'YATIRIMLARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK'

Tarih: 2010-07-14 00:00:00

Maliye Bakanı Şimşek, Filyos Serbest Bölgesi için umutlu konuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 25 ilde 289 adet toplam 36 milyon 404 bin 386 metrekare yüzölçümlü taşınmazın yatırımcılara sunulduğunu, talepler beklediklerini söyledi. Bölgesel ve sektörel

Maliye Bakanı Şimşek, Filyos Serbest Bölgesi için umutlu konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 25 ilde 289 adet toplam 36 milyon 404 bin 386 metrekare yüzölçümlü taşınmazın yatırımcılara sunulduğunu, talepler beklediklerini söyledi. Bölgesel ve sektörel teşvik sisteminin 14 Temmuz'da yürürlüğe konulduğunu anımsatan Bakan Şimşek, bu kapsamda organize sanayi veya endüstri bölgelerinde yapılacak yatırımlar için tahsis edilecek boş parsel bulunmaması veya bu bölgeler içerisinde yapılamayacak türde yatırımların Türkiye'de gerçekleştirilmesini sağlayabilmek için ilk aşamada 25 ilde 289 adet ve toplam 36 milyon 400 bin 386 metrekare yüzölçümlü taşınmazın yatırımcılara sunulduğunu ve talepleri beklediğini ifade etti. Ayrıca 81 ilde "Bölgesel ve sektörel teşvik sistemi uygulamaları" kapsamında belirlenmiş olan bölgeler ve sektörler itibariyle Hazine taşınmazlarının sınıflandırılması çalışmasının devam ettiğini belirterek, 2010 yılı Ekim ayı sonu itibariyle sonuçlandırılarak ilave yeni yatırım yerlerinin de yatırımcılara duyurulmasının planlandığını belirtti. Teşvik sisteminin öngördüğü "Büyük Proje Yatırımları" kapsamında Zonguldak İli, Çaycuma İlçesi, Filyos Irmağı Havzası'nda yer alan 5 bin 795 adet, 19 milyon 298 bin 916 metrekare yüzölçümlü taşınmazın Filyos Serbest Bölgesi olarak belirlendiğine dikkat çeken Şimşek, bu alanın yüzde 71'inin Hazine taşınmazından, yüzde 29'unun ise şahıslara ait kamulaştırılacak taşınmazlardan oluştuğunu bildirdi. Şimşek, Bakanlık olarak gerekli ödeneği temin ederek söz konusu bölgedeki kamulaştırma işlemlerini başlatmış bulunduklarını söyledi. Bu sene Maliye Bakanlığı olarak büyük proje yatırımları kapsamında 85 milyon TL kamulaştırma ödeneği ayırdıklarını aktaran Maliye Bakanı Şimşek, bu paranın harcanmaya başlanacağını kaydetti. Ankara'ya 239 km mesafede olan bu bölge, karayolu, havayolu ve demiryolu bağlantısına sahip olup, faaliyete geçirildiğinde İç Anadolu'nun limanı vasfını da kazanacağına değinen Şimşek, "Bu proje ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının koordinasyonunda büyük ölçekli yerli ve yabancı yatırımcılara yatırıma hazır büyük parseller sunulacaktır. Böylece Türkiye'ye ileri teknoloji ve sermaye yoğun yatırımların da hızla kazandırılması sağlanacaktır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.