'YÖK DERHAL KALDIRILMALI'

Tarih: 2010-02-13 00:00:00

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, "Türkiye'de üniversiteler ve üniversiteye girişte aldığı kararlarla 'Demokles'in Kılıcı' görevi gören YÖK derhal kaldırılmalı, demokratik ve özerk bir eğitim sisteminin yolları döşenmeli" dedi.B

KESK'e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, "Türkiye'de üniversiteler ve üniversiteye girişte aldığı kararlarla 'Demokles'in Kılıcı' görevi gören YÖK derhal kaldırılmalı, demokratik ve özerk bir eğitim sisteminin yolları döşenmeli" dedi.
Başkan Yılmaz, yazılı açıklamasında şunları söyledi;
"DEMOKRATİK VE
ÖZERK BİR EĞİTİM"
"Bilindiği gibi katsayı tartışmaları yine gündemi işgal etmiş ve bu tartışmalar üzerinden YÖK, eğitim-öğretim sistemi üzerindeki vesayetini giderek daha da politikleşen bir tarzda pekiştirmeyi hedefliyor. Başından beri belirttiğimiz gibi, yükseköğretimde piyasalaşmaya/ticarileşmeye hız vererek eğitim eşitsizliklerini derinleştiren, demokratik, özerk ve bilimsel bir üniversite sistemini giderek ortadan kaldıran YÖK'ün farklı katsayı uygulamasına son vererek eşitliği sağlamış olduğu yönündeki iddiası bir yanılsamadan ibarettir. Eşitsizliğin temel kaynağı olan üniversiteye giriş sınavı, üniversiteye girişin zorunlu kapısı olan dershane sektörü ve mesleki eğitimin niteliğini düşüren devasa sorunlar ortada dururken katsayı düzenlemesi ile var olan eşitsizliklerin ortadan kaldırıldığını ifade etmek bilimsel değildir. Ne sorun katsayı eşitsizliğine indirgenebilecek kadar hafiftir, ne de çözüm katsayının eşitlenmesi ile getirilebilecek kadar kolaydır. YÖK'ün yarattığı kaos ortamıyla bir yandan mesleki eğitimin temel sorunlarını katsayı tartışmalarının ardına gizleme diğer yandan iktidar sahiplerinin üniversiteye yönelik politikalarının bir aracı olarak faaliyetlerini derinleştirme çabası gözden kaçmıyor. Dolayısıyla asıl sorun özerk-demokratik üniversitenin ve özgür bilimin önündeki en büyük engel konumundaki YÖK ve onun tarafından yap-boz tahtası haline getirilmiş sınav sistemidir. Eğitim-Sen olarak daha önce defalarca ifade ettiğimiz gibi eğitim sistemi baştan aşağı yeniden yapılandırılmalı; mesleki ve teknik eğitimin sorunları bilimsel bir perspektifle çağdaş dünyadaki gelişmeler doğrultusunda çözümlenmeli; kesintisiz zorunlu eğitim, üç yıl okul öncesi eğitim, dokuz yıl temel eğitim ve dört yıl çok amaçlı lise olmak üzere toplam on altı yıla çıkarılmalıdır. Eğitim eşitsizlikleri ancak herkese kamusal ve nitelikli eğitim verilmesi, okul öncesinden yükseköğretime kadar gerçek bir hak olarak tanınması ve uygulanması ile giderilebilir. Bu doğrultuda, Türkiye'de üniversiteler ve üniversiteye girişte aldığı kararlarla 'Demokles'in Kılıcı' görevi gören YÖK derhal kaldırılmalı, demokratik ve özerk bir eğitim sisteminin yolları döşenmeli."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

İSİMSİZ :

Sizler herşeyin en doğrusunu bilirsiniz.Hatta sizin bir oyunuza karşılık başkalarının 5,10,15 oyu olmalıki eşitlik olsun.Başkaları bilmez bilsede yanlış veya eksik bilir.Bir öğrenci gördüğü derslerden sınava giremez mi?Girince katsayıyla önünü kapatamazsın.O soruları kolaymı sanıyorlar.Doğru cevaplayan öğrenci hakettiği okula girebilmeli.Acıklama yaparken kendinizi dahada batırmayın sayın Kesk li arkadaşlar.Eğitimin birçok işleyişinde de sizlerle aynı fikirdeyim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.