tüccarı Faruk Özertan'a sorduğumuz sorular ve aldığımız yanıtlar.

ÇOCUKLUĞUNUZDAKİ HAYALLERİNİZ İLE BUGÜN ARASINDA NE FARKLAR VAR?

Top oynamak futbolcu olmak vardı. Baba mesleğimiz var, babalarımızın bıraktığı yerden bu mesleği devam ettirmemiz gerekiyor. Bu hayallerimizi bir kenara bırakıp ticari hayatımızla devam ettik. Pişman değilim, iyi bir tercih yaptım ve iyi de gidiyorum.

YAŞADIĞINIZ BÖLGEYİ COĞRAFİ AÇIDAN NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kdz.Ereğli coğrafi açıdan güzel bir yer. Doğal bir koyumuz var. Dünyanın en önemli kurumlarından biri olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları bölgede. Limanımız, denizimiz, ormanımız var. Ticari olarak bakıldığında ise ithalat ve ihracatta tercih edilebilecek bir şehir.

YAŞADIĞINIZ BÖLGEYİ EKONOMİK AÇIDAN NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ereğli'nin ekonomisi 2008'in ikinci çeyreğinden sonra iyi değil. Esnafından tutun en büyük tüccarına kadar, boru profil üretimi yapan firmalar ve Erdemir'de dahil olmak üzere sıkıntı var. Ereğli'de ekonominin iyi olabilmesi için Organize Sanayi Bölgesine dışarıdan yatırımcı bulmamız gerekiyor. Burada görev de Ticaret ve Sanayi Odası'na düşüyor. Dışarıdan yatırımcı bulamadığınız sürece Ereğli büyüyemez. Ereğli'ye dışarıdan yatırımcı mutlaka getirilmeli. Bir demir döküm, otomobil üretimi gibi. Örneğin Renault, Ford sac'ı Erdemir'den alıyor. Sac'ı alıp Bursa'ya götüreceğine, buraya yatırım yapılsa bölgemizde istihdam ve imkanlar daha geniş olacaktır. Bunlar gerçekleşirse Ereğli ekonomi anlamda daha iyi noktalar gelir.

YAŞADIĞINIZ BÖLGEYİ SOSYAL VE  KÜLTÜREL AÇIDAN NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Ereğli Sosyal ve Kültürel açıdan zayıf hatta zayıfın da altında. Böyle bir şehre, sosyal ve kültürel açıdan hiçbir şey yapılmamış. En büyük sorumluluk belediyeye düşüyor. Gençlerimize bakıldığında sosyal faaliyet yapacak yer yok. Ereğli'de AKM'den başka bir yer yok. Tek faaliyetimiz Ereğli'de her sene yapılan festival. Festival haricinde işadamlarına gelin AKM veya konferans salonu yapacağız diye yardım istenmiş olsa herkes yardımcı olur. 7 Yıl önce Ereğli'ye gelmiş Vehbi Vakkasoğlu, Ereğli'ye konuşmacı olarak 7 yıl sonra tekrar geliyor ve diyor ki yine mi AKM? Aynı yer aynı şekil. Değişen hiçbir şey yok yani bu 7 yılda. İnsanların göz açısından değişti, göz boyama anlamında sahil evet değişti. Kültürel sosyal faaliyetler değişmedi! Yollar bile aynı değişen bir şey yok. Bakın sosyal anlamda spor salonuna. Yıllardır düğün salonunun yanında bulunan spor salonu bitirilemedi. Gençlerin halı saha haricinde futbol oynayabileceği bir yer yok. Tenis kortları var ama Erdemir çalışanları oynuyor, oynayabiliyor. Gençlerimiz dolaşıyor sahili sonra bakıyor ne yapacağım diye.

GENÇ OLARAK KDZ.EREĞLİ'DE İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYABİLİYOR MUSUNUZ?

Genç olarak Kdz.Ereğli'de ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Sosyal anlamda olmasa bile ticari açıdan karşılayabiliyorum.

NASIL BİR MEMLEKETTE YAŞAMAK İSTERDİNİZ? EREĞLİ'Yİ SEVİYOR MUSUNUZ?

Ben Ereğli'yi seviyorum, Ereğli gibi bir memlekette yaşadığım için de memnunum. Böyle bir şehir araştırsanız bulamazsınız. Küçük, fiziksel yapısı ortada, ticari anlamda yapabileceğiniz her şey var yaşadığım memlekette. Gençlerimiz internet kafelerden çıkmalı, biz neler yapabiliriz üzerinde düşünmeliler. Bu şekilde hareket etmeli, sivil toplum kuruluşları da özgüven vermelidir.

GENÇLERİN BU ÜLKEDE SÖZ SAHİBİ OLDUĞUNA İNANIYORMUSUNUZ?

Bana göre Türkiye'de bu oran yüzde 30 civarında. Bunu değiştirmemiz gerekiyor büyükler artık büyüdü. Gençlerin büyümesi ve bu ülkenin de bu gençlerle büyümesi gerekiyor. Gelecek büyüklere değil gençlerin artık. Büyükler yapacaklarını yapmış, yaptıklarını bize öğretip emanet etmeliler.

BEĞENDİĞİNİZ VE ÖRNEK ALDIĞINIZ BİR KİŞİ VAR MI? (YERELDE VE GENELDE)

Babamı çok seviyorum ve örnek alıyorum. Hem ticari anlamda hem okumuşluk anlamında güzel yerlere gelmiş, başarılı olmuş bir kişi. Babanın çizmiş olduğu çizgiden dışarıya çıkmadan yolundan gitmeye çalışıyorum. Onun bilgilerinden tecrübelerinden faydalanıyorum. Genel anlamda ise MÜSİAD 3. Genel Başkanı Doktor Ömer Bolat'ın zekasını tecrübesine hayranım. Hep öyle bir kişi olmak istemişimdir.

SİZE GÖRE LİDERLİK NASIL OLMALI?

Liderlik ne sert ne tatlı olmalıdır. Lider ilk önce işinde başarılı olabilmiş, olabilecek kişidir. En büyük liderlikte gençleri bir araya getirebilmektir.

EREĞLİ'DE HİÇ KÜTÜPHANEYE GİTTİNİZ Mİ?

En son ortaokulda gittim. Kdz.Ereğli'deki kütüphanenin zayıf olduğunu da biliyorum. Ticari hayatınız var ve sabah erken gelip akşam geç çıkıyorsunuz kütüphaneye gitme fırsatım yok ama kitap alırım okurum. Gençlere tavsiyem kitap okumalılar. Gerek okulda gerekse kütüphanede fırsat buldukça okumalılar.

EREĞLİ'DE HİÇ SİNEMAYA GİTTİNİZ Mİ?

Kdz.Ereğli'de 1-2 senedir sinemaya gitmiyorum şimdi Zonguldak'ta Demirpark var orada sinemaya gidiyoruz. Hem alışveriş merkezi hem sinema daha cazip geliyor. Bana göre Ereğli'deki sinemamız hiç iyi değil.

GELECEKTE NASIL BİR EREĞLİ
HAYAL EDİYORSUNUZ?

Ereğli bu şekilde giderse durumu hiç iyi değil. Kendi kabuğu içerisinde sıkışıp kalmış bir gün patlayabilecek bir durumda. Dışarıdan yatırımcı mutlaka bulunulmalı. Ereğli'de bu şekilde kendi yağında kavrulursa yanar. İşsizlik artıyor, tersanelerde işten çıkarmalar oldu 4 bin kişiyi düşünün 2 ile çarpın 8 bin kişi mağdur durumda. İşsizlik farklı noktalara yönlendirir,  insanlarımız suça yönelebilir.

SİZDEN SONRA YETİŞEN VE YETİŞECEK OLAN GENÇLERE ÖNERİNİZ NE OLABİLİR?

Bizden sonra yetişen ve yetişecek gençlere hedeflerini oluştursunlar ve bu hedefte ilerlesinler. Düşüncelerinde olanlarını uygulamaları için her kapıyı çalmalılar. Utanmalılar, her kapıyı çalsınlar. Projeleri olsun kapı çalsınlar o projeleri tutan mutlaka birileri olur.

SİZCE BÜYÜKLER YENİ GENÇLERİN YETİŞMESİNE ÖNCÜLÜK YAPIYOR MU?

Benim çevremdeki büyükler yapıyor dışarıdaki gençlerin tam anlamıyla bunu algılayabildiklerini veya yapıldığına inanmıyorum. Ben MÜSİAD Gençlik Kolları Başkanıyım ve MÜSİAD bu anlamda gençlere önem veriyor. Yaptığımız uygulamada olduğumuz çeşitli projeler ve programlarımız var.

SİYASET İLE İLGİLENİYOR MUSUNUZ?

Hayır ilgilenmiyorum.

SİZCE SİYASET KAÇ YAŞINA
KADAR YAPILMALI?

Siyaset bence 40 yaşından sonra bitmeli ve mutlaka üniversite mezunu şartı konmalı.

KARADENİZ EREĞLİ'DE YEREL YÖNETİMLERDEN BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?

Gençlere önem vermeliler yerel yöneticiler. Herkesin taşın altına elini koyması gerektiğine inanıyorum. Organize Sanayi Bölgesi 5 yıldır inceleme yapılır yerel yöneticiler gider bakar ama faaliyet yok. Meydanbaşı yokuşuna bakın Ereğli'nin en işlek caddelerinden bir tanesi. Ben Meydanbaşı yokuşundaki düzensizlikten utanıyorum. Yine aynı şekilde İstanbul Yol ayrımına kadar olan güzergahta sallana sallana gidiyorsunuz yollar bozuk. Bunlar hep dile getiriliyor, basın yayın organları da yazıyor ama çözüm yok. Yerel yöneticilerin artık kavgayı bırakıp bir araya gelip biz bu Ereğli için ne yapı-labilirizi konuşmalı. İnanarak yapmalılar bu işi de. Olanhalka oluyor. Festivaller yüzde 50'ye düşürülmeli. Festival zamanlarında ben halktan biri olarak Meydanbaşı'ndan Ortacamisine 1 saatte geçiyorum kimsenin bunu bana yapmaya hakkı yok. Hastan olsa ne yapacaksın? Ereğli çok sıkışıyor gidiş yolu yok?

MESLEK ODASI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ?

Ereğli'de sivil toplum örgütü epey var. Ama aktif olarak çalışan sayısı çok az. Bu kişilerin de Ereğli için bir şeyler yapmaya çalıştıklarını izliyorum. Enazından biz MÜSİAD Gençlik Kurulu olarak neler yapılabiliri konuşuyoruz.

SAYDAMLIK VE KATILIMCILIKTAN
NE ANLIYORSUNUZ?

Ereğli saydamlık anlamında yüzde 70 oranında. Katılımcılık olarak Ereğli'yi değerlendirdiğimizde bir etkinlik yapıp davet ediyorsanız halk geliyor. Halk gönülden geliyor. Atatürk Kültür Merkezinde yaptığımız bir etkinliği biz tamamen doldurduk. Ereğli konferanslara aç. Ekonomik anlamda konferansları geliştirmeliyiz.

ELİNİZDE BİR FIRÇA OLSA VE EREĞLİ'NİN YÜZ YIL SONRASININ TABLOSUNU YAPABİLME HAK VE YETKİSİNE SAHİP OLSANIZ. NASIL BİR TABLO YAPARSINIZ?

Eğer resim çizmiş olsaydım, kafelerde oturan gençler değil de gençler bir araya gelmiş kendi aralarında ekonomi konularını tartışan, konferanslar düzenleyen, bir noktaya gelmiş işadamları olarak çizebilirdim. Yine 2 veya 3 tane Organize Sanayi Bölgesi olacak şekilde çizerdim. Ereğli'nin önemini dışarıdan gelenlere çok iyi anlatmamız lazım. Anlatmak lazım ki Ereğli için iyi şeyler yapılsın ve olsun.

FARUK ÖZERTAN KİMDİR?
Kdz.Ereğli doğumluyum ve 27 yaşındayım. 3 Kardeşiz. Vesile Dikmen İlköğretim Okulunda okudum, liseyi Kadri Yılmaz'da okurken okulu yarım bıraktım ve babamın yanında ticari hayatıma başladım. Yaklaşık 12 senedir de ticaretin içerisindeyim. Babam, abim ve benim bulunduğum 'EST' adlı aile şirketinde ticari hayatımıza devam ediyoruz. Evliyim 3 yaşında bir kızım var. Futbol oynamak ve izlemeyi çok seviyorum. Geçtiğimiz sezon Elmatepe'de top oynadım bu sene de futbol oynamaya devam etmek istiyorum.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Osman KANCA :

Budur işte. Adamın özüsün Sen. Seninle gurur duyuyorum. Vallahi gözlerim yaşardı. Adamlık budur, delikanlılık budur, gençlik budur işte. Allah yolunu açık etsin.Ne mutlu bize ki, sizin gibi bir neslimiz var.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.