'YARGIYA TAŞIYACAĞIZ'

Tarih: 2013-03-01 00:00:00

Zonguldak Eğitim İş Sendikası Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini gece yarısı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, Yayımlanan yönetmelik tam anlamıyla yandaş ve 'Ben istediğimi

Zonguldak Eğitim İş Sendikası Yönetim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığının Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini gece yarısı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, Yayımlanan yönetmelik tam anlamıyla yandaş ve 'Ben istediğimi yönetici yaparım' mantığıyla hazırlanmıştır dedi.

Bu yönetmeliğin hakka, hukuka, objektif kriterlere uygun, kabul edilebilir bir yönetmelik olmadığını belirten Eğitim İş Sendikası Zonguldak Şubesi konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ise şu görüşlere yer verdi: Eski Milli Eğitim Bakanlarından Hüseyin Çelik'in inatla çıkarıp Eğitim-İş'in kararlı mücadelesi sonucu defalarca yargıdan dönen ve yıllarca kaosa neden olan dönemi, yeni Bakan Nabi Avcı geri getirmek istiyor. Ne oldu da Nimet Çubukçu döneminde sendikaların da mutabık kaldığı 13/8/2009 tarihli yönetmelik baştan aşağı değiştirildi? Sayın Bakan bir gece yarısı 4+4+4 yasasının 21 maddesini 25 dakikada komisyondan geçirme hünerini gelir gelmez gece yarısı yönetmeliği ile Bakanlıkta da gösterdi. Yeni yönetmelik ile yazılı sınavın yanında bir de sözlü sınav getirilmiş. Sözlü sınava dayanak olarak da 652 Sayılı KHK gösterilmiştir. Oysa 652 Sayılı KHK'de sadece müdürler için Mülakat getirilmiştir. Yazılı sınavda baraj 70 puan. Sözlü sınavda da baraj 70 puan. Bunun anlamı Yazılı sınavda istersen 100 tam puan al, benim oluşturduğum komisyon sana 70 puan vermezse senin 100 puanın hikayedir demektir. Sözlü sınav komisyonu il milli eğitim müdürü veya görevlendireceği bir milli eğitim müdür yardımcısının başkanlığında, iki milli eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürü, bir ilçe milli eğitim müdürü ile bir eğitim kurumu müdürünün katılımıyla beş asıl üyeden oluşacak. Sözlü sınav sonuçlarına itiraz ise, verdiği puana itiraz ettiğin komisyona yapılacak. Değerlendirme ve puanlama sonucu kesinleştikten sonra valiliğe ilk 3 aday sunulacak ve valilik bu üç adaydan birini atayacak. Yönetici Değerlendirme Formu ise ayrı bir garabet örneği. Başarı belgesine 1, üstün başarı belgesine ise 4 puan verilecek. Peki, daha önce alınan ve şu anda yasada yer almayan teşekkür, takdir ve aylıkla ödüller ne olacak? Yönetmeliğe göre çöpe atılacak. Yine söz konusu değerlendirme formuna göre kurucu müdürlük puanı 10, müdür yardımcılığında geçen her yıl için 0.72 puan verilecek. Yani hiçbir kriteri olmadan atanmış kurucu müdürün alacağı 10 puanı yakalamak için 13,8 yıl müdür yardımcılığı yapmak gerekecek.

KONU MUĞLAK HALE GETİRİLDİ

Yine kurucu müdür puanını yakalamak için 20,8 yıl öğretmenlik yapmak gerekecek. Bu yönetmelik ile yönetici olarak atanmak için ne yazılı sınavın ne de değerlendirme formunun hükmü yoktur. Sadece sözlü sınavda alınacak puan belirleyici olmaktadır. Çünkü yazılı sınavda 100 puan alanın sözlü sınavda elenmesi mümkündür. Sözlü sınavdan adayın 30 puan alması mümkün iken yanlışlarla dolu olmasına rağmen kariyer ve liyakat ölçütleri olan değerlendirme formundan alınabilecek en yüksek puan 9.52'dir. Buna göre hiçbir adayın 100 puana ulaşması mümkün değildir. Sözlü sınavlarda, Danıştay kararları ile sabit hale gelmiş olan, sözlü sınavların objektifliğini düzenleyen önceden soru hazırlama, kurayla soru belirleme ve kayıt altına alma işlemleri ile ilgili açıklama yönetmelikte bulunmamaktadır. Müdür başyardımcılıklarına ise atama değil görevlendirme yapılacak olması da ayrı bir garabet örneğidir. Yönetmelikte atama takvimi yoktur. Yani açık olan okul müdür, müdür yardımcılığı kadrolarının ne zaman ilan edilip başvuruların ne zaman alınacağı belli değildir. Yine daha önceki yönetmelikte yer alan ''açık olan tüm kurum yöneticilikleri'' ifadesi kaldırılarak konu muğlak hale getirilmiştir. Söz konusu yandaş atama yönetmeliğini en kısa zamanda yargıya taşıyacağız.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.