AİLE HEKİMLİĞİ NETLEŞİYOR!

Tarih: 2010-09-29 00:00:00

Aile Hekimliği uygulamasında Kdz.Ereğli'ye bağlı belde ve köylerde çalışmalar yoğun sürüyor. Zonguldak İl genelinde 13 Eylül 2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen Aile Hekimliği uygulamasında eksiklikler giderilmeye çalışılıyor. Kdz.Ereğli'nin beld

Aile Hekimliği uygulamasında Kdz.Ereğli'ye bağlı belde ve köylerde çalışmalar yoğun sürüyor.

Zonguldak İl genelinde 13 Eylül 2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçilen Aile Hekimliği uygulamasında eksiklikler giderilmeye çalışılıyor. Kdz.Ereğli'nin beldelerinde de oluşturulan Aile Hekimliği birimlerinden faydalanacak kişi sayıları açıklandı. İl Sağlık Müdürlüğünün resmi internet sitesinden Aile Hekimliği uygulamasında Kdz.Ereğli ilçe merkezi, belde ve köylerindeki sistem detaylarına kadar vatandaşa duyuruluyor.

GÜLÜÇ MERKEZİ
Gülüç Aile Sağlık Merkezi'nde oluşturulan 34-35-36 No'lu Aile Hekimliği biriminde toplam 10 bin 485 kayıtlı kişinin bulunduğu açıklandı. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgilere göre 34 no'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfusu 2 bin 519, gezici sağlık hizmeti nüfusu 1018 olmak üzere toplam 3 bin 537. 35 No'lu aile hekimliği biriminde merkez nüfusu 2 bin 873, gezici sağlık hizmeti nüfusu 616 ve toplam nüfus 3 bin 489. 36 No'lu Aile Hekimliği Biriminde merkez nüfus 2 bin 951, gezici sağlık hizmeti nüfusu 508 ve toplam nüfus 3 bin 459.

KANDİLLİ-GÖKÇELER-GÜNEŞLİ
Kandilli Aile Sağlık Merkezinde 37 No'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfusu 3 bin 225, gezici sağlık hizmeti nüfusu 558 olmak üzere toplam nüfus 3 bin 783. Gökçeler Beldesinde bulunan Aile Sağlık Merkezinde 38 No'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfus 1804. Bayat Aile Sağlığı Merkezi 39 No'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfus 1171, gezici sağlık hizmeti nüfusu 2 bin 143 olmak üzere toplam nüfus 3 bin 314. Ormanlı Aile Sağlığı Merkezi 46 No'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfus 2 bin 797, gezici sağlık hizmeti nüfusu 900, toplam nüfus ise 3 bin 697. 47 No'lu Aile Hekimliği Biriminde merkez nüfus 2 bin 818, gezici sağlık hizmeti nüfusu 810 ve toplam nüfus 3 bin 628. 48 No'lu Aile Hekimliği biriminde merkez nüfus 2 bin 608, gezici sağlık hizmeti nüfusu bin 50 ve toplam nüfus 3 bin 658. Güneşli Aile Sağlığı Merkezinde 49 No'lu Aile Hekimliği Biriminde merkez nüfus 981, gezici sağlık hizmeti nüfusu 3016, toplam nüfus 3 bin 997, 50 No'lu Aile Hekimliği Biriminde merkez nüfus 750, gezici sağlık hizmeti nüfusu 3 bin 230, toplam nüfus 3 bin 980.

DİLEKÇE İLE BAŞVURUP
DEĞİŞTİREBİLECEKLER

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü kamuoyuna yaptığı açıklamasında da, "13 Eylül 2010 Pazartesi tarihinden itibaren ilimizde aile hekimliği uygulamasına geçilmiştir. Vatandaşlarımız bu tarihten itibaren bir aile hekimine kayıtlı olacaklardır. Ancak geçiş aşamasında kimsenin mağdur olmaması amacıyla misafir olarak diğer aile hekimlerinde de muayene olabileceklerdir. Fakat  ilk üç aylık dönemde kayıtlı oldukları aile hekimini değiştiremeyeceklerdir. Daha sonrasında ise  kayıtlı oldukları aile hekiminden çeşitli nedenlerle ayrılmak isteyenler yeni tercih ettikleri aile hekimine dilekçe ile müracaat ederek aile hekimini değiştirebileceklerdir. Bu sayede hem hekimlerimiz hastalarını düzenli olarak takip edebilecekler, hem de vatandaşlarımız doktora her başvurduklarında aynı aile hekimine muayene olabileceklerdir.  Ayrıca gezici sağlık hizmeti uygulamasıyla Müdürlüğümüzce tespit edilen uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim birimlerine yerinde sağlık hizmeti verilecektir. Bu sayede yine doktora ulaşamayacak durumdaki hastalarımıza da yerinde sağlık hizmeti verilecektir.

DETAYLI BİLGİ AKTARILIYOR
Vatandaşlarımız kayıtlı oldukları aile hekimlerini Sağlık Müdürlüğümüzün resmi web sitesi www.zsm.gov.tr adresinden veya http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/  adresinden öğrenebilirler. Kayıtlı olarak gözükmeyen vatandaşlarımız ise ilk üç aylık dönemde bağlı bulundukları adrese göre, daha sonrasında ise kendi tercih ettikleri aile hekimlerine dilekçe ile müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Aile hekimliği ile ilgili her türlü soru ve sorunlar için ailetoplum@zsm.gov.tr adresine e-posta yoluyla başvurulabilir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.