'ZONGULDAK' İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Tarih: 2012-07-13 00:00:00

Gökçebey'de, Sadi Uyar adlı tarih araştırmacısı Zonguldak ismini bir köprüden aldığını belirtti. Gökçebey'de, Sadi Uyar adlı tarih araştırmacısı Zonguldak'ın ismini bir köprüden aldığını belirtti. Gökçebeyli tarih araştırmacısı Sadi Uyar Zonguldak'ın ad

Gökçebey'de, Sadi Uyar adlı tarih araştırmacısı Zonguldak ismini bir köprüden aldığını belirtti.

Gökçebey'de, Sadi Uyar adlı tarih araştırmacısı Zonguldak'ın ismini bir köprüden aldığını belirtti. Gökçebeyli tarih araştırmacısı Sadi Uyar Zonguldak'ın adının 650 yıl öncesine dayandığını ve adını Zonguldak'ta bir köprüden aldığını ifade etti. Uyar, Yaklaşık 10 yıldır bölge tarihi hakkında araştırmalar yapıyorum. Asıl maksadım Gökçebey tarihi hakkında bir kitap ortaya çıkartmaktır. Kütüphanemde Zonguldak ismiyle ilgili 16. yüzyılda bir vakıf defterinde geçtiğini gördüm. Bunun hakkında da bir makale yazdım. Bu makalede Zonguldak isminin tarihi gelişimini kısaca anlattım. Antik dönemden, Arünusun kitabındaki Sandırake küçük bir liman yeri olarak Zonguldak'ı yazmış Bunu anlattım. Diğer bir taraftan Farsça'da Zogal'un kömür anlamına geldiğini, birkaç ek geldiğinde ne anlama geldiğini anlattım. Esas önemli olan 15. yüzyıl vakıf defterlerinden isminin gelmesinin büyük bir ihtimal olduğunu anlattım. Buradaki Songuldayık köprüsünün yeri tam belli değil fakat Hızırbeyli içinden 16. yüzyılda Devrek, Çaycuma ve Zonguldak bölgesini içine alan bir bölgedir. Songuldayık köprüsü ve Songuldayık mevkiindeki yerin tahminen bu günkü Üzülmez deresinin olduğu yerlerde olduğunu kısımlarda olduğunu düşünüyorum. Ama Çaycuma'ya yakın bir yerde de olabilir, Çaycuma'ya yakın bir yerlerdeki köprünün adı da olabilir.
Tam yeri belli değil. Burada anlatmak istediğim bundan 650 yıl önce Zonguldak'ın var olduğunu ve küçük bir kasaba olduğunu, vakıf defterlerinde buranın 21 hane olduğunu ve vergisi olduğunu kısaca anlattım. Zonguldak'ın aslında 600-650 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, Zonguldak adını Songuldayık'tan aldığını makalemde detaylarıyla anlattım dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

mehuu :

çok güzel olmuş öğretmenim 100 verdi tşk

Nedim :

Zone goul duck yani bataklıkta ki ördek anlamında ingilizler in deyimiyle bu boyle

sevgi :

iyi uygulama

Brewer :

Zone-Gul Dag (Güldağı Bölgesi) Fransız işgali sırasında hazırlanmış topografik haritalarda anılan hali bu...

Sikici :

güzelmiş

asya :

çok güzel

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.