'ZAMLAR TÜKETİCİYİ TÜKETTİ'

Tarih: 2012-10-04 00:00:00

Zonguldak Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, yapılan zamların geri alınmasını ve benzin, elektrik ve doğalgaz zamlarının tüketiciyi yıktığını ve tükettiğini söyledi.  Zonguldak Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu dernek binasında y
Zonguldak Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, yapılan zamların geri alınmasını ve benzin, elektrik ve doğalgaz zamlarının tüketiciyi yıktığını ve tükettiğini söyledi. 
Zonguldak Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu dernek binasında yaptığı açıklamada, 60 milyon tüketicinin bu yapılan zamlarla çok zor duruma düşürüldüğünü belirterek, hükümetin bu yanlış enerji politikalarından vazgeçmesini istedi.
Topaloğlu, Benzin fiyatlarında Norveç'i geçerek dünya şampiyonu olduk. Norveç 'de milli gelir 50 bin dolar. Türkiye 'de 10 bin dolar. Bununla birlikte Son doğalgaz ve elektrik zamları ile tüketici yıkıldı ve tükendi. 1 Ekim 2012 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda 1 m3 doğal gaza yüzde 9.8, 1 kwh elektriğe ise yaklaşık yüzde 10 dolayında zam yapıldı. Bu zamlar siyasi iktidarın gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.
AK Parti İktidarı, bir yandan ikide bir Yunanistan'ı örnek göstererek yapılan zamları meşrulaştırmak istemektedir. Sermaye ye dokunamayan, kayıt dişini kayıt altına almayan iktidar, bütçe açıklarını kapatmak için yoksul ve dar gelirli Tüketicilere zam üstüne zam yapmaktadır. AK Parti İktidarı uyguladığı yanlış politikaların faturasını bizlere ödetmektedir. Asgari ücreti, emekli maaşlarını ve diğer çalışanlara zam yaparken kılı kırk yaran iktidar, sermayenin isteğini derhal yerine getirmektedir. Yapılan zamlar bunun açık örneğidir.
Bir aylık net ücreti 701,44TL olan ve yalnızca bir asgari ücretlinin çalıştığı 4 kişilik bir ailenin (hanenin) bir aylık ortalama doğal gaz ve elektrik gideri hane gelirinin yüzde 30,6'sını götürmektedir. Hükümete, Başbakana, Enerji Bakanına ve diğer ilgili bakanlara soruyoruz, hangi OECD ülkesinde ya da dünyanın kaç ülkesinde doğal gaz ve elektrik giderleri asgari ücretli hanenin gelirinin yüzde 30,6'sını götürmektedir? Kaldı ki, ülkemizde resmi asgari ücretin altında geliri olan milyonlarca yoksulluk sınırında yaşayan aile ve hiç geliri olmayan, ancak, sadakalarla ve çok düşük devlet katkıları ile açlık sınırında yaşamını sürdürmeye çalışan ortalama 4,5 milyon aile vardır.
Bu yoksulluk ve açlık sınırındaki milyonlarca ailenin doğal gaz ve elektrik giderleri nasıl karşılanacak?
Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte doğal gaz ve elektriğe yapılan zamlar yaşamın her alanını olumsuz etkileyecek ve yaşamı pahalı hale getirecektir. Tüketici Hakları Derneği olarak Hükümete çağrıda bulunuyoruz.
Dışa bağımlı yanlış enerji politikaları ile halktan yana olmayan yanlış ekonomik politikalardan bir an önce vazgeçin yanlış enerji ve yanlış ekonomik politikalar sonucunda oluşan bütçe açıklarının faturasını yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan 60 milyon tüketicinin sırtına yüklemeye hakkınız yoktur dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.