"86. YIL KUTLU OLSUN"

Tarih: 2009-10-26 00:00:00

CHP Kdz. Ereğli Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Ünlü, yaptığı yazılı açıklama ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümünü kutlayan Ünlü, şunları kaydetti:"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kendi-ne özgü bir önem taşır. Her yı

CHP Kdz. Ereğli Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Ünlü, yaptığı yazılı açıklama ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.
Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıldönümünü kutlayan Ünlü, şunları kaydetti:
"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kendi-ne özgü bir önem taşır. Her yıl yıldönü-münü kutladığımız Türkiye Cumhuriye-ti'nin kuruluşuna giden yolun başlama-sında, milletimizin "KAYITSIZ ŞARTSIZ BAĞIMSIZ YENİ BİR TÜRK DEVLETİ KURMAK ÜZERE YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" ilkesi ile başlattığımız milli mücadele ve kurtuluş savaşı yer almaktadır. Bu süreç içinde Erzurum ve Sivas kongrelerini takiben 23 Nisan 1920'de milli iradeye dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve bütün dünyaya karşı yayınladığı beyan eme ile "egemenliğin kayıtsız şartsız  "Türk milliyetine ait olduğunu ilan etmiştir.Meclis ve bu meclisin içinden çıkan hükümetin yapısı ve işleyişi yönünden aslında ismi kalmamış bir cumhuriyettir. Kurtuluş savaşının zaferle bitişen ve Lozan antlaşması la bağımsızlığımızın bütün devletlerce onayını takiben artık devlet yönetiminin daha açık biçimde isim alması gerekiyordu. 29 Ekim 1923 günü yapılan anayasa değişiklikle bu hususla da yerine getirildi ve Cumhuriyet ilan edildi.Türk tarihinin en büyük bayramı, gücünü ve kaynağını hür iradesinden alan ve ulu önder ATATÜRK'ün "En Büyük Eserimdir" diyerek bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 86'ıncı yıldönümüne erişmenin engin gururunu, onurunu, sevincini ve mutluluğunu yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik kolları olarak 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlu olsun."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.