ADD'DEN HİLAFET AÇIKLAMASI

Tarih: 2010-03-04 00:00:00

ADD Zonguldak Şubesi 3 Mart Hilafet'in kaldırılması nedeniyle basın açıklaması yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şube Başkanı Sabri Yavuzyılmaz, 3 Mart Hilafet'in kaldırılışı nedeniyle basın toplantısı yaparak, Osmanlı Devleti'nin yıkılması

ADD Zonguldak Şubesi 3 Mart Hilafet'in kaldırılması nedeniyle basın açıklaması yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şube Başkanı Sabri Yavuzyılmaz, 3 Mart Hilafet'in kaldırılışı nedeniyle basın toplantısı yaparak, Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından aç, yoksul, eğitimsiz insanların Türkiye Cumhuriyet Devletine intikal ettiğini söyledi. Cumhuriyeti kuran devrimci kadro akıl ve bilim öncülüğünde tartışan, araştıran ve sorgulayan insan modelinin oluşturulmasında büyük başarılar sağladığını belirten Yavuzyılmaz, "Cumhuriyetin ilanından önce 1 kasım 1922 tarihinde çağdışı bir kurum haline gelen saltanatın kaldırılmasında birazda itilaf devletlerinin payının bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. İtilaf devletlerinin Lozan'a davet ettikleri İstanbul ve Ankara hükümetlerini karşı karşıya getirerek bu çatışmadan yararlanma kurnazlığı Ankara hükümetinin saltanatı kaldırma kararını hızlandırmıştır. Saltanatın kaldırılması, Lozan barış antlaşmasının imzalanmış olması ve Cumhuriyetin ilanı sorunları çözmüyordu. Tarihi dönemi sona eren Osmanlı Devletinden yalnızca yakılmış ve yıkılmış bir ülke kalmamış harabeye dönen ülkenin içinde yaşayan milyonlarca eğitimsiz aç ve yoksul insan dağ gibi sorunları ile birlikte genç Türkiye Cumhuriyeti Devletine intikal etmişti. Cumhuriyeti kuran devrimci kadro akıl ve bilim öncülüğünde tartışan, araştıran ve sorgulayan insan modelinin oluşturulmasında büyük başarılar sağladı. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra karşı devrimcilerin iktidarı emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin saldırıları ile bugün Cumhuriyet tehlike içine düşürülmüş, ülkemiz yarı sömürge durumuna getirilmiştir. Anti emperyalist, tam bağımsızlıkçı Atatürkçüler büyük önderlerinin ilkelerinden ayrılmadan çizdiği yoldan giderek geleceğin mutlu Türkiye'sini oluşturma konusundaki mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerdir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.