'YER SEÇİMİ DOĞRU YAPILSIN'

Tarih: 2010-03-13 00:00:00

Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Gürbüz, termik santraller yapılırken yerin doğru seçilmesini isteyerek, "Termik santral yapılsın, çevre ve insan sağlığına duyarlı teknolojiler kullanılsın, ama doğru yer seçimi yapılsın" dedi.Gürbüz, yaz

Çevre Koruma Derneği Zonguldak Şube Başkanı Meltem Gürbüz, termik santraller yapılırken yerin doğru seçilmesini isteyerek, "Termik santral yapılsın, çevre ve insan sağlığına duyarlı teknolojiler kullanılsın, ama doğru yer seçimi yapılsın" dedi.
Gürbüz, yazılı açıklamasında şunları söyledi;

"SEÇİMLERİ İYİ YAPMAK GEREKİR"
"Sanki Zonguldak termik santral vahşetini yaşamıyor. Sanki Çatalağzı'nda insanlar evi-yurdu terk edecek hale gelmemişler. Sanki her sanayi tesisi etrafında gül bahçeleriyle çalışıyor. Sanki kanserden kırılan Çatalağzı halkı değil? Hani santral olmasa, yaşam kalitemiz düşecek. Öve öve bitiremiyor. Enerji için ölsek de hiç önemi yok! Hiçbir sanayi tesisi çevreye zarar vermeden çalışamıyor, gördüğümüz gibi. Yapım aşamasında Çatalağzı ve Muslu'nun çektiklerini yakından görmüyor muyuz? Toz içinde yollar, sürekli gidip gelen araçlar, gürültü, hava kirliliği? Bu şekilde Amasra'yı da bitirecek miyiz? O kadar seçenek varken, Batı Karadeniz'in en önemli turizm merkezinin seçilmesinin amacı ne? Buna Amasra halkı da, Bartın halkı da karşı çıkmaya devam edecek. Enerji gereklidir elbet, ama seçimleri iyi yapmak gerekir. Ne Akçakoca, ne Armutçuk bu santrallerin doğayı ve sağlığımızı yok etmesine göz yummayacak. Türkiye'de ne yazık ki, halkın beklentileri hiçbir zaman gerçekleşmedi. İnsanların iş beklentilerini kullanarak istihdam yaratacağı düşünülen iş alanlarında yabancı ülkeden işçi getirip çalıştırırken, istihdam sözleri verenlerin rahatsızlık duyup duymadıklarını merak ediyoruz. Üstelik doğayı bakir halden bu yaşanmaz hale getirmek, insanların feryatlarını duymazdan gelmek, kazancın her şeyin üstüne çıkması yanlış üstüne yanlıştan başka bir şey değil. Termik santral yapılsın, çevre ve insan sağlığına duyarlı teknolojiler kullanılsın, ama doğru yer seçimi yapılsın. Türkiye'nin her yerinden Amasra'ya akın eden insanların aldığı keyfi bozmaya, Amasra halkının kaynaklarını yok etmeye, bacasız turizmi hiçe saymaya kimsenin hakkı yok."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.