'ZONGULDAK KRİZİ AVANTAJA ÇEVİREBİLİR'

Tarih: 2011-09-06 00:00:00

Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yukarıbaş, Zonguldak ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu, ekonomik krize rağmen bölgenin kaderini etkileyecek çağrıda bulundu.   SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK ŞART: Devrek'in, Ereğli'n

Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yukarıbaş, Zonguldak ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu, ekonomik krize rağmen bölgenin kaderini etkileyecek çağrıda bulundu.

 

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK ŞART: Devrek'in, Ereğli'nin, Çaycuma'nın sıkıntıları farklı farklı. Zonguldak sektörel anlamda farklı seçenekleri yakalamalı, ekonomisi TTK'ya, Erdemir'e bağlı olmamalı. Şimdi Zonguldak'a baktığımızda daha tam duble yolları tamamlayamamışız, belki coğrafi özellikten ötürü geç kalınmış olabilir ama Türkiye'nin şu anki fotoğrafı ile karşılaştırıldığında Zonguldak biraz geride kalmış.

 

TERSANECİLERE ÇAĞRI: Tersaneler sipariş usulü çalışıyorlardı, dünya krize girince siparişler kesildi, işçi çıkartmalar oldu, ekonomik kriz Ereğli'ye böyle çok ciddi yansıdı. Almanya'nın Düesseldorf ve Hamburg kentlerinde dev fuarlar var. Ben Zonguldak'tan Ereğli'den bu fuarlara gelen tersaneci duymadım. Mutlaka bu fuarlara gidilmeli, görülmeli ve çeşitli bağlantılar yapılmalı.

 

YATIRIMCI İÇİN HAZIRIZ: Filyos'da heralde sıra artık kazma vurulmaya geldi, inşallah büyük firmalar bu bölgeye gelir de bu bölge kurtulur. Bizlerde Filyos Vadisi'ne yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Avrupa'da maliyetler, vergiler, işçi ücretleri yüksek, bu maliyetler burada daha düşük. Şartları hazırlayıp yatırımcının önüne koymayı ve onları bölgemize davet etmeyi hedefliyoruz.

 

TECRÜBE-BİLİM-ÇALIŞKANLIK: Yeni seçilen milletvekillerimize başarılar diliyorum, bölgemiz için başarılı olacaklarına inanıyorum. Köksal Toptan tecrübeli bir isim Ercan Bey bilim adamı Özcan Ulupınar'da çok çalışkan. Tecrübe, bilim ve çalışkanlık birleşince başarılı olurlar. Aynı şekilde Ali İhsan Köktürk de diğer milletvekillerimiz ile birlikte güzel işler yapacaktır.

 

KESİN DÖNÜŞ İSTEYEN VAR: Almanya'da Zonguldak'lı olan işadamı sayısı fazla. Küresel krizden herkes etkilendi bu yüzden gurbetçi bu yıl Türkiye'ye çok daha az geldi. Almanya'dan Zonguldak'a kesin dönüş yapmak isteyen, burada yatırım yapmak isteyen çok sayıda insan var. Zonguldaklılar yatırımcı olarak bölgeye gelmek ve birikimlerini kendi bölgelerinde değerlendirmek istiyorlar. Dünyadaki ekonomik krizin belki de olumlu yansıması bölgemize olabilir. Krizi Zonguldak avantaja dönüştürebilir.

 

FESTİVALDE FIRSATÇILIK: Derneğe çeşitli şikayetler geliyor. Bölgemizin bazı esnafı gurbetçilerimize karşı tavırları ve yaklaşımları hiç doğru değil. Gurbetçiler bir turist olarak görülmemeli. Alın teri ile kazanılan paralar kazıklanma yolu ile alınmaya çalışılıyor. Gurbetçi sütü sağılacak inek gibi görülmemeli. Özellikle Zonguldak, Ereğli ve Devrek'te gurbetçilerin festival süreçlerinde daha fazla kandırılmaya çalışıldığı, bozuk ürünler satıldığı gibi çok sayıda şikayetler var. Yetkililere ve esnafımıza buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz ve lütfen kendi insanınıza yakışır şekilde davranın.

 

HAVAALANI ÇAĞRISI: Derneğimizin neler yaptığını yapabildiğini herkes gördü, havaalanı da bunlardan sadece bir tanesidir. Ereğlili olan gurbetçilerimiz buradaki havaalanını daha fazla kullanmalı, burada biraz milliyetçilik yapmalıyız. Herkesin bu havaalanına sahip çıkmasını istiyoruz. Ereğli halkı biraz daha Sabiha Gökçen havaalanını kullanıyor. Türkiye'de yurt dışı uçak seferleri ile başlayan ilk havaalanıyız. Her havaalanında ilk önce yurt içi başlar biz yurt dışı başlattık, bu bir ilktir.

 

Almanya Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği'nin son dönemlerde başarılı çalışmaları ile damgasını vuran Yönetim Kurulu Başkanı Erol Yukarıbaş ile hayatımın en önemli yerlerinin birinde dediği Kdz.Ereğli'de röportaj gerçekleştirdik. Derneğin Ereğlili isimlerinden İletişim Sorumlusu Başkan Yardımcısı İsmet Karaöz'ün de hazır bulunduğu röportajda hem Zonguldak hem çalışmalar hem fikirler masaya yatırıldı, çeşitli vurgular ile kamuoyunun dikkati çekildi. En büyük amaçlarının Zonguldaklıların Almanya'da birlik ve beraberlik içerisinde olmasına katkı vermek olduğunu belirten Yukarıbaş, Bu birlik ve beraberliği kontrollü bir güç olarak değerlendirmek istiyoruz dedi.

 

İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ

Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi'ni bitirmesinin ardından ülkede yaşanan 1994 krizi ile Almanya'ya öğrenci olarak gittiğini ve orada kaldığını belirten Başkan Yukarıbaş, 2003 yılında dernek yönetime katıldığını 2009 yılından itibaren de derneğin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendiğini söyledi. Üye sayısını arttırdıklarını belirten Yukarıbaş, Arkadaşlarımız ile yeni faaliyetler değişik çalışmalar yapmaya başladık. Üye sayımızı arttırdık, sosyal projelere imza attık. Gerçektende Almanya'da bir lobi olduk. Şehir idaresi ile ilişkilerimiz gerçekten iyi. Belediye Başkanı, emniyet müdürü, yöneticiler ile birlik ve beraberlik içerisindeyiz sözleri ile konuştu. Yukarıbaş'ın açıklamaları şu şekilde:

 

SORUNLAR FARKLI FARKLI

Zonguldak'a genel anlamda baktığımızda her bölgenin kendine özgü çeşitli sorunları var. Devrek'in, Ereğli'nin, Çaycuma'nın sıkıntıları farklı farklı. Zonguldak sektörel anlamda farklı seçenekleri yakalamalı, ekonomisi TTK'ya, Erdemir'e bağlı olmamalı. Şimdi Zonguldak'a baktığımızda daha tam duble yolları tamamlayamamışız, belki coğrafi özellikten ötürü geç kalınmış olabilir ama Türkiye'nin şu anki fotoğrafı ile karşılaştırıldığında Zonguldak biraz geride kalmış.

 

YAN SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ

Ereğli'de ekonomik olarak Erdemir, TTK ve bir dönem tersaneler bölgesi vardı. Erdemir özelleşmenin ardından OYAK'a geçti ve bazı değişiklikler oldu. Ben Erdemir'in kârlılığının arttırdığını gözledim, işçi sayısında düşüşler olduğunu da hatırlatmak gerekir. Ereğli bölgesinde demir çeliğe dayalı yan sanayi yeterince gelişmedi. Karabük'de durum çok daha farklı. Kdz.Ereğli'de demir çelik sektörüne dayalı yan sanayi oluşturulmalı. Tabiî ki ilerleyen öne çıkan firmalarımız var ama bunun daha da gelişmesi artması gerekir.

 

TERSANELERİN KURTULUŞU

FUARLARDAN GEÇİYOR

Tersaneler bölgesi var, dünyadaki son ekonomik krizden en fazla etkilenen sektör olunca Ereğli'de olumsuz etkilendi. Tersaneler sipariş usulü çalışıyorlardı, dünya krize girince siparişler kesildi, işçi çıkartmalar oldu, ekonomik kriz Ereğli'ye böyle çok ciddi yansıdı. Tersane sahiplerine bir tavsiyede ve öneride bulunmak istiyorum. Tersane sahipleri yöneticileri mutlaka ama mutlaka fuarlara büyük önem vermelidir, kurtuluş yollarından biri budur. Kendilerini tersanelerini neler yaptıklarını çok iyi tanıtmalılar. Her yıl Almanya'da Düesseldorf kentinde Kasım ayında büyük yat fuarları gerçekleştirilir. Hiç oraya katılan olduğunu giden olduğunu sanmıyorum. Mutlaka bu fuarlara gitmeli, görmeli ve çeşitli bağlantılar sağlamalılar. Yine Hamburg'da yapılan fuar var ben Ereğli'den gelen bir tersaneci görmedim, duymadım. Biz Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak her türlü desteği vermeye hazırız, Gerekirse davetiye gönderelim biz ağırlayalım mutlaka ama mutlaka bu fuarlar tersaneciliğin önünde bulunan sıkıntıların aşılmasında önemli rol oynayacaktır.

 

ÖZEL TEŞVİK VERİLMELİ

Yine benim şahsi kanaatim Zonguldak bölgesine bakıldığında coğrafi konumuna göre orman ürünleri değerlendirilebilir, özel teşvikler verilerek orman ürünleri faaliyete geçirilebilir. Değerli milletvekillerimiz bu konuda ivedilikle çalışma yapmalıdır. Yine Zonguldak'ın her bölgesinin turizm noktaları, cazip yerleri vardır. Buralar çok iyi işlenmeli ve turizm alanları oluşturulmalı, bölgemizin tanıtımına ağırlık verilmeli.

 

MALİYETLER ÇOK YÜKSEK

Devrek ve Çaycuma'nın geleceği Filyos Vadisine bağlı. Filyos vadisi projesinin biran önce başlaması gerekiyor. Son günlerde takip ettiğimiz kadarı ile epey bir yol alındı, kamulaştırma bitti diyebiliriz, herhalde sıra artık kazma vurmaya geldi, inşallah büyük firmalar bu bölgeye gelir de bu bölge kurtulur. Bizlerde Avrupa'da Filyos Vadisi oluştukça yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Avrupa'da maliyetler, vergiler, işçi ücretleri yüksek, bu maliyetler burada daha düşük. Şartları hazırlayıp yatırımcının önüne koymayı ve onları bölgemize davet etmeyi hedefliyoruz. Bölgemize destek olmaya çalışacağız.

 

MEMLEKETİMİZİ

DÜŞÜNÜYORUZ

Bizden Avrupa'da sorunlarımız olmasına rağmen memleketimizi her zaman düşünen insanlarız. Kısaca anlatmak gerekirse vücutlarımız orada ama ruhumuz burada. Gerçekten Ereğli'nin, Zonguldak'ın ticareti, siyaseti ve sporu bizi ilgilendiriyor, düşündürüyor. Zaman geldikçe takip ediyoruz, elimizden geldiğince de destek olmaya çalışıyoruz.

 

MİLLETVEKİLLERİ

Yeni seçilen milletvekillerimize başarılar diliyorum, bölgemiz için başarılı olacaklarına inanıyorum. Köksal Toptan tecrübeli bir isim Ercan Bey bilim adamı Özcan Ulupınar'da çok çalışkan. Tecrübe, bilim ve çalışkanlık birleşince başarılı olurlar. Aynı şekilde Ali İhsan Köktürk de diğer milletvekillerimiz ile birlikte güzel işler yapacaktır.

 

İLK ZONGULDAK'LI

21 HAZİRAN'DA GİTMİŞ

21 Haziran 1961 yılında Almanya'ya ilk Zonguldak'lının gittiği tarihtir. O zamandan bu zamana bir sürü insan geldi geçti, birinci nesilin bir çoğu vefat etti, o süreçte Almanya'da olanların büyük bir çoğunluğu Zonguldak'a kendi bölgelerine çeşitli yardımları oldu destekleri bulundu. Hepsini saygı ile anıyoruz.

 

BU YIL GURBETÇİ AZ GELDİ

Almanya'da Zonguldak'lı olan işadamı sayısı fazla. Küresel krizden herkes etkilendi bu yüzden gurbetçi bu yıl Türkiye'ye çok daha az geldi. Bunun Zonguldak'a yansımasını dönem sonunda hissettirecek. Almanya'dan Zonguldak'a kesin dönüş yapmak isteyen, burada yatırım yapmak isteyen çok sayıda insan var. Zonguldaklılar yatırımcı olarak bölgeye gelmek ve birikimlerini kendi bölgelerinde değerlendirmek istiyorlar. Dünyadaki ekonomik krizin belki de olumlu yansıması bölgemize olabilir. Krizi Zonguldak avantaja dönüştürebilir.

 

ÇOK SAYIDA

ŞİKAYET GELİYOR

Zaman zaman derneğimize de çeşitli şikayetler geliyor ve bizden yardım isteniyor. Bunu çok net olarak söylemek istiyoruz. Bölgemizin bazı esnafı gurbetçilerimize karşı tavırları ve yaklaşımları hiç doğru değil. Gurbetçiler bir turist olarak görülmemeli. Alın teri ile kazanılan paralar kazıklanma yolu ile alınmaya çalışılıyor. Gurbetçi sütü sağılacak inek gibi görülmemeli. Zonguldak'ın insanı Almanya'da çalışıyor, emek veriyor, kimisi bir ceketi 30 sene giyiyor para biriktiriyor, memleketine geliyor parasını memleketinde harcıyor. Esnafımızdan kazıklanmak istemiyoruz. Özellikle Zonguldak, Ereğli ve Devrek'te gurbetçilerin festival süreçlerinde daha fazla kandırılmaya çalışıldığı, bozuk ürünler satıldığı gibi çok sayıda şikayetler var. Yetkililere ve esnafımıza buradan bir kez daha seslenmek istiyoruz ve lütfen kendi insanınıza yakışır şekilde davranın.

 

EREĞLİ'NİN BALIĞINI ÖZLÜYORUZ

Memleket hasreti çok fazla o yüzden havaalanı konusunda çok fazla uğraştık, tüm Zonguldaklılar memleket hasreti çekiyorlar, Almanya'da balık yemiyorum sırf Ereğli'deki balık tadını ağzımdan yok etmemek için. Ereğli'nin balığını çok özlüyorum.

 

EREĞLİLİLERE ÇAĞRI

Daha önce havacılık sektöründe çalışmıştım, Zonguldak havaalanı için gerekli çalışmalarda bulunduk. Zonguldak Havaalanı Şirketinin de aynı zamanda ortağıyım. Derneğimizin neler yaptığını yapabildiğini herkes gördü, havaalanı da bunlardan sadece bir tanesidir. Ereğli halkına da seslenmek istiyorum. Ereğlili olan gurbetçilerimiz buradaki havaalanını daha fazla kullanmalı, burada biraz milliyetçilik yapmalıyız. Herkesin bu havaalanına sahip çıkmasını istiyoruz. Ereğli halkı biraz daha Sabiha Gökçen hava limanını kullanıyor. İnşallah havaalanımız daha fazla büyüyecek. Bilindiği gibi Türkiye'de yurt dışı uçak seferleri ile başlayan ilk havaalanıyız. Her havaalanında ilk önce yurt içi başlar biz yurt dışı başlattık, bu bir ilktir. İç hatlar konusunda da daha fazla ilgi gösterirsek sürecin yeniden başlayacağına inanıyorum.

 

TOPTAN VE ERKMEN

GELİP DESTEK VERDİLER

Almanya Zonguldaklılar Derneği 1996 yılında kuruldu. 2003 Yılına kadar değişik vazifelerini gördü ardından 2003 senesinde Köksal Toptan ve eski Valimiz Yavuz Erkmen Almanya'ya geldiler, derneğin daha fazla aktif olması için destek verdiler. Özellikle havaalanı konusunda birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerektiği konusunda bize destek olup motive ettiler. Bunun sonucunda Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak 2004 yılında bir gece yaptık, her yıl büyümeye üzerine bir şeyler koymaya da devam ederek bir lobi olmaya çalıştık. 2009 Yılında uzun yıllar sonra Almanya Zonguldaklılar Derneği olarak çok çalıştık, uğraştık ve tüm bireyleri ile hava alanına açıldı. Tabiî ki burada derneğimizin fonksiyonu çok büyüktü.

 

LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYOR

Öğrenci bursları veriyoruz, Almanya'daki Zonguldaklıların birlik ve beraberliği için her sene geceler yapıyoruz, eğitim ve kültürel çalışmalarımız da var. Gençlerimize, bayanlarımıza çocuklarımıza yönelik eğitici seminerler düzenliyoruz. Kültürümüzü yaşatmak için etkinliklere devam edeceğiz.

 

BİNLERCE ZONGULDAKLI KATILDI

Geleneksel hale getirdiğimiz dayanışma gecelerinden ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlarımıza destek verdik, katkı sağladık. Sağlamaya da devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl Almanya'da gerçekleştirdiğimiz geceye binlerce Zonguldak'lı katıldı. Zonguldak'taki gecemiz canlı olarak televizyondan tüm Zonguldak halkı izledi, bu yıl içerisinde de böyle bir etkinlik hazırlığımız var, son aşamaya geldik. Ben Önder Gazetesi'ne de derneğimize olsun gurbetçilere olsun gösterdiği ilgiden ötürü teşekkür ediyorum.

 

ZONGULDAKSPOR

Zonguldak'ta spor denilince akla ilk Zonguldakspor gelir. Zonguldakspor'un artık dev kulüpler arasında bulunmasını istiyoruz. Zonguldakspor kenti anlatan bir takımdır. Yeni süreçte kulüplerimiz alt yapılarına önem vermeli, alt yapıdan isimleri Türk futboluna kazandırmalı. Gerçektende Zonguldak'tan çıkıp pek çok kulübümüzde futbol koşturan isimler var bunlarla gurur duyuyoruz. Zonguldakspor'da şimdi Başkanlık Salih Başkanımızda. Kendisi desteklenmeli ve sahip çıkılmalı. Kentin ileri gelenleri biraraya gelmeli ve Zonguldakspor'u yeniden ayağa kaldırmalıdır. Biz Almanya'da bulunan Zonguldaklılar olarak takımın her zaman yanında olmaya da hazırız.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ziya öner :

erol arkadaşımızın çalışmalarını duyuyoruz.başarılarını kutlar devamını dileriz

Uğur YAĞMUR :

Almanya Zonguldaklılar Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş'a çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyor,başarılarının devamını diliyorum.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.