'ZONGULDAK EMEK ŞEHRİDİR'

Tarih: 2009-12-05 00:00:00

Kdz. Ereğli AKP İlçe Başkanı Erol Şahin, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.Şahin, "Sahip olduğumuz böyle bir değeri görmezden gelmek mümkün değildir. Bu uğurda memleketi için canını yerin metrelerce altında canını veren şehitleri

Kdz. Ereğli AKP İlçe Başkanı Erol Şahin, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.
Şahin, "Sahip olduğumuz böyle bir değeri görmezden gelmek mümkün değildir. Bu uğurda memleketi için canını yerin metrelerce altında canını veren şehitlerimizi saygılı ile anarken maden emekçilerimizin de "Madenciler Günü"nü kutluyoruz" dedi. Yapılan açıklama şu şekilde:
"4 Aralık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaktadır. Yüzyıllar öncesinden bir efsaneye göre; vali olan baba, Hıristiyan olduğu için kızını karanlık bir kuleye kapatır. Zor günler yaşayan kız, hiç ışık görmeden, karanlıkta ölür. Santa Barbara adlı kızın öldüğü gün olarak kabul edilen 4 Aralık, genç kızın anıldığı gün olur.  Ülkemizde ise madenle tanışmamız Uzun Mehmet ile olmuştur. Tarihimizdeki bir çok önemli olaydan biridir Uzun Mehmet'in 8 kasım 1829'da kömürü buluşu. Leblebici hanında öldürülmesinden 10 yıl sonra 1838´de Padişah Abdülmecit, Kapıcıbaşılarından Ahmet Nazif ile Hasan Halife´yi Ereğli´ye kömürü aramaya göndermiştir. 1848 yılında kömür maden üretimine başlanması ile hayatımıza giren karaelmas zamanla ülke ekonomimizin ayrılmaz bir parçası ve dinamiklerimizden biri olmuştur.  Dünya toplam antrasit-bitümlü, alt-bitümlü kömür ve linyit rezervlerinin 909 milyar ton olduğu belirtilmektedir. Kömür rezervleri birçok ülkede bulunmasına rağmen dünya kömür rezervlerinin % 63'ü dört ülkede bulunmaktadır. En fazla rezerve sahip ülke Kuzey Amerika olup rezervlerin % 25'ine sahip olup onu Rusya % 15, Çin % 13 ve Hindistan ise % 10 ile takip emektedir. Ülkemizde en önemli taşkömürü rezervleri Zonguldak Havzasında bulunmaktadır. Havzada bugüne kadar yapılan rezerv arama çalışmalarında, -1200 m derinliğe kadar tesbit edilmiş toplam Jeolojik rezerv 1.325 Milyar ton olup, bunun %41'i (yaklaşık 550 Milyon ton) görünür rezerv olarak kabul edilmektedir.  2002 yılında yaklaşık 700 milyon dolar olarak gerçekleşen maden ihracatının, 2008 yılında 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş madencilik sektörünün milli gelir içindeki değeri ise 2003 yılında 2,6 milyar dolar olmuştur. Bu değer 2008 yılında 10,2 milyar dolara yükselmiştir. AK Parti iktidarında başlatılan kömür arama hamlesiyle 4,2 milyar ton linyit rezervi tespit edilmiş, linyit rezervimiz yüzde 50 artmıştır. Zonguldak Karaelmas ile emek şehridir. Yüzü kömür karası ama gönlü ak insanların ekmek parası peşine düştüğü şehirdir ve bu uğurda dünyada yaşanan en büyük maden kazalarından birisi olan 3 Mart 1992 yılında Kozlu Kömür Ocağı'nda grizu patlaması sonucu 263 maden insanını yitiren şehirdir. Sahip olduğumuz böyle bir değeri görmezden gelmek mümkün değildir. Bu uğurda memleketi için canını yerin metrelerce altında canını veren şehitlerimizi saygılı ile anarken maden emekçilerimizin de "Madenciler Günü"nü kutluyoruz.?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.