'UNUTTURMAYACAĞIZ'

Tarih: 2013-01-24 00:00:00

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 20. Yılında tüm Türkiye'de olduğu gibi Kdz.Ereğli'de de düzenlenen tören ile anıldı. Ereğli Atatürk Anıtı önünde ilçede bulunan çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinin organizasyonu ile düzenlenen anma töreni

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 20. Yılında tüm Türkiye'de olduğu gibi Kdz.Ereğli'de de düzenlenen tören ile anıldı.

Ereğli Atatürk Anıtı önünde ilçede bulunan çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerinin organizasyonu ile düzenlenen anma törenine Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, CHP Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri,  meslek odası yöneticileri, vatandaşlar ve gazeteciler katıldı.

YAKLAŞIK 150 KİŞİ KATILDI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan anma programında konuşan Ereğli Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Yaşar Torlakoğlu, Uğur Mumcu'nun uygarlığa giden yolda Atatürk devrim ve ilkelerine sahip olarak ilerlenebileceğini savunan, sorumluluk sahibi, dürüst, yürekli, araştırmacı gazeteci, hukukun üstünlüğünü her şeyin üzerinde tutan hukuk adamı olarak yaşamış öldürüldüğü güne kadar bu ilkelere bağlı kalmış bir onur abidesi olduğunu söyledi. Mumcu'nun laik, demokratik hukuk devletinin yılmaz savunucusu olduğuna dikkati çeken Torlakoğlu konuşmasında şunları söyledi:

HALK İLE BÜTÜNLEŞMİŞTİ

Mumcu, Halk ile bütünleşmiş, halkını aydınlığa götüren yolun en güçlü meşalesi idi. Uğur Mumcu'nun bu özellikleri onu acımasızca katledilen Türk aydınlarının simgesi haline getirmiş, Türk toplumunun her kesimi onun ölümünü yüreğinde hissetmiş, onu benimsemiş ve unutmamıştır. Uğur Mumcu, ulusal bağımsızlığın, çağdaş değerlerin, Cumhuriyetin kazanımlarının ve emeğin savunucusuydu. Emperyalizmin, her türden vurgunculuğun ve irticanın amansız hasmıydı. Cumhuriyetten, demokrasiden, tam bağımsızlıktan, laiklikten, milli birlikten, emekten ve aydınlıktan yana olunları cumhuriyetimizi, Atatürk ilke ve devrimlerini, cumhuriyet kazanımlarını korumak adına haksızlıklara yanlışlara karşı top yekün mücadele etmeye çağırıyoruz.

KATLEDİLEN AYDINLAR

Başta 24 Ocak 1993 tarihinde katledilen Uğur Mumcu, 31 Ocak 1990 tarihinde katledilen Anayasa Profesörü Muammer Aksoy olmak üzere, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Ümit Doğanay, Necip Hablemitoğlu, Abdi ipekçi, Turan Dursun, Çetin Emeç, 24 Ocak 2001 tarihinde katledilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve daha nice aydınlanma şehitlerini saygı ile anıyoruz. Onlar Türkiye'nin çağdaşlaşmasının, aydınlanmasının öncüleriydi. Onlar emperyalist güçlerin önünde büyük bir engeldi. Onları yaşattığımız ve gelecek nesillere öğrettiğimiz, uğuruna hayatlarından oldukları ilkelerini benimsettiğimiz sürece karanlık güçler amaçlarına ulaşamayacaklardır. Unutmadık, unutturmayacağız. 24 Ocak 1993 tarihinde halk düşmanı karanlık güçler tarafından alçakça katledilen, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin, Atatürkçülüğün, laikliğin yılmaz savunucusu yiğit insan Uğur Mumcu'nun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

KARANFİL KONULDU

Uğur Mumcu'nun resmi Atatürk Anıtı önüne konularak törene katılanlar tarafından karanfil yağmuruna tutuldu. Mumcu için açılan anı defterine ise katılımcılar duygu ve düşüncelerini yazdı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

UĞURLAR :

Fotoğraflarda "BEN DE BURADAYIM " dercesine objektife poz verenlere soruyorum "DAHA ÖNCELERİ NEREDEYDİNİZ ?"

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.