ADLİ TATİL 1 AĞUSTOS'TA

Tarih: 2009-07-31 00:00:00

Yargıda "toplu izin kullanımı" anlamına gelen adli tatil, 1 Ağustos 2009 Cumartesi günü başlayacak. Adli tatil süresince nöbetçi mahkemeler görev yapacak. Nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Diğer davalara ise ye

Yargıda "toplu izin kullanımı" anlamına gelen adli tatil, 1 Ağustos 2009 Cumartesi günü başlayacak.
Adli tatil süresince nöbetçi mahkemeler görev yapacak. Nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.
Yüksek yargı organları Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde de nöbetçi heyetler görev yapacak.
Danıştay'da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca "yürütmenin durdurulmasına" ilişkin istemleri karara bağlayacak.
Yargıtay'da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza dairesi tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.
Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinde sayılan suç kapsamına giren davalara bakmakla yetkili ağır ceza mahkemeleri, adli tatil kapsamında olmadığından yargılama faaliyetlerini sürdürecek.
Anayasa Mahkemesi de adli tatil kapsamına girmiyor, ancak yüksek mahkeme üyeleri de genellikle Ağustos ayında izin kullanıyor.
Adli tatil, 5 Eylül 2009 Cumartesi günü sona erecek. Yeni adli yıl 7 Eylül 2009 Pazartesi günü başlayacak.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.