'ZAMANINDA ÖDEYİN' UYARISI

Tarih: 2011-06-09 00:00:00

Alaplı Belediye Başkanı 31 Mayıs’ta sona eren 6111 sayılı Kanun’dan yararlanma miktarlarını ve oranlarını açıklayarak, taksitlendirme yapan mükellefleri, taksit tutarlarını zamanında ödemeleri için uyardı. Alaplı Belediyesi’ne, 6111 sayılı Kanun kapsamınd
Alaplı Belediye Başkanı 31 Mayıs’ta sona eren 6111 sayılı Kanun’dan yararlanma miktarlarını ve oranlarını açıklayarak, taksitlendirme yapan mükellefleri, taksit tutarlarını zamanında ödemeleri için uyardı. Alaplı Belediyesi’ne, 6111 sayılı Kanun kapsamında borcu bulunan mükelleflerin yüzde 81’i Kanun’dan yararlandı. Mükelleflere “Taksitlerinizi zamanında ödeyin” çağrısında bulunan Çimenoğlu, şöyle dedi: “Biliyorsunuz, 611 sayılı, kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen Kanun’dan yararlanma süresi sona erdi. Bu Kanun’dan yararlanma hakkı olan, Alaplı Belediyesi’ne birikmiş borcu bulunan mükelleflerimiz vardı.  Kanun’dan önce, Kanun’dan faydalanacak olan Belediyemize borçlu 1430 mükellefimizin ödemesi gereken miktar, 1 milyon 521 440 TL idi. Kanun’dan yararlanma süresinin sonunda, 847 borçlu mükellefimiz, toplam 1 milyon 237 bin TL tutarındaki borcunu yapılandırdı. Yapılandırma için müracaat eden borçlu mükelleflerimizden Mayıs ayı sonu itibarıyla, yani Kanun’dan faydalanma süresinin sonu itibarıyla tahsil edilen para miktarı 106 bin 383 TL’dir. Geriye kalan 1 milyon 130 bin 618 TL’de taksitler halinde tahsil edilmek üzere yapılandırma kapsamına alınmıştır. Bilindiği gibi, her biri eşit olmak üzere, tercih hakkı borçlu mükelleflere bırakılan bu taksitlendirmeler; 6 aylık, 9 aylık, 12 aylık ve 18 aylık olmak üzere yapılıyor. Belediyemize, 6 ay taksitlendirilen toplam miktar 134 bin 391 TL, 9 ay taksitlendirilen toplam miktar 62 bin 996 TL, 12 ay taksitlendirilen toplam miktar 62 bin 654 TL, 18 ay taksitlendirilen toplam miktar da 880 bin 552 TL’dir. Taksitler, iki ayda bir tahsil edileceğinden dolayı,  borçlarını 18 ay taksitlendiren borçlu mükelleflerimiz 36 ay sonra borçlarını tamamen ödemiş olacaklar. Borçlarını 18 ay vade ile 3 yılda ödemek üzere taksitlendirenlerin oranı da yaklaşık yüzde 70 civarında. 6111 sayılı Kanun kapsamında olan Belediyemiz alacaklarının yaklaşık yüzde 81.30’u, Kanun kapsamına alınarak taksitlendirilmiştir. Bu büyük bir başarıdır; çok yüksek bir orandır. Ancak, Kanun’dan faydalanan borçlu mükelleflerimize şunu da hatırlatmak isterim ki, taksitlerini zamanında ve gecikmeden ödesinler. Çünkü taksitlerini aksattıkları zaman yapılandırma bozuluyor ve borçları, tekrar yapılandırmadan önceki miktara dönüyor. Biz, Alaplı Belediyesi olarak, borçlarını zamanında ödemeyip de, Kanun kapsamından çıkan borçlu mükelleflerimiz için tekrar yasal takibata başlayacağız. Borçlarını taksitlendirmeyen mükelleflerimiz hakkında hemen yasal takibata başlanacak ve kanunun öngördüğü yaptırımlar uygulanacaktır. Kanun’dan faydalanan ve borçlarını taksitlendiren tüm borçlu mükelleflerimize çok teşekkür ediyorum. Hepsinin, taksitlerini zamanında ödeyip, bu borçlardan kurtulmalarını temenni ediyorum. Ayrıca, bir daha borçlu duruma düşmemek için tüm mükelleflerimizin bundan sonra mali yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum. Bu vergi barışının İlçemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.