AÇILIMA 'YAMAN' DESTEĞİ

Tarih: 2009-12-14 00:00:00

Zonguldak Köyleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Yaman gündemi değerlendirdi. Dernek Başkanı Hasan Yaman, TKP iktidarının başlattığı "demokratik açılım"a destek vererek, "Ülke-mizde devletin kendi halkı için daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük iç

Zonguldak Köyleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Yaman gündemi değerlendirdi. Dernek Başkanı Hasan Yaman, TKP iktidarının başlattığı "demokratik açılım"a destek vererek, "Ülke-mizde devletin kendi halkı için daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük için başlattığı demokratik açılımı sürecine girildiği bir dönemde kaos çıkarma gayretleri endişe vericidir. Ancak; demokratik açılımı engellemek, provoke etmek niyeti ile yapılan her türlü girişimi lanetliyoruz" dedi.
Yaman, yazılı açıklamasında şunları söy ledi; "Özellikle tam da bu ortamda 7 as-kerimize uzanan hain elleri nefretle kınıyor, milletimize ve şehitlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Temennimiz halkımızın; bu gibi tuzakları sağduyu ile karşılayıp, her zamanki vakar ve olgunluğuyla karşılamasıdır.  Milletimiz, demokrasiyi, cumhuriyeti içine sindirmiş, mozaiğin her karesiyle barışık, herkesin hakkını teslim eden, her fikre saygıyla yaklaşan tavrıyla hep örnek olmuştur. Demokratik düşünmek ve davranmakta aziz milletimizin gerisinde kalmış olan siyasi partiler, kurumlar ve diğer siyasi organizasyonlar, meslek kuruluşları bu aziz millete eziyet emekten vazgeçmeli. Devletimizin kendi halkı için daha fazla demokrasi ve daha fazla özgürlük vaadiyle başlattığı demok-ratik açılım süreci; bu tip gelişmelerin tarihsel ve sosyolojik dinamiklerine aykırı olarak, halkın ve demokratik kitle örgütlerinin toplumsal muhalefeti ile başlaması gerekirdi. Çok partili dönemin başından beri tartışılan devletin demokratikleşmesi; cumhuriyetin tüm kurum ve kuruluşları ile her kesin kanun önünde eşit, hukukun üstünlüğü ve doğuştan hakların adil kullanımını gözeten olması istenirdi. Bu talepler sadece hamaset konusu olagelmişti. İşte tamda bu noktada devletimiz herkes için demokrasi talebine kulak vermiştir. Siyasi partiler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının bu günlerde özellikle demokratik açılım konusunda takındıkları tavrı milletimiz kaygıyla izlemekte, halkımız kendi gösterdiği olgunluğu ve sağduyuyu kendilerinden de beklemektedir. Uzun yıllardır ülkemizin yaşadığı demokrasi sorununu çözmesinin önünde eskiden Devlet dururdu. Ne hikmetse bugün demokratik kitle örgütleri anlaşılmaz tavırlarıyla de-mokratikleşme talepleri yokmuş gibi dav ranıyorlar. Zonguldak Köyleri Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak; temennimiz ve dileğimiz, evrensel standartlarda bir demokrasi, herkesin kanun önünde eşit olduğu hukukun üstünlüğü ve hemen şimdi herkes için daha fazla demokrasi için, tüm sivil toplum kuruluşlarının taleplerini yükseltmeye ve bu süreçte daha sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Bu çalışmayı kimin başlattığına değil, elde edilecek kazanımlara bakılacağını ümit ediyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.