'VATandAŞ AÇLIĞA MAHKUM'

Tarih: 2009-12-19 00:00:00

SP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Yılmaz, AKP İl Başkanının, "Kentten köye dönüş var" sözlerini, "Kentte iş, aş mı var. Anasının babasının emekli maaşı ile geçinebilmek, kuru ekmeğe talim etmek için vatandaş köyüne dönüyor. Aylardır evine para götüremeyen vatand

SP Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Yılmaz, AKP İl Başkanının, "Kentten köye dönüş var" sözlerini, "Kentte iş, aş mı var. Anasının babasının emekli maaşı ile geçinebilmek, kuru ekmeğe talim etmek için vatandaş köyüne dönüyor. Aylardır evine para götüremeyen vatandaşlarımız var" diyerek eleştirdi.

Yılmaz, iktidarın vatandaşı sefalete sürüklediğini de belirterek, "Açlık sınırının bin TL'yi geçtiği bir dönemde sen 500 TL asgari ücret verirsen bu insanlar nasıl geçinir, nasıl barışık olur birbirleri ile. Sağlık reformu dediler Eczanelere gitmeye korkuluyor bu mu reform?" dedi.

Saadet Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı İsmail Yılmaz, gazeteniz Önder'in merkez bürosunu ziyaret ederek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar'ın sözlerine de yanıt veren Yılmaz, ilçe genelinde yaşanan ekonomik krizin ve işsizliğin ciddi rakamlara ulaştığını, vatandaşın da sefalete sürüklendiğine dikkati çekti.

EREĞLİ KÖY HAVASINDA OLUR
Erdemir'in maaş indirimini geri vereceği söyleniyor bu olumlu bir adım, zaten geri alınması yanlıştı. Sonuçta Ereğli, Erdemir'den ayrı tutulamaz. Demir çelik varsa Ereğli vardır. Erdemir'i buradan kaldırın Ereğli yine köy havasında olur.

SORUMLU İKTİDAR
AKP İl Başkanının önceki gün düzenlenen basın toplantısında, "kentten köylere dönüş var, köylerin alt yapıları yapıldı, yapılıyor" açıklamalarına sert tepki gösteren Saadet Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı İsmail Yılmaz, vatandaşların sefalete sürüklendiğini bunun tek sorumlusunun da bugünkü iktidar olduğunu belirtti.  Yaşanan ekonomik sıkıntıların ve işsizliğin had safhaya ulaştığına dikkati çeken Yılmaz, işsizlik rakamlarının da korkutucu boyutu geçtiğini belirttiği açıklamasında, "AKP İl Başkanı çıkıp açıklama yapıyor, köye vatandaş geri dönüyor diye. Köye vatandaş neden dönüyor? Kentte vatandaşa iş mi sağladınız? Kırsaldan kente gelenler, iş güç olmadığı gerekçesi ile kentlerde tutunamıyor. Anasının babasının emekli maaşı ile geçinebilmek, kuru ekmeğe talim etmek için köye dönüyor vatandaş. Bunun sorumlusu bugünkü iktidardır.

RAKAMLAR KORKUNÇ BOYUTTA
Kentlerde işsizlik oranı bu noktalarda ise siz kırsal kesimdeki oranları bir düşünün. Bakın Ereğli'ye gerek Erdemir gerek TTK ve gerekse özel sektör var. Ama kırsal kesimde nerede iş bulacakta çalışacak. Aylardır evine para götüremeyen aileler var. Açlık sınırının bin TL'yi geçtiği bir dönemde sen 500 TL asgari ücret verirsen bu insanlar nasıl geçinir, nasıl barışık olur birbirleri ile. Evine ekmek götüremeyen babanın evde huzuru olur mu, evinde çorba kaynatmakta zorluk çeken bir ananın huzuru olur mu? Türkiye Cumhuriyeti, laiktir, hukuk devletidir diyoruz ama bu iktidar bunun hangisini uyguluyor" sözleri ile konuştu.

ECZANELERE KORKARAK GİDİLİYOR
Vatandaşların açlığa mahkum edildiğini vurgulayan Yılmaz, AKP iktidarının sağlık reformu yaptığını açıkladığını ancak halkın bu reform ile sağlığını kaybetmeye başladığını söylediği konuşmasında, "Sağlık'ta reform yaptıklarını belirtiyorlar ama insanlar mağdur durumda. Eczaneye insanlar artık ilaç almaya dahi gidemiyor, gidende korkarak gidiyor şimdi çıkıp bunu da bir reform olduğunu söyleyenler var.

KRİZİ BAHANE EDENLER VAR

Bakın ekonomik krize. Krizi bazıları bahane eden büyük firmalar var ve işçi üzerinden sömürü yapıyorlar. Saadet Partisi ve Milli Görüş olarak biz ilk etapta çalışanın emeğinin verilmesinden yanayız. 600-700 TL. yaparsanız 3-4 ay para da vermezseniz bu bir patlama noktasına gelmiştir ki yürüyüş olmuştur. Herkes şapkasını önüne koysun. Herkesin alacağını vermeliler. Kimse kimseyi kandırmasın. Açlığın olduğu yerde adalet olur mu? Adamı aç bırakacaksın diyeceksin ki çalma bu adam ne yapsın. Biz sosyal yardımı çoğalttık diyor demek ki bu kadar çok işsiz ve aç meydana getirdik diyorlar. Devlet özendirmeli. Ekonomik kriz AKP için bahane oldu. 2004 Yılında bu Saadet Partisi tarafından anlatıldı, 2006 sekizinci ayından itibarende bu memlekette kriz var" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.