65 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN…

Tarih: 2013-12-10 11:52:00

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 65. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Kartal, “Ancak 65 yıl geçmesine rağmen bugün hala birçok ülkede ve Türkiye’de on milyonlarca ins

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 65. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Kartal, “Ancak 65 yıl geçmesine rağmen bugün hala birçok ülkede ve Türkiye’de on milyonlarca insan, insan onuruna yaraşır bir iş ve ücret, eğitim, sağlık gibi birçok temel haktan yoksun durumdadırlar” dedi.

CHP olarak gerçekten özgür, demokratik bir Türkiye dileğinde bulunan Kartal, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletlerce kabulünün 65 inci yıldönümüdür. Bu bildirge tüm insanlara hak ve özgürlüklere dayalı, eşitlikçi ve özgürlükçü bir dünya düzeninden söz etmektedir. Ancak 65 yıl geçmesine rağmen bugün hala birçok ülkede ve Türkiye’de on milyonlarca insan, insan onuruna yaraşır bir iş ve ücret, eğitim, sağlık gibi birçok temel haktan yoksun durumdadırlar.

Bildirgenin 1 inci maddesi “ Tüm insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar” diyor. Ülkemizde ise ne yazık ki sadece bir avuç insan bu eşitlikten faydalanabilirken, milyonlarca insan eşitlikten, özgürlükten, demokrasiden, adaletten, insanca bir yaşamdan uzak yaşamaya mahkum edilmektedir.

Milyonlarca gencin işsiz olduğu, iş, aş ve güvenli bir gelecek umutlarının giderek kırıldığı bir düzende insan haklarından söz edilebilir mi? Milyonlarca işçiyi, emekçiyi, iş güvencesiz, sendikasız, açlık sınırının altındaki asgari ücretle çalışmaya mahkum eden bir düzende insan haklarından söz edilebilir mi? Milyonlarca emeklinin yoksulluk sınırı altında maaş aldığı bir düzende insan haklarından söz edilebilir mi? Yoksulluğun giderek arttığı , küçük esnaf ve sanatkarın siftah yapmadan kepenk kapattığı bir düzende insan haklarından söz edilebilir mi?

Parasız eğitim isteyen öğrencilerin 19 ay tutuklu kaldığı, Çin’den daha fazla gazetecinin hapiste olduğu, halk iradesiyle seçilmiş milletvekillerinin hapiste tutulduğu, yargının AKP iktidarı tarafından militanlaştırıldığı, herkesin telekulaklarla dinlendiği bir ülkede insan haklarından, demokrasiden söz edilebilir mi?

Oysa ki çağdaş demokrasilerin özünü; ulusal irade, hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı eşliğinde insanların evrensel nitelikli temel hak ve özgürlükleri yaşamları boyunca eksiksiz olarak kullanabilmeleri oluşturur. Bu hakların kullanılmasını baskı ve şiddetle engellemeye çalışmak ancak faşist, baskıcı rejimlere özgüdür.

21 inci yüzyılın ilk 13 yılını geride bıraktığımız bu günlerde, İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde yer alan en temel hakların hala daha ülkemizde yaşama geçirilmeyişi ülkemize yakışmıyor.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Kdz. Ereğli İlçe Örgütü olarak gerçekten özgür tüm Evrensel İnsan Haklarının yaşama geçtiği, demokratik bir Türkiye dileğiyle İnsan Hakları ve Demokrasi haftasını kutluyor saygılar sunuyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

HABERİN İÇİNDEN: “ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERİN ÖZÜNÜ; ulusal irade, hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı eşliğinde İNSANLARIN EVRENSEL NİTELİKLİ TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ YAŞAMLARI BOYUNCA EKSİKSİZ OLARAK KULLANABİLMELERİ OLUŞTURUR. BU HAKLARIN KULLANILMASINI BASKI VE ŞİDDETLE ENGELLEMEYE ÇALIŞMAK ANCAK FAŞİST, BASKICI REJİMLERE ÖZGÜDÜR.” Hayrettin KARTAL, CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkan vekili.... SAYIN KARTAL: ÇAĞDAŞ, KATILIMCI DEMOKRASİ VE İNSANLARIN EVRENSEL NİTELİKLİ TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GEREĞİ, CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE ÖRGÜTÜNÜN??? SAYIN HALİL POSBIYIK'TAN BAŞKA BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY GÖSTEREBİLECEĞİ BİR KİŞİ YOK MUDUR.? KALDI Kİ, O DA KENDİSİNİ "PARTİLERÜSTÜ BİR KİŞİ OLARAK GÖRDÜĞÜ İÇİN" ASLA CHP'Lİ DEĞİLDİR. CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE ÖRGÜTÜNÜ KÜÇÜLTMEYİ KENDİSİNE MİSYON EDİNMİŞ VE BUNU DA BÜYÜK ÖLÇÜDE BAŞARMIŞ OLAN, AK PARTİDEN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLIĞI İÇİN YÜZ BULAMAYINCA DA TEKRAR CHP’DEN ADAY OLMAK ZORUNDA KALAN BİR KİŞİYİ BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY ADAYI GÖSTEREN CHP KDZ. EREĞLİ İLÇE ÖRGÜTÜ, BAŞKA ADAY ADAYLARININ ÇIKMASINI NİÇİN ENGELLEMEKTEDİR. SAYIN KARTAL, ALTERNATİF ADAY ADAYLARININ ÇIKMASINI “BASKI VE ŞİDDETLE ENGELLEMEYE ÇALIŞMAK ANCAK “FAŞİST, BASKICI REJİMLERE ÖZGÜDÜR.” KDZ. EREĞLİ CHP, EĞER KENDİ PARTİSİNDEN BİR BAŞKA ALTERNATİF BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI ÇIKARTAMIYORSA, GERÇEKTEN ÇOK YAZIK. KDZ. EREĞLİ CHP'Yİ BÖYLESİ İÇLER ACISI DURUMA DÜŞÜRÜREN SİZ VE EKİBİNİZ HİÇ SIKILMIYOR MUSUNUZ? HİÇ YÜZÜNÜZ KIZARMIYOR MU? ... SAYGILARIMLA.... Ünal SAVAŞ

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.