'ZEHİR SOLUTMAK HANGİ VİCDANA SIĞAR?'

Tarih: 2009-12-22 00:00:00

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, hava kirliliğinin Zonguldak?ı tehdit ettiğini söyledi. Hava kirleticilerin en önemli unsurunun kükürt dioksit olduğunu söyleyen Gürbüz, bu zehirli bileşiklerin insan vücudun da birçok rahatsızlıklara

Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Meltem Gürbüz, hava kirliliğinin Zonguldak?ı tehdit ettiğini söyledi.

Hava kirleticilerin en önemli unsurunun kükürt dioksit olduğunu söyleyen Gürbüz, bu zehirli bileşiklerin insan vücudun da birçok rahatsızlıklara neden olduğunu ifade etti. Kömür yakmanın bir yöntemi olduğunu söyleyen Gürbüz, yakıcıların uyması gereken kurallar olduğunu da belirtti. Gürbüz, ?Her yıl en çok termik santraller olmak üzere atmosfere büyük oranda kükürt dioksit salınmaktadır. Bu zehirli bileşik, akciğer kanseri, bronşit, raşitizm, eklem romatizması, nefes darlığı, ruhsal bozukluk, vücut direncinin düşmesi ve iştahsızlık gibi rahat sızlıklara neden olmaktadır. Karbon monoksitte akciğerde kana karışarak kanda oksijen taşınma kapasitesini düşürmesi nedeniyle kan damarlarının çeperleri, kalp ve beyin gibi hassas organlarda hasarlar meydana gelir. Kömür kentinde hava kirliliği olmaz mı diyeceksiniz belki de ama her şeyin bir yöntemi vardır. Kömürün yakılması için gereken bir hazırlık safhası var ve kömürü yakmanın bir yöntemi var. Yakıcıların uyması gereken kurallar var. Bunlara uyulmadığı zaman hava kirliliği maksimum düzeyde oluyor. Sonra hep birlikte şikayet ediyoruz. Lavvuarlanmış kömür kullanımı önemli. Bu konu da Çevre Müdürlüğü ve be lediye ekipleri sürekli denetim yapıyorlar ancak her yere ulaşabilmek mümkün değil. Vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerekiyor. Lavvuarlanmış kömürün tüketiciye ulaşması için belki de fiyatların aşağı çekilmesi gerekiyor ki diğerlerine meydan verilmesin. Çocuklarımıza, gencecik ciğerlere zehir solutmak hangi vicdana sığar, bu konuyu hep birlikte duyarlı davranarak çözmek zorundayız. Kent konseyi çevre komisyonu olarak da bu konuda çalışma yapıyoruz. Yakıcıların eğitilmesi, 3?ten fazla binayı üstlenmemeleri konusunda girişimlerimiz var. Apartman yöneticilerinin konuyu hassasiyetle takip etmesi gerekiyor. Sadece denetim mekanizmalarının değil otokontrol sisteminin çalışması hatta daha iyi çalışması gerekiyor. Zonguldak-?ta, şehir merkezinde sanayi merkezinde sanayi tesisi yok, kirlilik sadece ısınma sistemlerinden kaynaklanıyor. Doğalgaz kullanımıyla bir miktar olsa kirliliğin önüne geçilebileceği düşünülebilir. Ancak sonuçta doğalgaz da bir fosil yakıttır ve Zonguldak?ta her yerde sistemin döşenebilirliğinin ne kadar zor olacağı gerçektir. Yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerektiğini her fırsatta gündeme getiriyoruz. Güneş ve rüzgar enerjisini kullanmamak, kirletici yakıtları tüketiciye sunmak hepimizin hayatını tehlikeye atıyor?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.