ADLİ TATİL BAŞLADI

Tarih: 2011-08-02 00:00:00

Yargıda "toplu izin kullanımı" anlamına gelen ve yaklaşık bir ay sürecek adli tatil başladı. Adli tatil süresince belirlenen nöbetçi mahkemeler görev yapacak. Nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Yüksek yargı orga

Yargıda "toplu izin kullanımı" anlamına gelen ve yaklaşık bir ay sürecek adli tatil başladı. Adli tatil süresince belirlenen nöbetçi mahkemeler görev yapacak. Nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Yüksek yargı organları Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde de nöbetçi heyetler görev yapacak. Bu mahkemelerde acil konular görüşülürken, Danıştay’da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca yürütmenin durdurulmasına ilişkin istemleri karara bağlayacak.
Yargıtay’da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250’nci maddesinde sayılan suçlar kapsamına giren Ergenekon, Balyoz gibi davalara bakmakla görevli özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ise adli tatil kapsamında olmadığından yargılama faaliyetlerine devam edecek. Anayasa Mahkemesi de adli tatil kapsamına girmiyor. Bununla birlikte yüksek mahkeme üyeleri de genellikle Ağustos ayında izin kullanıyor.

ADLİ YIL TÖRENLERLE BAŞLAYACAK
Yeni Adli Yıl ise, 6 Eylül 2011 Salı günü Yargıtay’da düzenlenecek törenle başlayacak. Bu tören aynı zamanda devletin zirvesi ile yüksek yargıyı da bir araya getirecek. Davet, katılmaları halinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, ile Danıştay ve Sayıştay Başkanları ile askeri ve sivil yüksek yargı üyelerini bir araya getirecek.
Yargıtay Başkanı Kaynak ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar adli yıl açılış töreninde birer konuşma yapacak. Zonguldak’ta ise, yeni adli yılın başlaması nedeniyle 6 Eylül 2011 Salı günü Zonguldak Valiliği’nin önündeki Atatürk Anıtı’nda çelenk koyma töreni düzenlenecek.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.